pralinkaaa
29.04.15,14:16
Dobry deň, ked osoba dostane výpoved podla §63,ods.1b. z dôvodu nadbytočnosti /miesto zrušili dva dni pred daním výpovede/ - a plynie jej 3mes. výp.lehota + odstupne 2mes. - má zamenstávateľ nárok mu krátiť napr. mzdu /časť mzdy dostáva ako osobné/ a vlastne má povinnosť zamestnanec pracovať? Resp. zamenstnávateľ mu môže zobrať prácu a zákaz nejakých činností?
Študovala som tu ZP, a vyšlo mi vlastne, že je to ako prekážka v práci - kedže je miesto zrušené nemá čo robiť, a že má zamestnanec nárok na priem. zárobok- ale nerozumiem, asi mesačný resp. za celú výp. lehotu a neni v ZP udávané či je povinný zamestnanec riadne chodiť do práce ? /príp. príde tam "válať šunky" alebo normálne môže ostať doma?
Ide o to vlastne, či je zamestnávateľ povinný mu vyplácať mzdu ako mal predtým a tiež ešte či je povinný mu nariadiť kedy presne si má vyčerpať zvyšnú dovolenku - vo výpovedi je udané že iba dokonca výp. lehoty, a či sa táto dovolenka kráti kedže prac. pomer trvá do konca júla?
Dakujem za rady.
Tweety
29.04.15,12:19
Nemá si VD kde odpracovať? V tom prípade bolo lepšie ukončiť PP dohodou s nárokom na odstupné. Ak má kde odpracovať , a plynie teda riadna VD, zamestnanec má nárok na riadnu mzdu za odpracovanú dobu, rovnako na preplatenie prípadnej nevyčerpanej D
Ak PP bude ukončený 31.7., potom má nárok na PČ D za KR a to vo výške 7/12 z ročného nároku.
pralinkaaa
29.04.15,12:50
no nemá kedže ide o to že ho tam skôr nechcú, o čom nevedel..dohodu nepodpísal lebo bola nevýhodná. aktuálne mu oznámili že vlastne má ostať doma až do konca VD a pôjde mu plat,ale nevie aký.
má ešte 30dní dovolenky, ale to sa bude krátiť tomu rozmumiem,ale neviem či aj za VD je nárok na dovolenku?
Tweety
29.04.15,12:52
O nároku do konca PP som napísala. Predpokladám, ze PP trvá od zač. roka, resp. dlhšie.
pralinkaaa
29.04.15,12:55
áno trvá už viac rokov...ale ked mu dajú že má do konca VD ostať doma aj za to má nárok na dovolenku?
dakujem Vám za rýchle info...
Tweety
29.04.15,12:57
áno trvá už viac rokov...ale ked mu dajú že má do konca VD ostať doma aj za to má nárok na dovolenku?
dakujem Vám za rýchle info...
Má.
ivka70
29.04.15,15:59
Ak zamestnavatel necha pracovnika doma lebo nema kde pracovat, ide o prekazku v praci na strane zamestnavatela, ktora je platena priemernou mzdou ( tak ako dovolenka).
Ak PP skonci v juli, je narok na 7/12 rocneho naroku do konca PP a zamestnavatel moze zamestnancovi naplanovat cerpanie tejto dovolenky do konca PP.
pralinkaaa
29.04.15,18:37
ešte sa opýtam - má to dostať písomne? že má ostať doma...a že mu bude platiť priemernu mzdu
?
ivka70
29.04.15,18:54
Ano, ja by som trvala na pisomnom prikaze, aby sa nestalo, ze ti daju absenciu a nebudes mat ako dokazat, ze ta doma nechali pre prekazky v praci na strane zamestnavatela.