Janka Tea Navrátilová
28.04.15,17:51
Prosím Vás o radu.Mám problém s mojou mamou. Po smrti otca a brata vlastníme rodinný dom na polovicu. Ja momentálne bývam v byte. Chcem sa vrátiť do svojho rodného domu a postarať sa o svoju mamu ktorá je vážne chorá a má 78 rokov. Neustále ma odmieta hoci sa snažím o kontakt s ňou. Zistila som, že pri nej býva suseda ktorá ju štve proti mne. Keď som sa chcela dostať do domu tak boli vymenené zámky a táto suseda vlastní kľúč od nášho domu. Mne bráni vstúpiť do domu a suseda tvrdí, že sa o ňu postará. Je jasné, že ňou manipuluje a chce si privlastniť jej majetok. Prosí poraďte mi na koho sa mám nakontaktovať aby som mohla normálne komunikovať so svojou mamou.
misoft
28.04.15,15:56
Ako spoluvlastník (a treba zapojiť i brata do toho) - jednoducho si zistíteš, či suseda nemá náhodou tam prihlásený pobyt - ak áno - vykázať. Matku musíteš spracovať.
Ako spoluvlastnícička máteš plný nárok vstúpiť do domu a ani suseda vám ti v tom nemôže brániť. Ak bráni, stačí jej pohroziť, že ju dáteš vykázať z domu, nakoľko sa tam zdržiava neoprávnene (aby bolo jasné - pokiaľ je viacej spoluvlastníkov, na to aby sa v nehnuteľnosti zdržiaval, je potrebný súhlas VŠETKÝCH!
Pohrozte jej súdom, políciou (akože zlodejka... :D)
Janka Tea Navrátilová
28.04.15,16:55
Ja neviem ako sa nakontaktovať na mamu aby som sa s ňou mohla porozprávať. Odmieta stretnutie so mnou. Informácie mám od môjho syna . Chodí jej pomáhať a robiť okolo domu. Jeho tam pustí. Neviem či to riešiť cez ombucmana alebo mediatora . Neviem si predstaviť situáciu ,že by som tam išla s políciou proti matke. Ja som sa totiž od ľudí z dediny dozvedela , rozpráva o mne ,že ju chcem dostať na psychiatriu . Ja určite musím s ňou komunikova s nejakým svedkom.
buchač
28.04.15,17:20
Pokiaľ je mama svoprávna (ťažko chorá môže byť), tak veľa vody nenamútiš.
Je to jej majetok a keď ho roztatári šírom šárom, nemáš šancu na nejaké právne opatrenia.
----------------------------------------------

Tie opatrenia ?
Susedka by šla svinským krokom z domu, len dym a čára za ňou a po nej iba smrad.

Zvyšok ďalších krokov si domysli... ;)
Tweety
28.04.15,17:24
Buchy, je polovičnou majiteľkou, rovnako ako mama, nečítaš pozorne.
dmc
28.04.15,17:29
Tento problem je viac o vztahoch ako o prave. Tvoje vztahy s matkou si musis doriesit sama - v tomto ti nikto nepomoze
Janka Tea Navrátilová
28.04.15,17:38
Dozvedela som sa, že tá suseda si vybavila opatrovatelský príspevok na mamu. Mňa nikto neoslovil . Bola som prekvapená lebo matka neni na tom až tak zle keď si chodí privyrábať ku dôchodku. Nechápem to sociálka neskúma rodinné problémy? Veď ja by som sa o ňu vedela postarať aj bez príspevku veď je to moja mama.
Tweety
28.04.15,17:42
Vybrala by som sa tam spolu so synom.
buchač
28.04.15,18:09
Janka Tea Navrátilová (Dnes 20:38) Dozvedela som sa, že tá suseda si vybavila opatrovatelský príspevok na mamu. Mňa nikto neoslovil . Bola som prekvapená lebo matka neni na tom až tak zle keď si chodí privyrábať ku dôchodku. Nechápem to sociálka neskúma rodinné problémy? Veď ja by som sa o ňu vedela postarať aj bez príspevku veď je to moja mama.
==================================

Máš tak pádny argument v rukách, že si to ani neuvedomuješ ...;)
-------------------------------------------
Len jeden rozhovor medzi štyrmi očami by stačil.
Tweety
28.04.15,18:16
matka musela s opatrovateľkou sama súhlasiť
buchač
28.04.15,18:22
Tweety

Neblázni.....daj si do súvisu určité veci.
Tweety
28.04.15,18:23
Musí byť na žiadosti súhlas opatrovaného. Ale tu je problém niekde inde.
lacotinka
28.04.15,18:25
"" neviem ako sa nakontaktovať na mamu""

syn tam chodí, tak asi cez syna !!!!!!!!!!!!!!
Tweety
28.04.15,18:29
mamin syn, jej brat je už mrtvy , obe majú dom na polovicu
karol.za
28.04.15,18:30
juraj napríklad:Pobyt na rovnakej adrese ako opatrovaný musí mať iba opatrovateľ, ktorý nie je jeho príbuzným.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6708044/ako-ziskat-od-statu-peniaze-za-opatrovanie-pribuzneho.html#ixzz3YdMzekrL
buchač
28.04.15,18:30
...a kua
Som si pomýlil syna s bratom.


To je prúúúúser...mažem všetko ...;) :D :D
Tweety
28.04.15,18:32
a to som ti už raz písala,nečítaš písmenká
lacotinka
28.04.15,18:42
Skoro dvacítka = Tweety (Dnes 21:29) syn je už mrtvy

Tožžžžžžžž

Potom asik len zo záhrobia :

Janka Tea Navrátilová (Dnes 19:55) :

Informácie mám od môjho syna . Chodí jej pomáhať a robiť okolo domu. Jeho tam pustí
Tweety
28.04.15,18:45
ale mamin syn, teda je brat
misoft
28.04.15,19:30
A tu je ten pes zakopaný...... "opatrovateľka" má potom cestu vydláždenú k prípadnému majetku.
buchač
28.04.15,19:39
karol.za (Dnes 21:30) juraj napríklad:Pobyt na rovnakej adrese ako opatrovaný musí mať iba opatrovateľ, ktorý nie je jeho príbuzným.
===================================
Kde je napísané,že opatrovaný môže ešte aj pracovať ?

Lebo toto bolo v zadaní otázky....ale tá je už upravená, takže viď môj príspevok, kde som dal kopírovanie danej skutočnosti.
---------------------------------------------------
Takže téma v podstate o ničom ...
misoft
28.04.15,19:41
Nuž Janka Tea - v prvom rade - dostať susedu od tvojej mamky preč.
Zistiť, ako sa dostala k opatrovateľskému. na čí popud, či ÚPSVaR to nejako overoval. Potom následne - ako priamy potomok a najbližší príbuzný argumentovať, že nie je potrebný opatrovanie tvojej mamky, nakoľko je ešte sebestačná a aktívna. A žiadať odobratie opatrovateľského príspevku susede. Potom, ak sa dosiahne to odobratie - nakopať ju do zadku a vyhnať svinským krokom z domu (či sa to bude, alebo nebude mamke páčiť).
Pomocnú ruku by v tom mohol zohrať tvoj synátor (ktorého "babka" prijíma a komunikuje s ním) v tom, že by nenápadne a v náznakoch poukazoval na susedu, aký má z tvojej mamky prospech (poberá peniaze, zisťuje si, akú hodnotu má majetok a pod.) - možno sa jej oči otvoria. A za ďalšie (až sa spravia tie prvé veci) - susede sucho a dôrazne povedať, že akonáhle vkročí čo i len centimeter na pozemok - bude to mať dohru na súde...
Vtedy treba jednoducho byť v ofenzíve, nedať jej šancu, aby nejako oponovala.
A len tam bokom povedať, že sa dozvie celá dedina, aká je zlatokopka.... To bude pre susedu riadna hanba...
marjankaj
28.04.15,19:42
Takých tém je tu plno. Ako keby na pomocných školách zaviedli internet.
felix1
28.04.15,21:49
Priprav si argumenty a moznosti kde pre susedu nezostene NIC z nehnutelneho majetku :)
marjankaj
28.04.15,22:10
Aké argumenty? Keď matka vydedí dcéru a závetom odkáže svoj celý majetok susede? Dcéra sa o ňu nestará, suseda áno. Navyše s ňou býva v jednej domácnosti.
buchač
29.04.15,05:40
Dalo by sa uvažovať nad jedným spôsobom,ktorý je ale trochu nemorálny a aj trochu riskantný.
Nemorálnosť spočíva v tom, že dať matku na súd za účelom zbavenia svojprávnosti.
Riziko je zasa v tom, že v prípade prehry sa matka zrealizuje už na 100% a porieši majetok.
-------------------------------------------------

Ale ako som spomenul...suseda - opatrovateľka by v mojom prípade ťahala za oveľa kratší koniec.
Doslova a do písmena by som ju vydrbal z domu a to aj v prípade, ak by som porušil nejaké zákony.
-------------------------------------------------

ALE najprv a veľmi razantne a neodkladne je potrebné urobiť poriadok s matkou.
Starí ľudia sú v určitom veku už raz takí...a dôvodov na to je viacero...a rodina má fest problémy.
Poznám - zažil som (určité problémy) - viem, o čom hovorím.
Peggynka
29.04.15,06:55
V prvom rade by som preverila na UPSVar-e,na akom základe dostáva dotyčná opatrovateľský príspevok (čo je v žiadosti uvedené).Neriešila by som to s dotyčnou pracovníčkou,ale s vedúcim odd.,ktoré rozhoduje o príspevkoch (je možné,že dotyčná pracovníčka má rodinné alebo iné väzby so susedou).Over si,v čom spočíva jej starostlivosť,či bola kontrola stavu v dome u matky atď.Skús požiadať,aby príspevok prešiel na teba,že ty ako dcéra sa o matku postaráš,si spolumajiteľkou domu a neželáš si,aby sa tam nachádzala cudzia osoba.Dotyčná zrejme so starou paňou manipuluje a profituje z jej stavu,ktorý,predpokladám sa bude zhoršovať.Pre istotu si priebežne kontroluj tu:http://katasternehnutelnosti.sk/99-list-vlastnictva/
s kým vlastníš dom,aby si to mohla (do troch rokov) napadnúť.
marjankaj
29.04.15,07:12
No pokiaľ je matka svojprávna, tak si môže za opatrovateľku vybrať koho sama chce. A dcéra jej do toho nemá čo pindať. Dokonca matka sa môže vydať za koho chce a nemusí čakať na súhlas dcéry.
To že suseda s matkou môže manipulovať je iná vec.
Peggynka
29.04.15,07:17
Tam je podstatný zdravotný stav a niekde začať musí :)
Katy a R
29.04.15,08:30
janko - je pravda, že matka si môže vybrať za opatrovateľku susedu - ak tak chce. Ale nezabúdaj, že polovica domu patrí dcére - ona má tam tiež právo bývať ... a nieže susedka vymení kľúče a nepustí ju tam ??
Samozrejme - nevieme, prečo to došlo sem, aký je vlastne zdravotný stav, pečo sú vzťahy takéto....??? možno je susedka zlatokopka - a možno je dobrá a starostlivá opatrovateľka
Katy a R
29.04.15,08:34
ja by som poradila - že cez syna bude najlepšie dať vzťahy aspoň trošku do poriadku.
prípadne začni u jej lekára, že ako to vlastne s ňou je ? ... a možno by nezaškodilo aj so susedkou sa pekne porozprávať - aspoň zistíš, aké má úmysly ?
marjankaj
29.04.15,08:58
Takúto patovú situáciu možno riešiť súdom o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Čo asi tiež nebude práve orechové. Keďže dohoda je v nedohľadne.
marjankaj
29.04.15,09:03
Ústava hovorí
Čl.21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

Nehovorí sa o vlastníctve. Ak prenajmeš byt, tak nemáš právo doň vstupovať bez súhlasu nájomníka.
marjankaj
29.04.15,09:10
Keď to nejde, tak to nejde. Pôjde to inak.
Pozri aj občiansky zákonník
§ 139
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
misoft
29.04.15,14:59
To-to-to - i ja v komentári som to napísal....
misoft
29.04.15,15:00
Podobne som to komentoval - vyššie.....
Janka Tea Navrátilová
06.05.15,14:51
ďakujem za príspevky. bola som osobne za mamou. nedá sa s ňou vôbec normálne komunikovať. ona ma má za človeka ktorý nikdy pre ňu nič neurobil. a nechce odomňa nič. dokonca tvrdí ,že ju chcem dostať do blázinca. velmi mi to ublížilo. dokonce mi povedala ako o mňe rozpráva pred ľudmi že som nikdy nič nerobila dokonca ona sa vraj starala o mňa aj moje deti... ja som sa pred 7 rokmi musela odsťahovať lebo môj brat pil a bol agresívny neraz zautočil na ňu mala aj modriny.. brat zomrel tak ,že spadol opitý zo schodov... po jeho pohrebe sa priznala ako ho z každej práce vyhodili a doma sa o nič nestaral.. teraz to neni pravda on bol jej jediné dieťa...povedala mi , že tú svoju polovicu už na niekoho prepísala..určite na susedu... .neviem ako ďalej asi by to bolo dobré dať nejakému právnikovi.
Katy a R
06.05.15,16:29
však to ľahko zistíš - či naozaj je nejaká zmena vo vlastníctve domu - stačí kliknúť na kataster.