MIG_6
28.04.15,10:30
Vo firme mi zrusili pracovne miesto a dali vypoved s odstupnym, som aj rad, lebo som velmi chory a snazil som sa robit bez PN len , aby som mal pracu. Teraz neviem, ci je lepsie ist na PN, kym mi trva pracovny pomer, alebo az v ochrannej lehote po ukonceni TPP.
Pomozte mi prosim radou.
Dakujem
Tweety
28.04.15,08:48
Je to v podstate jedno. Aj počas trvania PP môžeš byť PN a aj v tzv. OL po skončení PP.
veronikasad
28.04.15,08:48
Po skončení prac.pomeru sa do 7 kal.dní zaevidu na UP a po zaevidovaní (tiež do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru) môžeš mať začiatok PN-ky s nárokom na nemocenské z ochrannej doby.
PN-ku treba odovzdať priamo do SP + kopiu na UP. Počas poberania nemocenského sa ti výplata dávky v nezamestnanosti preruší.

Ak by PN-ka začala pred uplynutím výpovednej doby, výpovedná doba sa predlžuje o obdobie PN a pracovný pomer skončí až ukončením PN-ky. Na UP ťa v tomto období nezaevidujú.
ivka70
28.04.15,08:48
Ak si dostal vypoved kvoli zruseniu pracovneho miesta a pojdes na PN pred koncom PP, tvoj PP neskonci tak ako by koncila vyupovedna doba ,ale az poslednym dnom PN, ak PN bude trvat dlhsie ako koniec VD.
Odstupne ti vyplatia az potom, ked skonci PN.

Na UP sa budes evidovat az po skonceni PP (a PN).
Kedze PP bude trvat az do posledneho dna PN, nestratis narok na podporu v nezamestnanosti dlhodobou PN.
Chobot
28.04.15,08:52
Ak sa dáš na PN počas trvania prac. pomeru, tak PP skončí až keď sa skončí tvoja PN. Dovtedy budeš v PP.

Ak skončíš PP a do 7 dní nastúpiš na PN, tak budeš mať nárok na nemocenské v rámci ochrannej doby. JNemocenské budeš dostávať kým budeš PN, Ak ukončíš PN a nastúpiš znovu, nárok na nemocenské už nebudeš mať.

Ak nechceš robiť zamestnávateľovi problémy, tak môžeš nastúpiť na PN už teraz a oznámiš mu, že netrváš na skončení PP až po ukončení PN, ale po skončení výpovednej doby. Viď § 64 ods. 2:

§ 64


(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného ......
b).....

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.