tmarky1
01.05.15,12:54
Dobrý den, mama ma prakticku slepotu oboch očí. Podla komplexneho posudku ma mieru postihu 80%. 6iadali sme o asistenta, toho priznali, a o penažný prispevok na benzín, To nepriznali, vraj nemá zníženu pohybovu schopnosť. V dosledku zmysloveho postihu-prakticka slepota ma obmedzemu schopnosť orientacie v neznamom prostredí.V terene potrebuje sprievod inej osoby a jej usmernením je schopná na svoju prepravu používať verejnu dopravu....a nie je odkazana na individualnu prepravu MV. Da sa pri tomto rozhodnuti vybaviť parkovaci preukaz? A je možne sa odvolať a uspieť? Mate niekto skusenosti. Ved predsa ked prak.slepotu ma, je odkazana na indivindualnu prepravu. dakujem.
karol.za
01.05.15,11:04
Kedže jej priznali asistenciu, neznamená to že nemôže žiadať o vydanie parkovacieho preukazu, v tomto by nemal byť problém,lebo ten sa vydáva na jej osobu a ten kto ju povezie autom ako doprovod ho môže použiť.
buchač
01.05.15,11:05
1. Príspevok na PHM - NIE
2. Individuálna preprava - NIE, nakoľko sama vravíš ..."V terene potrebuje sprievod inej osoby a jej usmernením je schopná na svoju prepravu používať verejnu dopravu."
3. Parkovaci preukaz? - NIE, viď vyššie
4. Odvolanie ?...ODVOLAŤ sa môžeš.
5. Ved predsa ked prak.slepotu ma, je odkazana na indivindualnu prepravu - NIE
karol.za
01.05.15,11:15
juraj ,neviem ako v iných mestách ,ale u nás osoba trpiaca praktickou slepotou ak požiada o parkovací preukaz tak jej ho vydajú,nieje to z dôvodu že je odkázaná na individuálnu dopravu,ale z dôvodu ,že potrebuje doprovod.
buchač
01.05.15,11:21
Netvrdím, že mám pravdu vo všetkých bodoch.
Išiel som na to len a len logicky a aj podľa nárokov.

Ono v konečnom dôsledku záleži hlavne na dotyčnom úrade a aj na tej svojvôli revízneho lekára.
------------------------------------------------
Poznámka:

Keď občas vidím, že jaké mašiny majú parkovací preukaz, tak mi je bľuvno.
Ono sa nedá hodnotiť podľa auta, ale ak vystúpi z luxusného tereniaka vyšportovaný mladej, tak je to na úvahu.
ivka70
01.05.15,11:23
Ja s Jurajom suhlasim, aj moja skusenost je, ze parkovaci preukaz sa vydava len ak je schvalena individualna doprava.
karol.za
01.05.15,11:24
to je realita,ale preukaz sa nevydáva na auto ale na osobu,ktorá je držiteľom preukazu zťp
buchač
01.05.15,11:27
Karči

Viem o viacerých slepcoch, čo sa premiestňujú MHD a bez doprovodu, nakoľko nemajú postih na pohybové ústrojenstvo.
Sú proste (bacha na úvodzovky) "len" slepí...
karol.za
01.05.15,11:33
trošku to doplním:

č. 447/2008 Z. z.
Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 17
Parkovací preukaz
(1) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa § 14 ods. 6 alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.

dôležité je slovíčko alebo

samozrejme musí o vydanie preukazu požiadať

karol
:):):):):)
alaya1
01.05.15,11:38
Ak by chcela poziadat o parkovaci preukaz, ci prispevky na benzin ci auto, musela by mat v posudku - odkazana na indvidualnu dopravu. Nakolko jej priznali asistenta, ma pravdepodobne aj preukaz TZP/S, tak je v jeho sprievode schopna pouzivat MHD. Ak by mala uz uplnu slepotu moze poziadat o vodiaceho psa.
Takze nema narok ani na parkovaci preukaz, ani na prispevok na benzin. ma vsak narok na
- hodinky pre nevidiacich
- telefon s hlasovym vystupom
- PC, ci notebook s hlasovym vystupom

odvolanie nema zial ziadny vyznam.
karol.za
01.05.15,11:41
nemusí mať v posudku-odkázaná na individuálnu dopravu,prečítaj si § 17 ,vetu za alebo............
tu sa neposudzuje podľa §14 ods.6
alaya1
01.05.15,11:50
citat nemusim, poznam to, nakolko som presne toto vybavovala. Musi to mat v posudku,lebo inak nakolko so sprievodcom je schopna sa prepravovat v MHD.
karol.za
01.05.15,11:55
tak isto moja skúsenosť vlastná,bol mi zamietnutý nakoľko som nesplňal podmienky na individuálnu dopravu podľa § 14 ods.6 a netrpím praktickou alebo úplnou slepotou,tak to mám presne zdôvodnené v rozhodnutí o nepridelení parkovacieho preukazu.
Chobot
01.05.15,12:42
Jednoducho treba požiadať o vydanie preukazu, napísať čo najviac o chorobe, diagnózach, postihnutí - teda dôkladne to zdôvodniť a potom sa uvidí, či schvália. Dopredu diskutovať, či schvália alebo nie je škoda. My o tom nerozhodujeme, rozhoduje o tom revízny lekár UPSVaR.

Treba si tiež uvedomiť, že ten revízny lekár nepozná žiadateľa, on má len informácie zo žiadosti a posudku. Takže ak niekto uvedie v žiadosti, že má umelý kĺb a nič viac, potom nech sa nečuduje, že mu to neschvália, aj keď je žiadateľ imobilný. Ten revízny lekár nemá odkiaľ vedieť, že je imobilný, ak sa to v žiadosti neuvedie. My k žiadostiam prikladáme všetky možné správy, ktoré máme - od detského psychológa, cez imunológa, kardiológa až po ortopéda. Zatiaľ nám všetko schválili.
buchač
01.05.15,13:24
Také doplnenie.

Tak isto, ako je to na súdoch a sudcoch, tak je to podobne aj pri tých revíznych lekároch.
Sudca na okresnom súde rozhodne tak a na odvolacom rozhodne inak....lebo iný pohľad na dané skutočnosti, stav a povahu skutku.

Revízny lekár v BA rozhodne úplne inak (neprizná nárok) ako v PO...lebo v tom druhom prípade sa "inak na žiadateľa pozerá"...
Peggynka
01.05.15,17:18
Treba sa odvolať a žiadať ,aby bola mama predvolaná na prehliadku k posudkovému lekárovi UPSVaR-u.
karol.za
01.05.15,17:31
zadavateľ otázky nikde neuvádza že jeho mama podala aj žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu.
jeho mame nepriznali peňažný príspevok na benzín.
najprv musí dať žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu,to je samostatná žiadosť,v prípade jeho nevydania sa môže odvolať.
Katy a R
01.05.15,17:36
Odvolať sa môžeš (poučenie máš, že ako treba) - ale či vyhovejú - ?? nie je to rovnako na všetkých UPSVaR - záleží od konkrétnych ľudí.
O ten parkovací preukaz treba tiež požiadať - ako karol píše - ale či vyhovejú ???? (ale keď neskúsiš ... )
doplním - podľa tých priložených materiálov by mala nárok - už len požiadať a foto prichystať :)
Peggynka
01.05.15,17:39
Peggynka
01.05.15,17:43
...Úrad vyhotoví preukaz osobe s ŤZP, ktorá je odkázaná podľa komplexného posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze...
Z tejto formulácie to vyzerá,že kto má praktickú alebo úplnú slepotu,tomu preukaz patrí (len musí o neho požiadať).
Katy a R
01.05.15,17:47
máš pravdu - vyzerá to tak :) .. a tiež foto treba;)
karol.za
01.05.15,17:51
áno,lenže to ti nikde nikto nepovie,

aj preukaz zťp je pre tých čo majú pokles pracovnej činnosti o viac ako 50% a automaticky im ho nikto nevydá,musia s podať žiadosť o jeho vydanie
,samozrejme ho dostanú po podaní žiadosti aj tí čo sú uznaný za zťp bez % zníženia pracovnej činnosti,napr.celiakia, atď
Katy a R
01.05.15,17:56
karol - aj na stránke UPSVaR to tak majú napísané - ako pegy píše - aj pripla linky (o Parkovacom preukaze )
karol.za
01.05.15,18:02
lenže: koľko ľudí ktorí to potrebujú,si to vie nájsť na nete,alebo dokonca v nejakom zákone???
Peggynka
01.05.15,18:08
Ja som to tu nedávno písala,že tento štát ťaží z nevedomosti.Pracovníčka na upsvar-e mi priznala,že určitému etniku oni vypisujú papiere :eek: a my ostatní sme tu len na platenie odvodov :mad:
Katy a R
01.05.15,18:12
no ja tiež tvrdím, že najskôr si to treba naštudovať ... až potom voľačo žiadať (aj ke´d česť výnimkám, niekedy na UPSVaR aj poradia- je to "o ľuďoch")
karol.za
01.05.15,18:14
určité etnikum má musím uznať väčšie právne povedomie,ale žiaľ sa týka len toho na čo majú právo

to že majú aj povinnosti vyplývajúce z všeobecne záväzných predpisov to akože,,nevedia,lepšie povedané nechcú vedieť ,, a štát im to na rozdiel od iných aj toleruje
tmarky1
02.05.15,08:31
ako píšete nižšie , že nemusí mať v posudku-odkázaná na individuálnu dopravu,podla § 17 ,veta za alebo má prakticku slepotu...........tu sa neposudzuje podľa §14 ods.6
Takže by jej prukaz mali schvaliť ak o neho požiadame. Dufam.
A čo sa týka toho nepriznania prispevku na benzín, proti tomu sa asi nema zmysel odvolať, kedže jej nepriznali individualnu prepravu. Či? Podarilo sa to niekomu získať?
karol.za
02.05.15,08:36
presne ako píšeš,podať žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu,odvolávať sa proti nepriznaniu príspevku na benzín nemá zmysel,pri jeho schválení musia byť splnené určité podmienky a tieto tvoja mama učite nesplňa,ale to je na dlhšie vysvetľovanie