Darcy B
27.04.15,19:42
Dobrý deň,

mám v pláne "rozbehnúť" živnosť popri TPP.
Prosím Vás, ako je to aktuálne s odvodmi do ZP v začiatkoch podnikania? Niečo som už vyčítal z internetových diskusií, len tie neboli z aktuálneho obdobia.

- môžem si určiť nulové preddavky?

- ak áno, tak mi potom ZP pri ročnom zúčtovaní vypočíta zo základu dane koľko musím doplatiť a následne mi určí povinné preddavky v ďalšom zdaňovacom období?

- výsledná suma odvodov je 14% z čiastkového základu dane, t.j. príjmy mínus paušálne výdavky (tie si chcem uplatňovať) mínus odvody do ZP+SP (tzn. v mojom prípade 0?)?

Ak, áno prečo to potom nesedí s výsledkami z kalkulačky ZP, napr.: http://www.dovera.sk/kalkulacka-preddavkov

- (a síce nie priamo k položenej otázke ale) môžem si odpočítať zo základu dane SZČO nezdaniteľnú časť aj keď si uplatňujem nezdaniteľnú časť v rámci príjmu z TPP?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.
Jana Motyčková
27.04.15,17:49
Nulové preddavky si môžete určiť.
V rzzp za rok 2015 vám určia preddavky až pre rok 2017.
Poistné do ZP bude 14% z (príjmy mínus výdavky) deleni 1,486 . Odvody do ZP a SP za pritom neodpočítavajú
Nezdaniteľná časť je len jedna, t.j spočítajú sa čiastkové základy dane zo zamestnania plus zo szčo a z toho sa odpočíta NČZD. Čiže ak si uplatňujete NČZD v zamestnaní, tak s ňou u szčo nepočítajte.
veronikasad
27.04.15,17:54
Nulové preddavky do ZP si môžeš určiť až do konca roka 2016. Aký príjem z podnikania=tržby predpokladáš v roku 2015 ?
Darcy B
27.04.15,18:49
Ďakujem za odpoveď,

s tou NČZD ste ma teda nepotešili.

A keď sa teda už zohľadňuje NČZD z TPP, tak sa nedajú náhodou započítať resp. odpočítať odvody do ZP a SP z TPP v rámci výpočtu základu dane SZČO, t.j. príjmy - výdavky - odvody ZP+SP (z TPP)?
Katy a R
27.04.15,18:57
ale veď sa neboj - odvody si odpočítaš aj zo zamestnania - od príjmu z § 5 a tiež odvody ako szčo z príjmov szčo - len zatiaľ nič nebudeš platiť, tak niet čo;) (ibaže by si si chcela dobrovoľne dať silou mocou nejaké preddavky na ZP)
Darcy B
28.04.15,17:08
Ja to beriem skôr ako zábavku, únik z nudnej práce. Ťažko predpokladať ako to dopadne, ale z nejakého mne neznámeho dôvodu automaticky kalkulujem s 200 € príjmom/mes. :-)