ajacik
22.05.06,13:00
Spoločnosť s.r.o. má ZI 200.000 v peňažnej forme, 1 spoločníka.
Spoločník kúpil podielové fondy v banke.
On by chcel nasledovné:
Vložiť tieto podielové fondy ako ZI spoločnosti a vybrať hotovosť 200.000 ZI.

1. Je možné, aby ZI spoločnosti bolo tvorené iba podielovými fondami?
2. Ak áno, dá sa to urobiť aj spätne? Lebo treba urobiť dodatok Zakladateľskej listiny so zmenou, na potom na OR.
Ide ale o tom, že tá s.r.o. už kúpila na svoje meno spomínané fondy.

Veľmi pekne dakujem
KEJKA
22.05.06,11:14
kúpa dlhodobého finančného majetku 06x / 367
a uhrada 379/221.
Nemá to nič spoločné so ZI. Ak by chcel navýšiť, tak potom by sme riešili zvýšenie ZI.
200000 si vyberie, ved ich nedrží v banke, kedykoľvek má na to, voľné finančné prostriedky. Ale bude to pohľadávka voči nemu.
ZI, aj ked bolo splatené v hotovosti, sa nejako špeciálne nevyberá ..... sú to viazané prostriedky v aktívach s.r.o.
ajacik
22.05.06,11:24
dakujem ti za odpoved.
napíšem presne moju situáciu:

- spoločník nechce, aby musel v prípade kontroly preuzkazovať 200.000 ZI.
- chce, aby ZI bolo tvorené len podielovými fondami. Je to možné?
Peterka
22.05.06,11:32
Spoločník môže zvýšiť ZI o podielové fondy a potom:
-zapísať do OR,
-znížiť ZI o 200 tis.Sk (minimálny zostatok ZI je 200 tis.Sk )
-zníženie vyplatiť spoločníkom (ak sa zníží o 200 tis.Sk tak potom sa vyplatí 200 tis.Sk)
-zapísať zníženie ZI do OR.
ajacik
22.05.06,11:36
dakujem, super odpoved :-)

ešte sa spýtam takto: tie podielové fondy už nakúpila spomínaná s.r.o. minulý mesiac. Dá sa to nejako "prepísať" ako ZI spoločníka? Aj takto spätne?
Peterka
22.05.06,11:41
Ak ich zakúpila s.r.o., vlastníkom je s.r.o. a nie spolčoník , preto ich nemôže vložiť do s.r.o.
ajacik
22.05.06,11:43
dakujem.

takže jedine predať, potom by ich kúpil spoločník ako FO a vložil.

ešte raz dakujem a prajem ti pekný den
KEJKA
22.05.06,11:47
ja som pochopila, že sro, má ZI 200000 Sk
takže znižovať sa nedá....
ale hlavne...DU nebudeš musieť preukazovať 200 000 Sk.
Tie sa preukázali pri zakladani spoločnosti, boli splatené a spoločník ich použil na podnikanie. Koniec. DU s tým nemá nič.
..............
samozrejme...tá pripomiena predo mnou...že len spločník môže niečo vložiť do sro. Nie sro. do svojho ZI.
ajacik
22.05.06,11:49
aha, takže ked pride kontrola, tak nemôžu kontrolovať stav pokladni??
Jozef I
22.05.06,11:53
Nie. ZI je len účtovne vedené. Nemusíte ho mať v hotovsti ani na účte. Hned po založení sro sa tie peniaze môžu použiť. Napr. nákup mater.tovaru a pod.
ajacik
22.05.06,11:59
mimotemymomentálne si pripadám ako .......

takže stav v pokladni mi môže klesnúť aj pod týmch 200.000 Sk, ak som to správne pochopila.

Je niekde vymedzené, čo sa z toho môže nakúpiť?
napr.: vyplatiť cestovné zamestnancom - asi nie
zaplatiť preddavok na DzP PO - ??
Jozef I
22.05.06,12:04
Vôbec si nijako nepripadaj. :) Veľa ľudí si myslí, že ZI musí mať stále niekde uložené a nesmie sa ho dotknúť. Ale nie je to pravda !!!

Po zaregistrovaní sro v OR, si môžeš s peniazmi robiť čo chceš. (samozrejme v rámci podnikania) Minúť ich môžeš akokoľvek a stav v pokladni môžeš mať aj 0,- Sk. Aj na účte, ale to by si asi dlho nepodnikala. :rolleyes:
KEJKA
22.05.06,12:04
skutočne s prepáčením si mimo....
neviem ako dlho sro funguje...dúfam že nie roky.
Pokladna može byť aj nulová. To tých 200000 Sk drží v pančuche?
Ved je to na podnikanie. To sú normálne peniaze, vobec sa nepreukazuje, že čo sa za to kupilo.....
proste sa použijú. A Bločky zaúčtujú.
ajacik
22.05.06,18:10
dakujem obom za spoluprácu. Som sa dozvedela úplnú novinku. Ale akú užitočnú :).

Alenka (lebo si dobrá), aj tebe dakujem. Mam to už stiahnuté v PC a večer budem v posteli študovať :).