ikon
28.04.15,15:58
Pred uzatvorenim manzelstva som mala byt vo svojom vlastnictve, ktory som predala uz pocas manzelstva. Z tychto financnych prostriedkov sa kupil dalsi byt,ktory uz bol v bezpodielovom spoluvlastnictve, teda 50:50. Cena povodneho bytu tvorila polovicu celkovej hodnoty noveho bytu a dalsiu 1/4 som vlozila (od mojich rodicov - vklad hotovosti na moj ucet) a posledna 1/4 bola od manzelovych rodicov (vklad na moj ucet). Financovanie bytu islo z uctu na moje meno. Neskor sme tento byt opat predali (peniaze isli na manzelov ucet) a zacali stavat rodinny dom. Pri vystavbe vydatne pomahla moj otec so svojou stavebnou firmou.
Momentalne stojime pred zlozitou zivotnou situaciou , ktora sa moze skoncit rozne. Preto by som sa chcela "poistit" do buducnosti, s cim "zatial" suhlasil aj moj manzel. Ake mam moznosti a mam vobec nejaku moznost?
da sa spisat nejaka dohoda manzelov, alebo navrh na kataster, kde by sme si rozdelili dom v inom pomere nez 1/2? Navrhla som 1/3 a 2/3 , vzhladom na to, ze na vystavbe a zveladovani sa podielal roky aj manzel. Alebo sa da spisat nejaka darovacia zmluva (aj ked to bolo v minulosti), s tym, ze prehlasia , ze mi v minulosti darovali to a to (byt, financne prostriedky) a manzel by podpisat, ze suhlasi a bude brat na to ohlad v pripade rozvodu?
alebo je to uplne nemozne?
dakujem.
Chobot
28.04.15,14:47
Dopredu nemá zmysel niečo riešiť. Teraz máte všetko v BSM, teda všetko je spoločné vás oboch. Je jedno, kto akou mierou prispel napr. svojím platom alebo prácou či fyzickou pomocou rodiny.

Ak dôjde k rozvodu a následne k deleniu majetku, tak ak ste rozumní ľudia, tak sa dohodnete na rozdelení majetku v takom pomere, aby ste boli obaja spokojní s riešením. Či to bude 1/2 a 1/2 alebo 1/3 a 2/3 alebo iný pomer je len na vás.

Ak sa nedohodnete ani do 3 rokov po rozvode, tak sa majetok zo zákona rozdelí pol na pol.

Ak niekto bude chcieť iné delenie, bude musieť podať návrh na súd o rozdelenie ako navrhuje. Bude to ale nechutné naťahovanie sa, ako malé deti - ja som dal toľko, ty toľko. Moje je toto a tvoje toto. Budete musieť predkladať dôkazy a svedkov.

Takže počkaj a potom sa dohodnite. Dopredu aj tak nemôžeš darovať manželovi niečo, čo je spoločné (predpokladám, že RD je v BSM).
marjankaj
28.04.15,14:56
No najlepšie bude keď všetok majetok prehajdákate. A budete mať potom obaja holú riť.:D
A budete na tom obaja rovnako. Teda aspoň odzadu:---
lacotinka
28.04.15,18:38
" Ak sa nedohodnete ani do 3 rokov po rozvode, tak sa majetok zo zákona rozdelí pol na pol " - - NEROZDELÍ sa to samo
aj v BSM bol pol na pol
len vtedy boli bezpodieloví a potom sú podieloví - - pre nehnuteľnosti
Hnuteľnosti : kto čo má / uchmatol si / užíva
draik
28.04.15,19:34
1. Nie
2. Nie
Dohodnúť sa môžte v prípade zrušenia BSM. Aj bez dohody sa zohľadní to, čo každý z vás zo svojho vynaložil na spoločný majetok.
Chobot
28.04.15,20:34
§ 149 ods. 4:

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
Jakubec
29.04.15,04:40
Formou notarskej zapisnice mozete modifikovat zakonom stanoveny rozsah BSM. Mozete sa napr. dohodnut na tom, ze nehnutelnosti kupene po spisani zapisnice nepatria do BSM. Potom by ste mohli po dohode postavit dom do podieloveho spoluvlastnictva. V pripade neskorsieho rozvodu a sporoveho rozdelovania BSM (pri nesporovom sa dohodnete ako chcete) nebude nehnutelnost nepatriaca do BSM predmetom sporu. Pri ostatnom majetku ale moze kazdy z manzelov poziadat sud, aby zohladnil to, co bolo zo spolocneho pouzite na vylucny majetok druheho z manzelov (peniaze utrzene za predaj spolocneho bytu pouzite na vystavbu bytu so zohladnenim vysky podielov manzelov) a co zo svojho majetku vynalozil na spolocny majetok (peniaze utrzene za predaj Vasho bytu pouzite na nakup spolocneho bytu).
Jakubec
29.04.15,04:42
lacotinka, pri bezpodielovom nie ste majitelmi spolocnej veci pol na pol. Obaja vlastnite celu vec a mozete celu vec uzivat a ste obmedzeni iba rovnakym pravom druheho spoluvlastnika. Pri bezpodielovom spoluvlastnictve nie je vyjadreny podiel.
lacotinka
29.04.15,15:30
Viem
OK
kataster píše 1/1