scibuff
27.04.15,18:27
Bol som v O2 reklamovať mobilný telefón zakúpený v December 2014 nakoľko stráca signál, mrzne, samovoľne sa reštartuje a pod. Už na druhý deň mi volali, že v autorizovanom servise našli chybu ale zamietli záručnú opravu nakoľko na telefóne sú vidieť jasné známky mechanického poškodenia.

To je (samozrejme) úplná hlúposť - žiadne takéto poškodenie vidieť nie je - stav telefónu bol zdokumentovaný aj pracovníkom O2 pri preberaní reklamácie. Na telefóne sú vidieť známky normálneho užívania, t.j. jeden-dva mini (1-2mm) škrabance na displeji a pod. V service navrhli vymeniť displej a základnu dosku za 250 EUR čo som odmietol.

Pri preberaní telefonú späť vo vyjadrení servicu neboli žiadne detaily, iba stručne napísané, že záručná oprava bola zamietnutá z dôvodu zjavného mechanického poškodenia.

Som si vedomý §18/6 zákona č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľov, v ktorom sa píše, že takáto reklamácia (do 12 mesiacov) môže byť zamietnutá len na základe odborného posúdenia a že mi má byť poskytnutá jeho kópia. Keď som toto spomenul v O2 predajni, pracovník mi povedal, že odborné posúdenie je to, čo poslali zo servisu (t.j. nič iné, iba veta o tom, že záručná oprava bola zamietnutá).

Odhliadnúc od toho, že na telefóne, nie sú *žiadne* známky nadmerného mechanického použítia, nemalo by to "odborné posúdenie" obsahovať nejaké vysvetlenie závady a tiež ako k nej mohlo dôjsť tým "nadmerným" mechanickým poškodením? (čo je veľmi nepravdepodobné pri takto špecifickej závade v elektronicke)

Teraz neviem nájsť § a č. zákona ale ak sa nemýlim, tak pri reklamácii do 6 mesiacov od zakúpenia, sa závada podľa zákona vníma tak, že existovala už v čase predaja a je na predajcovi, aby dokázal opak – čo by mal doložiť nezávislým znaleckým posudkom?

Aj je to tak, je vyjadrenie servisu, ktorý má vykonať opravu, "nezávislé"?

Aké mám možnosti ďalšieho postupu okrem vlastného odborného posudku a súdu?

Ďakujem
misoft
27.04.15,16:30
scibuff
27.04.15,16:35
Ďakujem, vedel som, že som to tam niekde čítal ... predpokladám teda, že najlepšie je ísť to tam dať znovu reklamovať a nenechať sa odbiť ...