Jaronimo
30.04.15,12:57
Dobrý deň,
ideme si prenajať priestory na prevádzku kaviarne. Niektoré priestory píšu cenu s DPH a majiteľ nami vyhliadnutého priestoru dáva cenu bez DPH. Pre živnostníka, neplatcu DPH, je nejaký rozdiel v mojom účtovníctve, keď to budem platiť bez alebo s DPH? Prípadne iné veci, čo pre mňa z jednotlivých verzií vyplývajú?
Ďakujem za odpoveď
Tweety
30.04.15,11:01
Nie si platiteľ tejto dane, o nej teda neúčtuješ. AK by si bol a bola by tebe vyfakturovaná, mal by si nárok na odpočet dph. Rovnako by si dph platil zo svojich dodaní.
Ak by si dostal faktúru s dph, kedže nie si jej platiteľom, nemohol by si si ju uplatniť na odpočte.
Jaronimo
30.04.15,11:07
a môžem to normálne účtovať do nákladov a podobne? Lebo tovar budem kupovať normálne z obchodov a od dodávateľov s DPH a nájom platiť bez DPH. Je to v poriadku?
Tweety
30.04.15,11:08
Je.
Jaronimo
30.04.15,11:09
ďakujem :-)
Ferdosondo
30.04.15,11:10
Faktúru Ti vystaví s DPH. Takže pre Teba to bude suma na ktorej ste sa dohodli plus DPH.
Jaronimo
30.04.15,11:13
Takže ja tú DPH budem musieť tak či tak ešte zaplatiť k tomu nájmu? Najprv som pochopil, že nie.
Ferdosondo
30.04.15,11:14
Presne tak
tannenkau
30.04.15,16:14
Za nájom zaplatíš nejakú sumu

Pre teba ako neplatcu DPH je jedno, či sa suma skladá iba zo základu, alebo základu+DPH

PS
A (neboj sa ) jemu to DPH nezostane
Jaronimo
30.04.15,16:21
no keď sme sa bavili, tak som sa ho pýtal, či to je suma s DPH alebo bez DPH. Povedal, že bez DPH, že jemu DPH neplatíme, lebo je neplatca DPH. Takže mi musí dať faktúru s alebo bez DPH? Ja chápem, že mu to nezostane, ak mu to zaplatím, ale pochopil som, že mi chce dať faktúru bez DPH.
avalik
30.04.15,16:41
tak toto malo byt prve uvedene - ze prenajimatel nie je platitel DPH - DPH neriesis ... asi by bolo dobre ak chces podnikat si najst dobru uctovnicku, ta ti tieto zakladne veci vysvetli
karakul
30.04.15,16:42
prenajímateľ je neplatca, najomca je neplatca, DPH pre vás neexistuje - nefakturuje sa, neúčtuje sa, neplatíte ju.
Jaronimo
30.04.15,16:56
prepáčte, s tým som mal začať, myslel som, že som to spomenul v zadaní. A samozrejme budem mať účtovníčku, ale prvotný rozpočet a financovanie si riešim relatívne sám. :-)
Dubak2000
30.04.15,21:15
Ak nie si ty ani on platca DPH tak to neriesis. Ale ak by si sa stal ty platcom DPH tak to bude pre teba dost nevyhodne. Osobne som v podobnej situacii a musim sa snazit nezvysovat obrat aby som nebol platcom DPH lebo nemam aku DPH zapocitat kedze prenajimatel platcom nie je.