Gabca
22.05.06,13:06
Dostala som dnes otazku: Studenst, ktory od svojich 14, 15 rokov pracuje obcas na dohodu a je vzdy prihlaseny do socialnej poistovne na urazove poistenie, musi si do 30.6. uzatvorit zmluvu na II. pilier dochodkoveho poistenia? nema to vplytv na moznost prihlasenia sa do II. piliera ak je uz raz nahlaseny v socpoist v buducnosti? Ja tvrdim, ze to s II. pilierom nema nic spolocne, ze prihlasit sa moze, az zacne pracovat a bude do pistovne prihlaseny ako platitel starobneho poistenia. Rozmyslam spravne?
Pepa
22.05.06,11:11
Dostala som dnes otazku: Studenst, ktory od svojich 14, 15 rokov pracuje obcas na dohodu a je vzdy prihlaseny do socialnej poistovne na urazove poistenie, musi si do 30.6. uzatvorit zmluvu na II. pilier dochodkoveho poistenia? nema to vplytv na moznost prihlasenia sa do II. piliera ak je uz raz nahlaseny v socpoist v buducnosti? Ja tvrdim, ze to s II. pilierom nema nic spolocne, ze prihlasit sa moze, az zacne pracovat a bude do pistovne prihlaseny ako platitel starobneho poistenia. Rozmyslam spravne?
Veľmi správne.
Gabca
22.05.06,11:44
Dakujem, este mam dotaz, ohladom studentov, maju si platit socpoist? ja viem, ze za nich plati stat, ale jeden cas bolo pisane, ze by bolo dobre keby si sami platili , aby na tom netratili, ked pojdu do dochodku, ale neviem preco?
Viera123
22.05.06,12:17
Dakujem, este mam dotaz, ohladom studentov, maju si platit socpoist? ja viem, ze za nich plati stat, ale jeden cas bolo pisane, ze by bolo dobre keby si sami platili , aby na tom netratili, ked pojdu do dochodku, ale neviem preco?
Gabca za študentov už štát neplatí, skončilo to v r. 2003. Ak majú dobre situovaných rodičov, môžu si platiť, prečo nie, ale myslím, že oni to pri svojom veku doženú, keď sa zamestnajú alebo sa stanú SZČO.
Gabca
22.05.06,12:20
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
Pepa
22.05.06,12:32
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
Ak bola v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 denným študentom /bez pracovnej zmluvy/, nemusí vstúpiť do 30.6. U nej platí - do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania. Je to myslím par. 14 zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Tu je to:
(3) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu,3) od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu,3) ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu,3) vzniknutého po 30. júni 2006.
Miriam.x
22.05.06,12:32
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
Pozri sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=245895#post245895
KEJKA
22.05.06,12:33
a co s tymto? moja dcera ma tento rok 20, teraz maturuje, v roku 2003 mala 17, vraj za nu stat platil, musi sa teraz do 30.6. dobrovolne poistit a prihlasit do II. piliera?
ak je prihlásená na výšku...tak sa sústavne pripravuje, je študent. Ak k 30.6.nie je študent, tak sa musí rozhodnúť.
Miriam.x
22.05.06,12:35
ak je prihlásená na výšku...tak sa sústavne pripravuje, je študent. Ak k 30.6.nie je študent, tak sa musí rozhodnúť.
Podľa mňa do 31.8. je študent. Aj na úrad práce sa bude musieť prihlásiť až po tomto dátume.
Viera123
22.05.06,12:37
Gabca, ak sa nedostane na vysokú školu, nebude v rozhodujúcom období požívať status študenta. Ja na jej mieste by som sa dobrovoľne prihlásila do Sociálnej poisťovne aspoň na jeden mesiac. Nechcem zavádzať, ale aj po prečítaní najnovšieho príspevku okolo dôchodkov v ekonomickom týždenníku Trend, kde sa píše, že študenti, aj keď ešte nie sú zamestnaní sa o vstupe musia rozhodnúť v termíne len do 30.6.2006, by som sa nespoliehala na to, že veď mám čas do 30 dní...
O.i. sa tu píše: "Podľa vyjadrenia rezortu práce v prípade, že by sa objavila veľká časť ľudí, ktorí sa do II. piliera nedostali, hoci by chceli, vstup legislatívne umožnia. Spoliehať sa na túto možnosť nemusí byť rozumné: nik nezaručí, že sa takáto zmena zákona naozaj prijme."
Takže vidíš, že sami v tom nemajú jasno....
Gabca
22.05.06,12:49
Viera123 - ved prave o toto mi ide, kde zavolam, kde sa spytam mi hovoria stale len o tom ze ak od 1.1.2005 ... atd, ale co bolo pred tym? vraj bola poistena a stat za nu platil v obdobi ked maĺa 16, 17 rokov a nik o tom nevie , ani ja vlastna matka. A potom jej povedia, ze uz sa nemoze prihlasit, ze uz raz bola ked mala 16? ved to je chore!
KEJKA
22.05.06,12:58
naozaj rozhodné obdobie je len od 1.1.2005 do 30.6.2005.
Čo bolo predtým, nie je zaujímavé. V tomto období musí mať status študenta, status nezamestnaneho evidovaného na UP, alebo sa prihlási do DSS.
Ten status musí byť neprerušený !!
Skus sa miesto dohadov zariadiť tak,ako som ti napisala v ss.
Gabca
22.05.06,13:03
Tak, prave som zavolala na socpoist na register poistencov a tam mi povedali, ze moja dcera je uz evidovana v socpoist, prave v tom predchadzajucom obdobi, stat za nu platil aj ju evidoval a teraz sa musi do 30.6. zaregistrovat dobrovolne, zaplatit a rozhodnut pre II.pilier a potom sa moze odhlasit, to vsetko preto, aby neprisla o moznost registrovat sa do II.piliera v buducnosti.
Viera123
22.05.06,13:08
Gabča, to, že štát platil za študentov odvody a boli teda už niekedy zaregistrovaní v SP znamená, že oni idú do II. piliera povinne. Ty po tejto informácii pátrať nemusíš. Práve som si overovala informáciu, v Trende písali zavádzajúci článok asi z dôvodu neznalosti, tiež som ich na to upozornila.
Pokiaľ dcére končí školský rok 30.6.2006, tak má v rozhodujúcom období status študenta a má čas na zapojenie do 30 dní než sa zamestná.
Ak sa chce prihlásiť na VŠ a na túto sa nedostane, tak tu vzniká problém, že nebude celú dobu posudzovaná ako študent a na rozhodnutie má len ten termín 30.6.2006.
Gabca
22.05.06,13:27
ona na vysku nejde, takze ju nemusim prihlasovat dobrovolne do socpoist a do II.piliera? prihlasi sa az sa zamestna ? a v socpoist mi tvrdili, ze sa musi prihlasit dobrovolne, tak teraz neviem, ci si socpoist takymimo zavadzajucimi informaciami nenahana peniaze do vreca :-(
Viera123
22.05.06,13:50
ona na vysku nejde, takze ju nemusim prihlasovat dobrovolne do socpoist a do II.piliera? prihlasi sa az sa zamestna ? a v socpoist mi tvrdili, ze sa musi prihlasit dobrovolne, tak teraz neviem, ci si socpoist takymimo zavadzajucimi informaciami nenahana peniaze do vreca :-(
Spýtaj sa v škole, kedy pre maturantov končí školský rok, kedy u nich končí ako študent, toto naozaj neviem.
Ak nie 30.6.2006, ale skôr, tak sa musí prihlásiť do 7 dní na úrad práce, ani o deň neskôr!! A čas na vstup do II. piliera bude mať do 30 dní, keď sa zamestná.

"Dôležité! Keď skončíte SŠ a nemáte zamestnanie, musíte sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7 dní od ukončenia strednej školy. Ak by ste sa prihlásili čo i len o deň neskôr, neboli by ste celé obdobie nepretržite študentom alebo nezamestnaným a museli by ste sa o vstupe do 2. piliera rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne by vstup do 2. piliera pre vás nebol možný!!!"
Pepa
22.05.06,13:59
Spýtaj sa v škole, kedy pre maturantov končí školský rok, kedy u nich končí ako študent, toto naozaj neviem.
Ak nie 30.6.2006, ale skôr, tak sa musí prihlásiť do 7 dní na úrad práce, ani o deň neskôr!! A čas na vstup do II. piliera bude mať do 30 dní, keď sa zamestná.

"Dôležité! Keď skončíte SŠ a nemáte zamestnanie, musíte sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7 dní od ukončenia strednej školy. Ak by ste sa prihlásili čo i len o deň neskôr, neboli by ste celé obdobie nepretržite študentom alebo nezamestnaným a museli by ste sa o vstupe do 2. piliera rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne by vstup do 2. piliera pre vás nebol možný!!!"
Viera, toto máš odkiaľ?:eek:
Viera123
22.05.06,14:04
Ešte raz pre istotu napíšem, tuto je diera v zákone.
Ak končiacich stredoškolákov, ktorí sa hlásia na VŠ, na túto nezoberú, a nestihnú registráciu do II. piliera do 30.6.2006, po tomto termíne nemôžu vstúpiť do II. piliera, lebo neboli nepretržite študentami alebo nezamestnanými. Preto je u nich je dôležité, aby sa do Sociálnej poisťovne prihlásili do 30.6.2006 ako dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby, podpísali zmluvu s DSS a odhlásili sa po akceptácii ich zmluvy Sociálnou poiťovňou.
Pepa
22.05.06,14:22
No vôbec mi to nie jasné, stredoškolák má štatút študenta až do konca prázdnin za predpokladu, že sa nezaeviduje na UP alebo nezamestná.
Ja mám takýchto prípadov asi 6 tak čo teraz???????
Maturuje 22.5. a nepôjde ani na UP ani sa nezamestná. Nezoberú ho na VŠ a dajme tomu, že sa zamestná od 1.9.2006. Podľa teba už nemôže vstúpiť do II. piliera?????
Viera123
22.05.06,14:30
No vôbec mi to nie jasné, stredoškolák má štatút študenta až do konca prázdnin za predpokladu, že sa nezaeviduje na UP alebo nezamestná.
Ja mám takýchto prípadov asi 6 tak čo teraz???????
Maturuje 22.5. a nepôjde ani na UP ani sa nezamestná. Nezoberú ho na VŠ a dajme tomu, že sa zamestná od 1.9.2006. Podľa teba už nemôže vstúpiť do II. piliera?????
Presne tak Pepa. Už by nemohol vstúpiť do II. piliera, lebo by nemal nepretržitý štatút študenta alebo nezamestnaného. Po skončení školy musí ísť do 7 dní na úrad práce a zaregistrovať sa, inak do II. piliera nemá po 30. 6. 2006 šancu vstúpiť. Ale ak chce ísť na VŠ a nemá istotu, že ho zoberú, tak sa musí dobrovoľne prihlásiť ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba do SP do 30.6.2006.... atď.
Martin1998
22.05.06,15:06
A ako je to v prípade,keď študent končí bakalárske štúdium a cez prázdniny
v roku 2005 pracoval a tým pádom bol prihlásený v SP?
Ďakujem
Pepa
22.05.06,15:23
Presne tak Pepa. Už by nemohol vstúpiť do II. piliera, lebo by nemal nepretržitý štatút študenta alebo nezamestnaného. Po skončení školy musí ísť do 7 dní na úrad práce a zaregistrovať sa, inak do II. piliera nemá po 30. 6. 2006 šancu vstúpiť. Ale ak chce ísť na VŠ a nemá istotu, že ho zoberú, tak sa musí dobrovoľne prihlásiť ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba do SP do 30.6.2006.... atď.
Nerozumiem:eek:
Prečo by nemal nepretržitý štatút študenta. Štatút študenta má predsa do 31.8.2006 /mám na mysli samozrejme stredoškoláka/.
Viera, buď taká láskavá a daj mi sem paragraf /alebo tú dieru v paragrafe/ po lopate, pretože toto sa mi absolútne nezdá.
endrju
22.05.06,18:03
...pokiaľ dcére končí školský rok 30.6.2006... Ak sa nemýlim, školský rok na stredných školách nekončí 30.6. Správny dátum by mal byť 31.8. aj pre tých, ktorí v aktuálnom roku maturujú. Ak by končil 30.6., rodičia čerstvých maturantov by nemali nárok na rodinné prídavky do augusta v tom prípade, že sa ich dieťa zamestná. Pokiaľ viem, rodičom takýchto detí sa rodinné prídavky bez problémov vyplácajú do 31.8. Mýlim sa?
Ak sa nemýlim v dátume ukočenia školského roka, diskusia o tom, či sa má maturant, ktorý chce pokračovať v štúdiu na VŠ a nestratiť pritom možnosť prihlásiť sa do druhého piliera, je zbytočná.
Podľa mňa čerstvý maturant spĺňajúci podmienku, že nebol povinne dôchodkovo poistený v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 a pritom sa sústavne pripravoval na budúce povolanie, sa nemusí prihlasovať na úrade práce za účelom zachovania si možnosti prihlásiť sa do druhého piliera. :)

Dodatok, 22.5.2006, 20:40:

Nedalo mi to a "pohrabal" som sa v zákonoch.

§25 zákona 29/1984 hovorí o tom, že vykonaním maturitnej alebo záverečnej skúšky prestáva byť žiakom.

§38 zákona 29/1984 hovorí o tom, že školský rok začína 1.9. bežného roka a končí 31.8. nasledujúceho roka.

§10 ods. 4 zákona 461/2003 hovorí o tom, že za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do konca školského roka, v ktorom bolo štúdium na strednej škole ukončené. Pojem ukončenia štúdia na strednej škole je v tomto zákone definovaný odkazom na §25 zákona 29/1984.

§14 ods. 3 zákona 43/2004 "riešiaci" študentov v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 odkazuje na celý zákon 461/2003.

Citáty §§§ v prípade potreby pridám. :)
endrju
22.05.06,18:18
A ako je to v prípade,keď študent končí bakalárske štúdium a cez prázdniny
v roku 2005 pracoval a tým pádom bol prihlásený v SP?
Ďakujem

Ak platil dôchodkové poistenie (bol zamestnaný v pracovnom pomere), má čas na rozhodnutie najviac do 30.6.2006. Pri uzatváraní zmluvy do druhého piliera musí byť prihlásený v prvom pilieri.
evina
22.05.06,18:38
Nerozumiem:eek:
Prečo by nemal nepretržitý štatút študenta. Štatút študenta má predsa do 31.8.2006 /mám na mysli samozrejme stredoškoláka/.
Viera, buď taká láskavá a daj mi sem paragraf /alebo tú dieru v paragrafe/ po lopate, pretože toto sa mi absolútne nezdá.

Je pravdou , že školský rok končí 31.8. Na základe paragrafu, ktorý uvediem nižšie si myslím, že v prípade maturantov to tak nie je zákon 29/1984 v znení zákona 5/2005- školský zákon:


§ 25

Ukončenie štúdia na stredných školách
1/ Na gymnáziu, strednej odbornej škole na najmenej štvorročnom štúdiu, na strednom odbornom učilišti v študijných odboroch a v nadstavbovom štúdiu sa štúdium ukončuje maturitnou skúškou. Na študijných odboroch stredných odborných škôl, ktorých dĺžka štúdia je kratšia ako štyri roky, a na učebných odboroch stredných odborných učilíšť sa ukončuje záverečnou skúškou. Dňom nasledujúcim po dni, keď žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku alebo záverečnú skúšku, prestáva byť žiakom školy.
endrju
22.05.06,18:46
Dňom nasledujúcim po dni, keď žiak vykonal úspešne maturitnú skúšku alebo záverečnú skúšku, prestáva byť žiakom školy.

Evi, pridal som do môjho predchádzajúceho príspevku (číslo 23; http://www.porada.sk/showpost.php?p=246097&postcount=23 ) rozbor §§§. Takže Tvoje tvrdenie je pravdivé, ale nie je v ňom zohľadnená povestná kľukatosť §§§.

Na odľahčenie a na záver môjho vstupu do diskusie na tému "stredoškolák dokedy" pridávam jeden povzdych:
Uch, radšej by som analyzoval iné §§§. Zainteresovaní vedia aké ... :D
evina
22.05.06,18:52
10 ods. 4 zákona 461/2003 hovorí o tom, že za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do konca školského roka, v ktorom bolo štúdium na strednej škole ukončené. Pojem ukončenia štúdia na strednej škole je v tomto zákone definovaný odkazom na §25 zákona 29/1984.



Andrej doplnením tohto paragrafu kľukatosť odstránená a je to 31.8. :)
Viera123
23.05.06,08:48
Viera, toto máš odkiaľ?:eek:
Pepa, zdroj je www.dochodok.gov.sk, uz som to raz uvádzala v inom príspevku. Vydalo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Viera123
23.05.06,08:52
Nerozumiem:eek:
Prečo by nemal nepretržitý štatút študenta. Štatút študenta má predsa do 31.8.2006 /mám na mysli samozrejme stredoškoláka/.
Viera, buď taká láskavá a daj mi sem paragraf /alebo tú dieru v paragrafe/ po lopate, pretože toto sa mi absolútne nezdá.
Pepa, informáciu som si overovala v DSS, ale nedalo mi to a kontaktovala som aj Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, ale žiaľ, pracovníci, ktorí sú tam, nemajú momentálne čas a ostatní sú na školení :). Budem tam volať ešte zajtra, pretože ako písala myslím Gabča, ani v Sociálke v tom nemajú jasno, tak nech máme jasno aspoň my.
Viera123
23.05.06,08:59
Ak sa nemýlim, školský rok na stredných školách nekončí 30.6. Správny dátum by mal byť 31.8. aj pre tých, ktorí v aktuálnom roku maturujú. Ak by končil 30.6., rodičia čerstvých maturantov by nemali nárok na rodinné prídavky do augusta v tom prípade, že sa ich dieťa zamestná. Pokiaľ viem, rodičom takýchto detí sa rodinné prídavky bez problémov vyplácajú do 31.8. Mýlim sa?
Ak sa nemýlim v dátume ukočenia školského roka, diskusia o tom, či sa má maturant, ktorý chce pokračovať v štúdiu na VŠ a nestratiť pritom možnosť prihlásiť sa do druhého piliera, je zbytočná.
Podľa mňa čerstvý maturant spĺňajúci podmienku, že nebol povinne dôchodkovo poistený v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 a pritom sa sústavne pripravoval na budúce povolanie, sa nemusí prihlasovať na úrade práce za účelom zachovania si možnosti prihlásiť sa do druhého piliera. :)

Dodatok, 22.5.2006, 20:40:

Nedalo mi to a "pohrabal" som sa v zákonoch.

§25 zákona 29/1984 hovorí o tom, že vykonaním maturitnej alebo záverečnej skúšky prestáva byť žiakom.

§38 zákona 29/1984 hovorí o tom, že školský rok začína 1.9. bežného roka a končí 31.8. nasledujúceho roka.

§10 ods. 4 zákona 461/2003 hovorí o tom, že za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do konca školského roka, v ktorom bolo štúdium na strednej škole ukončené. Pojem ukončenia štúdia na strednej škole je v tomto zákone definovaný odkazom na §25 zákona 29/1984.

§14 ods. 3 zákona 43/2004 "riešiaci" študentov v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 odkazuje na celý zákon 461/2003.

Citáty §§§ v prípade potreby pridám. :) Andrej, donedávna som aj ja bola v domnení, že je to tak, písalo sa dosť o danej téme aj v iných príspevkoch. S "horiacim" termínom však to až tak jasne nevyzerá. Sám vieš, že interpretácia zákona nie je vždy jednoznačná a niekedy tam (myslím dosť často :)), ostanú aj diery. Ty by si sa spoliehal na to? Priznám sa, že ja nie. Ale nakoľko nemám rada polopravdy, tak som si informáciu overovala viackrát. Ale ani to ma neuspokojilo a kontaktovala som Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny, ako píšem vyššie, žiaľ, dnes nemal kto reagovať, skúsim najbližšie dni.
Pepa
23.05.06,09:05
Niektoré príspevky zo stránky www.dochodok.gov.Sk (http://www.dochodok.gov.Sk)

l.Výnimkou sú študenti a nezamestnaní, ktorí budú CELÉ toto obdobie NEPRETRŽITE študentmi alebo nezamestnanými (evidovanými v evidencii nezamestnaných) a nebudú si platiť dôchodkové odvody. Títo môžu vstúpiť aj po 30. júni 2006, a to do 30 dní, odkedy sa zamestnajú alebo inak vstúpia do
dôchodkového systému.

2.Do 2. piliera môžete vstúpiť kedykoľvek v termíne od 1. januára 2005 do 30. júna 2006. Po tomto termíne nie je vstup do 2. piliera možný.

Výnimkou sú študenti a nezamestnaní, ktorí budú CELÉ toto obdobie NEPRETRŽITE študentmi alebo nezamestnanými (evidovanými v evidencii nezamestnaných) a nebudú si platiť dôchodkové odvody. Títo môžu vstúpiť aj po 30. júni 2006, a to do 30 dní, odkedy sa zamestnajú alebo inak vstúpia do dôchodkového systému.
Výnimkou sú aj študenti stredných škôl, ktorí sú teraz v 1. a 2. ročníku, pretože títo pôjdu do 2. piliera automaticky.
Miriam.x
23.05.06,09:07
Pepa, zdroj je www.dochodok.gov.sk (http://www.dochodok.gov.sk), uz som to raz uvádzala v inom príspevku. Vydalo to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vierka, pozrela som si tú stránku a píše sa tam, že:
Ak budete celé obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentom a zapojíte sa do dôchodkového systému až po 30.6. 2006 (nap. skončíte VŠ a zamestnáte sa až v januári 2008), musíte sa rozhodnúť o vstupe do 2. piliera, až keď sa do systému znova zapojíte (teda v januári 2008), a to do 30 dní. Obdobie na vstup do 2. pil. od 1.1.2005 do 30.6. 2006 sa na vás, pokiaľ budete počas celého tohto obdobia študentom, nevzťahuje.
Viera123
23.05.06,09:34
Vierka, pozrela som si tú stránku a píše sa tam, že:
Ak budete celé obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentom a zapojíte sa do dôchodkového systému až po 30.6. 2006 (nap. skončíte VŠ a zamestnáte sa až v januári 2008), musíte sa rozhodnúť o vstupe do 2. piliera, až keď sa do systému znova zapojíte (teda v januári 2008), a to do 30 dní. Obdobie na vstup do 2. pil. od 1.1.2005 do 30.6. 2006 sa na vás, pokiaľ budete počas celého tohto obdobia študentom, nevzťahuje.
Ďakujem Miriam, vidíš, toto som si nevšimla, viac "očí", viac rozumu!:D
endrju
23.05.06,16:53
Andrej, donedávna som aj ja bola v domnení, že je to tak, písalo sa dosť o danej téme aj v iných príspevkoch. S "horiacim" termínom však to až tak jasne nevyzerá. Sám vieš, že interpretácia zákona nie je vždy jednoznačná a niekedy tam (myslím dosť často :)), ostanú aj diery. Ty by si sa spoliehal na to? Priznám sa, že ja nie. Ale nakoľko nemám rada polopravdy, tak som si informáciu overovala viackrát. Ale ani to ma neuspokojilo a kontaktovala som Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny, ako píšem vyššie, žiaľ, dnes nemal kto reagovať, skúsim najbližšie dni.
Vierka, domnievam sa, že najväčší záujem na "znejasňovaní" majú sprostredkovatelia poistenia v druhom pilieri.
Čerství maturanti sú prakticky ich poslednou príležitosťou zarobiť ešte do 30.6.2006 nejakú tú korunku z provízií.
Po 30.6.2006 sa prílev poistencov do druhého piliera rapídne zníži a väčšina sprostredkovateľov so svojou činnosťou bude musieť skončiť pre nedostatok dopytu po ich službách.

Na hypotetickú otázku "spoliehal by som sa na to" nedokážem odpovedať. Do duší dnešných maturantov nevidím a ich názory prakticky nepoznám. Nedokážem preto ani posúdiť ich mieru (ne)dôverčivosti k rôznym spôsobom boja "sprostredkovateľov blahobytu" o každú korunu, ktorú títo mladí ľudia ešte nezarobili.

Z pozície mojich skúseností som si svoj názor na II. pilier vytvoril relatívne rýchlo po preštudovaní zákona 43/2004 ešte v prvej polovici roka 2004. Tento zákon je potrebný, ale nie je pre každého vhodný. :) Vhodnejší je pre mládež, menej vhodný pre strednú generáciu a skôr nevhodný pre staršiu generáciu v preddôchodkovom veku.
Viera123
23.05.06,19:57
Vierka, domnievam sa, že najväčší záujem na "znejasňovaní" majú sprostredkovatelia poistenia v druhom pilieri.
Čerství maturanti sú prakticky ich poslednou príležitosťou zarobiť ešte do 30.6.2006 nejakú tú korunku z provízií.
Po 30.6.2006 sa prílev poistencov do druhého piliera rapídne zníži a väčšina sprostredkovateľov so svojou činnosťou bude musieť skončiť pre nedostatok dopytu po ich službách.

Na hypotetickú otázku "spoliehal by som sa na to" nedokážem odpovedať. Do duší dnešných maturantov nevidím a ich názory prakticky nepoznám. Nedokážem preto ani posúdiť ich mieru (ne)dôverčivosti k rôznym spôsobom boja "sprostredkovateľov blahobytu" o každú korunu, ktorú títo mladí ľudia ešte nezarobili.

Z pozície mojich skúseností som si svoj názor na II. pilier vytvoril relatívne rýchlo po preštudovaní zákona 43/2004 ešte v prvej polovici roka 2004. Tento zákon je potrebný, ale nie je pre každého vhodný. :) Vhodnejší je pre mládež, menej vhodný pre strednú generáciu a skôr nevhodný pre staršiu generáciu v preddôchodkovom veku.
Andrej, neviem, či na tom majú záujem sprostredkovatelia, veď oni si tú nejasnosť zákona predsa sami nevymysleli, skôr si myslím, že by to zahmlievanie bolo v prospech sociálky, keby chcela zamedziť ďalšiemu odlivu ľudí z I. piliera. Pretože im (študentom)by potom jednoducho mohla povedať, že už do II. piliera vstúpiť nemôžu. A sám uznáš, že na Slovensku je možné naozaj všetko.
Takže sa s tvojou domnienkou nestotožňujem. Sám vidíš, že keď sa na Slovensku schváli nejaký zákon, už je novelizovaný. Keby nebolo toľko neschopných zákonov, neboli by ani takéto dohady.:eek:
Samozrejme, každý chce zarobiť, ale či za každú cenu, to si nemyslím. Veď predsa sprostredkovateľ ktorý zapojí klienta do II. piliera, by mal rátať s tým, že tento sa bude na neho obracať aj v budúcnosti, a keď klientovi dá nepravdivú, zahmlenú info, má sa potom pred ním schovávať??
Mám ale taký dojem, že ľudí zavádzajú aj tlačené médiá, v snahe zarobiť na predaji svojich výtlačkov. Nejaký redaktor napíše článok, ktorý o danej problematike nemá ani potuchy a predostrie ho státisícom čitateľov. S tým som sa potýkala aj na začiatku reformy a nie je tomu inak ani teraz (a zďaleka nejde iba o reformu dôchodkového systému).

Ohľadne hypotetickej otázky: "spoliehal by si sa na to", predsa nejde o duše maturantov, do ktorých nevidíš, :) nestretla som sa s jediným, ktorému by na srdci ležala reforma, oni ešte o podobných veciach ani nesnívajú, skôr im to zabezpečujú rodičia, ktorí už akú - takú skúsenosť majú (a zväčša negatívnu) a preto sa na štát a sľuby vládnej "garnitúry" moc nespoliehajú. Pýtala som sa teba, či by si sa na niečo v tomto štáte spoliehal:).
endrju
23.05.06,20:03
...Pýtala som sa teba, či by si sa na niečo v tomto štáte spoliehal:).
Myslím si, že diskusia o tejto otázke v tejto téme by bola už mimotemy :D