eevvaa
29.04.15,10:42
Rozmýšľam, aký má zmysel, že je v § 2 písm. s) bod 2 stále definovaný finančný prenájom aj dobou trvania nájmu, keďže daňové odpisy majetku obstaraného formou leasingu sa vypočítavajú podľa § 26 ods. 1 (podľa odpisových sadzieb bez ohľadu na formu obstarania) .
Máme napr. ponuku na finančný leasing nehnuteľnosti na 12 rokov, ale ide o administratívnu budovu zaradenú do 6 odp. skupiny. Podmienkou doby trvania nájmu je 24 rokov (288 mesiacov). To je ale dlhá doba nájmu (splácania), neviem, či s tým leasingovky nebudú mať problém?

Bude mať nejaký vplyv na zaradenie a následne na vykazovaný základ dane, pri odpisovaní, respektíve vyradení administratívnej budovy, ak bude obstaraná nájomnou zmluvu s dojednaným právom kúpy najatej veci podľa Obchodného zákonníka na dobu 12 rokov namiesto zákonom o DzP definovaných 24? Nepôjde v tomto prípade o finančný prenájom?

Je to komplexná otázka a neviem či dobre definovaná, som z toho akýsi zmätený. Len mi ide o to, zistiť či sa mýlim, ak si myslím, že to bude mať vplyv hlavne na zaradenie tejto nehnuteľnosti do dlhodobého majetku ako takého. Respektíve neviem, ži by som taký majetok mohol zaradiť a odpisovať na základe § 24 ods. 1 b) zákona o DzP. Vďaka