lotina
30.04.15,11:05
Dobrý deň, poprosím o radu. Prvý raz som vystavil zálohovú faktúru a zistil som, že sa vyčíslila aj DPH. Pokiaľ viem na zálohových faktúrach to nemá byť. Volal som s človekom, ktorý mi robil sklad a pokladňu, robí mi aj servis a ten povedal, že to tak má byť. Ale ja myslím, že nie. Ide teraz o to, že keď budem vystavovať už normálnu faktúru, tam mi už vyčísli celú sumu aj celú DPH a už časť DPH mám na zálohovej faktúre, ktorú podľa všetkého musím odviesť. Čo mám potom následne odviesť len zvyšnú časť DPH z tej normálnej faktúry, aj keď tam bude vyčíslená celá? To podľa mňa tiež nie je riešenie, ale neviem ako to spraviť. Aj môj odberateľ s tým bude mať problém.

Aby som to upresnil. Ja viem že zálohová faktúra je v sume aj DPH, ale nemá byť zvlášť vyčíslená. Ibaže som nevedel, že v mojom programe je to tak. Teraz s tým neviem, čo robiť, pretože som ju vystavil včera, a zákazník mi volal, že čo to má byť. On chce normálnu zálohovú faktúru ( teda bez vyčíslenej DPH ) a potom následne faktúru klasickú.
Tweety
30.04.15,09:08
Zálová faktúra má byť v sume aj s dph. Je to len formálna faktúra, nikde ju neúčtujeme.
Do 15 dní od prijatia preddavku má platiteľ dph povinnosť vystaviť faktúru k prijatému preddavku s vyčíslením dph. Ak medzitým( v rámci mesiaca) urobíte riadne dodanie služby alebo tovaru, stačí len jedna faktúra za celé dodanie s odpočtom zálohy.
martinez
30.04.15,09:13
Zalohova faktura sice obsahuje sumu vratane DPH, ale v ziadnom pripade na nej nemoze byt vycislena DPH, nakolko nedoslo k vzniku danovej povinnosti. Zaroven podla §69,5 plati, ze ak na akomkolvek doklade vycislis DPH, musis z tohto dokladu tu DPH odviest.... takze na zalohovke nesmies uvadzat DPH
juzek691
30.04.15,09:15
...a ak nie, v riadnej faktúre odpocitate tu zalohovu faktúru - aj zaklad dane, aj DPH aj celkovu sumu s DPH
juzek691
30.04.15,09:24
Asi uz mas z toho gulas---- Vystavis zalohovu fa bez DPH a cakas kedy ti pride jej uhrada. Ked ti pride uhrada vystavis zal.fa v ktorej vycislis aj DPH a den dodania napises den kedy prisli peniaze. Ak riadnu fa vystavis do konca mesiaca kedy si dostal peniaze, vtedy nemusis vystavovat tu zal.fa s DPH, ale hned riadnu. Ak vsak do konca mesiaca nevystavis riadnu fa, potom vystavis tu zal.fa s DPH a ked napr.dalsi mesiac vystavis riadnu faktúru odpocitas od nej tu zal.fa - aj zaklad, aj DPH, aj celkovu sumu s DPH.
martinez
30.04.15,09:36
ano, akurat, ze pokial nevystavis riadnu fakturu do konca mesiaca, tak ta faktura s vycislenou DPH sa nevola zalohova faktura, ale ide o fakturu z prijatej platby podla §19,4... na zalohovej fakture pred prijatim platby sa DPH nevycisluje, nakolko nedoslo k vniku danovej povinnosti ani z titulu dodania tovaru/sluzby (§19,1-2), ani z titulu prijatia platby (§19,4)
lotina
30.04.15,09:41
No ja by som neuvádzal DPH, ale ten program je tak nastavený.
lotina
30.04.15,09:42
tak to budem musieť spraviť.
lotina
30.04.15,11:52
Tak to budem musieť spraviť takto. Ďakujem za všetky rady.
KEJKA
30.04.15,20:16
lotina (Dnes 12:41) No ja by som neuvádzal DPH, ale ten program je tak nastavený. ............programátora vyzvi, aby opravil program, je to zrejmá chyba. Je rozdiel zálohová faktúra a faktúra k prijatej platbe - nech si to nepletie.
Minimálne, ak už nič iné, na tej tvoje zálohovej faktúra /vystavenej pred zaplatením zálohy/ nech uvedie aspoň výraznú poznámku NIE JE FAKTÚRA v zmysle DPH
niekto napíše napr. nie je daňový doklad,
alebo aj
DPH je uvedená informatívne, neslúži pre odpočítanie DPH
aby bolo jasné, o čo ide.
Poznamenám, že toto nie je v zmysle zákona, ale lepšie takto ako nič.