Rado Cyprich
30.04.15,09:56
Dobrý Deň. Poprosil by som o radu ohľadne sporu zo starostom. Kúpil som drevenú maringotku ktorá stojí na súkromnom pozemku už asi 5 rokou za účelom podnikania. Chcem tam otvoriť predajnu oblečenia. Budka nemé číslo popisné. Pri oznámení otváracích hodín na obecnom úrade mi ich starosta odmietol dať že ta búdka to tam špatí a že ak ju neodstránim tak vyvinie správne konanie voči mojej osobe, že je to čierna stavba. Može voči mne takto postupovať? A ako by som mal postupovať ja? ta búdka je zrekonštruovaná a upravená, takže tam nič nešpatí. Poprosím vás o radu. dakujem
Jakubec
30.04.15,09:46
Nie som si isty, ale ak je maringotka mobilna, tak by to nemala byt stavba. Je to hnutelna vec.
Rado Cyprich
30.04.15,09:58
ta je osadena na pevno. nie je mobilna
arizona
30.04.15,10:08
Starosta ma pravdu,mal si mat stav.povolenie,aj ked je na sukromnom pozemku. Navstiv vas stav.urad a daj si veci do poriadku.
Ak chces v tej maringotke podnikat,budes musiet splnat oi aj poziadavky Hygieny,lebo to bude podnikatelsky objekt. Takze sa chod popytat aj na Hygienu,co vsetko budes musiet splnit,aby bol tvoj plan uskutocnitelny.
marjankaj
30.04.15,10:10
Ak je to maringotka, tak by mala mať kolesá.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Maringotka
Terezia13
30.04.15,11:30
ak je maringotka pevne spojená so základom je to už stavba, na tom nezáleží, že nemá popisné číslo, všetko čo má betónový základ - teda napr. aj chlievy, šopy a pod. bližšie o dani z nehnuteľností uvádza zákon 582/2004 stavby je možné nájsť v § 10
posledná novela je 268/2014
marjankaj
30.04.15,11:50
zákon o dani z príjmov sa odvoláva na zákon 50/1976 a nie zákon o miestnych daniach.
§22/2
b) budovy a iné stavby106) okrem
1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

106) § 43a zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov. Opatrenie Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 128/2000 Z. z., ktorým sa vyhlasuje Klasifikácia stavieb.
107) Zákon č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov.
marjankaj
30.04.15,11:51
Nešpekuluj
Stavebný zákon hovorí toto.
§ 43
Stavba
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.
bodliak
30.04.15,12:44
Daj ju na kolesá a nepripájaj na žiadne siete (voda, elektrika ...)
potom to stavba nebude.
malyklaun
01.05.15,07:04
myslím, že často sa zabúda hlavne na to "d" - ja tomu rozumiem tak, že akonáhle je stavebná konštrukcia (hoci aj maringotka) pripojená na niečo, čo vedie v zemi, je už pevne spojená so zemou (kanalizácia, vodovod, plyn, elektrina?...)
marjankaj
01.05.15,07:16
No neviem ako tomu rozumieš ty, ale buď je konštrukcia pevne spojená spojená so zemou podľa a,b,c,d,e.
Alebo vyžaduje úpravu podkladu. To môže byť aj splanírovanie(vyrovnanie) terénu.:cool: