Mária 555
22.05.06,13:06
Prosím, poraďte aký software zakúpiť na jednoduché učtovanictvo pre účtovanie v pozemkovom spoločenstve - urbariáte.
začínam
18.01.12,18:04
neviem,či taký je.Ja mám MRP,ale hospodárime na asi 100 parceliach a každú vediem v zošite,lebo zisk z každej parcely vyplácame iba pre tých spolumajiteľov,ktorý tam majú podiely.Máme asi 900 členov,ale poviem Vám,je to na zbláznenie,keď vyplácam podiely.
a_je_to
21.01.12,22:21
Pôvodná otázka je trochu zastaralá, lebo do roku 2008 sa pozemkové spoločenstvá účtovali podľa postupov pre neziskové organizácie. Dnes je na ich účtovanie vhodný hocijaký program pre podnikateľov, ktorým sa dá rozúčtovať zápis do viacerých riadkov /na aktivity, výkony, alebo strediská/ a sumarizovať vybrané zápisy podľa spoločného triediaceho znaku. Účtovanie na parcely je zbytočne náročné. Stačí účtovať na listy vlastníctva, ktorých je podstatne menej a dosiahne sa úplne to isté. Na jednom liste vlastníctva je každý podielovým vlastníkom všetkých tam uvedených parciel. Pre rozpis výsledkov podielnikom je vhodný aj dobre nakonfigurovaný excel.
slavus
13.02.12,18:33
chcela by som sa spýtať a_je_to či môžem dať do depozitu peniaze,ktoré nebudú vyplatené členom.Sme PS bez právnej subjektivity a celkové príjmy a výdaje rozdelujeme medzi členov podľa ich podielu a zasielame potvrdenia nech si to zdania.Stále boli aj podiely vyplatené lebo sumy boli zaujímavé, teraz sú malé sumy na vyplatenie napr. 1,50. Členovia výboru navrhujú nevyplácať aby sa to nechalo v depozite a ľudia si to majú zdaniť. Je to správne? Ved kto si zdaní ked nič nedostal?
slavus
13.02.12,18:34
prosím odpovedzte mi na oju nižšie položenú otázku,ďakujem veľi pekne
cibka1
15.02.12,06:30
chcela by som sa spýtať a_je_to či môžem dať do depozitu peniaze,ktoré nebudú vyplatené členom.Sme PS bez právnej subjektivity a celkové príjmy a výdaje rozdelujeme medzi členov podľa ich podielu a zasielame potvrdenia nech si to zdania.Stále boli aj podiely vyplatené lebo sumy boli zaujímavé, teraz sú malé sumy na vyplatenie napr. 1,50. Členovia výboru navrhujú nevyplácať aby sa to nechalo v depozite a ľudia si to majú zdaniť. Je to správne? Ved kto si zdaní ked nič nedostal?

ahoj, podľa mňa by sa týmto vlastníkom, ktorým ste nič nevyplácali ale odložili do depozitu potvrdenia nemali zasielať, veď v r. 2011 nič od Vás nedostali!

ja mám podobný prípad, zaslala som peniaze, ale vlastník si ich nevyzdvihol, tak sa nám vrátili na účet, zaúčtovala som do depozitu a potvrdenie som mu nezaslala.

tiež by ma zaujímalo ako to robia ostatní...
slavus
15.02.12,15:43
ahoj, podľa mňa by sa týmto vlastníkom, ktorým ste nič nevyplácali ale odložili do depozitu potvrdenia nemali zasielať, veď v r. 2011 nič od Vás nedostali!

ja mám podobný prípad, zaslala som peniaze, ale vlastník si ich nevyzdvihol, tak sa nám vrátili na účet, zaúčtovala som do depozitu a potvrdenie som mu nezaslala.

tiež by ma zaujímalo ako to robia ostatní...


no ale potom tento zisk ktoré dosiahlo združenie nebude zdanený,keď sa nepošlú potvrdenia,bude to daňovo správne?a ak náhodou v roku 2012 bude dosiahnutý väčší zisk potom sa do potvrdení pre členov zahrnie aj ich podiel z roku 2011 a všetko sa vyplatí spolu? neviem sa z toho vysomáriť...
luja5
15.02.12,17:12
... ja mám podobný prípad, zaslala som peniaze, ale vlastník si ich nevyzdvihol, tak sa nám vrátili na účet, zaúčtovala som do depozitu a potvrdenie som mu nezaslala.

tiež by ma zaujímalo ako to robia ostatní...
Nie som účtovníčka, nerozumiem tomu, preto neviem posúdiť a poradiť, ale môžem napísať moju skúsenosť z pozície člena PS bez právnej subjektivity – členstvo som zdedila po mame.
Dedičké konanie trvalo viac ako dva roky (začalo v prvom kalendárnom roku, kedy mama zomrela a skončilo až v poradí v treťom kalendárnom roku) a podiely na výnosoch boli vyplatené naraz za dva roky až po preukázaní členstva na základe dedičských podkladov. Za obdobie dedičského konania PS potvrdenie nezasielalo a podiely nevyplácalo, malo ich uložené asi v tom depozite (?).
vjejka
15.02.12,17:14
Prosím a stále platí, že sa pozemkové spoločnosto možno účtovať v JU? lebo nie čo sa mi zdá, že malo platiť, že len v PÚ a odovzdávať súvahy a výkaz ZaS. Neviete niekto?
slavus
15.02.12,17:34
PS s právnou subjektivitou by podľa mňa malo účtovať v PÚ, tak sa to píše aj tu v iných príspevkoch v temach o pozemkových spoločenstvách. Ak je PS bez právnej subjektivity nemá povinnosť viesť učtovníctvo len evidenciu,ale ked sa pri prípadnej kontrole preukážete penažným denníkom asi sa hnevať nebudú....Ale náš predseda združenia na ktorého je DIČ musí predkladať pri svojom DP aj výkazy ako pri SZČO aj keď ním nie je lebo je len predseda združenia,ktorý zastupuje viacerých členov. Je to trochu proti logike.
janka67
15.02.12,18:27
Prosím a stále platí, že sa pozemkové spoločnosto možno účtovať v JU? lebo nie čo sa mi zdá, že malo platiť, že len v PÚ a odovzdávať súvahy a výkaz ZaS. Neviete niekto?
ZÁKON 547
z 1. decembra 2011,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve
v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

.....4. V § 9 ods. 2 sa vypúšťa písmeno e).

Takže: znenie platné do 31.12.2011
§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa
odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky
Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá
vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové
organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v
predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu;
ak nepodnikajú,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000eur.


Znenie platné od 1.1.2012

§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis,16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú.
cibka1
16.02.12,08:29
Nie som účtovníčka, nerozumiem tomu, preto neviem posúdiť a poradiť, ale môžem napísať moju skúsenosť z pozície člena PS bez právnej subjektivity – členstvo som zdedila po mame.
Dedičké konanie trvalo viac ako dva roky (začalo v prvom kalendárnom roku, kedy mama zomrela a skončilo až v poradí v treťom kalendárnom roku) a podiely na výnosoch boli vyplatené naraz za dva roky až po preukázaní členstva na základe dedičských podkladov. Za obdobie dedičského konania PS potvrdenie nezasielalo a podiely nevyplácalo, malo ich uložené asi v tom depozite (?).

aj mi to takto robíme...podľa mňa je to správne (aj keď mi sme s právnou subj.)
cibka1
16.02.12,08:39
no ale potom tento zisk ktoré dosiahlo združenie nebude zdanený,keď sa nepošlú potvrdenia,bude to daňovo správne?a ak náhodou v roku 2012 bude dosiahnutý väčší zisk potom sa do potvrdení pre členov zahrnie aj ich podiel z roku 2011 a všetko sa vyplatí spolu? neviem sa z toho vysomáriť...


preto už pred niekoľkými rokmi upozorňovali na školení, aby sa spoločenstva preregistrovali na právnu subj., tam to ide jednoduchšie...

trochu tomu nerozumiem, ale podľa môjho názoru, keď člen nedostal peniaze, nemôže ich ani zdaniť!
riešením by bolo, keď budete vyplácať za r. 2011 (v r. 2012) , uviesť poznámku, že ide o podiel za r. 2010 aj za podiel r.2011, potom zaslať potvrdenie, v ktorom to rozčleníte - rozpíšete, že za r. 2010 sa vyplatil taký zisk, za r. 2011 taký....

a z vlastnej skúsenosti: mi máme aj takých "maličkých" členov, ktorí vlastnia len pár m2, tiež sme im to jeden rok dali do depozitu, lebo poštovné poplatky boli vyššie ako samotný podiel, ale potom boli nespokojné ohlasy, že nedostali peniaze.... aj pre mňa to bolo zložitejšie a časovo náročnejšie, určovať, kto dostal, komu ide do depozitu... tak odvtedy posielame každému čo patrí (napr. v r. 2011 sme jednému členovi poslali len 0,16€, to len pre zaujímavosť, ja osobne by som tie drobné sumy do depozitu nedávala, uvidíš, ľudia budú nespokojní, budú sa robiť reči, že nedostali peniaze....)
vyplať všetkým a máš po starostiach ;-)
duris11
24.02.12,10:17
takže z tohoto mi vyplýva, že pozemkové spoločenstvo musí od 1.1.2012 viesť PÚ. tak? diky
janka67
24.02.12,11:44
Tak.:)
slavus
26.02.12,08:24
súhlasim aj ja by som to najradšej vyplatila,nielenže evidovať tých ktorím priebeha dedičské konanie alebo este dediči nemaju LV a nemá sa to komu vyplatiť, ale evidovať ešte aj tých ktorím nebolo vyplatené pre malé podiely...,to len členovia výboru ma tlačia do toho depozitu a chcela som im to nejako vyvrátiť.
Vierka2
21.03.12,11:08
Prosím vás mňa by zaujímalo, či spoločenstvo s právnou subjektivitou musí vyplatiť celý zisk, alebo môže nejakú časť preúčtovať na nerozdelený zisk? Ak môže mať nerozdelený zisk je nejaká lehoty dokedy ho treba rozdeliť? Alebo môže zostať na 428.
a_je_to
27.03.12,13:50
Prosím vás mňa by zaujímalo, či spoločenstvo s právnou subjektivitou musí vyplatiť celý zisk, alebo môže nejakú časť preúčtovať na nerozdelený zisk? Ak môže mať nerozdelený zisk je nejaká lehoty dokedy ho treba rozdeliť? Alebo môže zostať na 428.

Nemusí, môže, nie sú žiadne lehoty. Všetko v rámci racionálneho rozhodovania navrhuje výbor valnému zhromaždeniu na schválenie, čo schváli VZ, to platí .... myslím v medziach tejto otázky.
Zužu
28.03.13,10:59
Dobrý deň, prosím poradiť ohľadom účtovania pozemkového spoločenstva a to prechod z Ju na PU - prevodový mostík, mám len tieto údaje z výkazov roku 2011 - pokladňa 1770 a strata -2,49. žiadny majetok , žiadne záväzky, ako vyrovnať A-P? Používam postupy účtovania a účtovú osnova ako pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ? ďakujem za pomoc a ak si niekto nájde čas na radu v tomto období budem vďačná.
a_je_to
28.03.13,18:51
Dobrý deň, prosím poradiť ohľadom účtovania pozemkového spoločenstva a to prechod z Ju na PU - prevodový mostík, mám len tieto údaje z výkazov roku 2011 - pokladňa 1770 a strata -2,49. žiadny majetok , žiadne záväzky, ako vyrovnať A-P? Používam postupy účtovania a účtovú osnova ako pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ? ďakujem za pomoc a ak si niekto nájde čas na radu v tomto období budem vďačná.
Skús pozrieť pár príspevkov v tejto téme, určite niečo nájdeš http://www.porada.sk/t63496-p58-pozemkove-spolocenstva-urbare.html Treba vedieť pôvod peňazí v pokladni, aby sa dal určiť zdroj účtovného krytia. Ak si neporadíš, daj všetko zatiaľ iba na 428, neskôr to opravíš. Ak nemáš pohľadávky a záväzky, tak je to jednoduché.
Zužu
31.03.13,09:41
ďakujem, už som to aj tak spravila, lebo nemajú žiadnu evidenciu a vo výkazoch je len pokladňa. Keby som potrebovala do budúcna bližšie informácie ohľadom účtovania, kde by som našla viac informácií, viete mi poradiť nejakú literatúru?
a_je_to
31.03.13,20:09
Literatúry niet, všetko sa študuje iba z predpisov a z Porady.
maria bacova
18.11.13,10:19
Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či z tohoto vyplateného zisku .
a_je_to
18.11.13,19:55
... nerozumiem otázke .... žeby nedokončená ? Treba ju upresniť ...
Tinika
17.01.14,10:13
a ake predpisy prosim ta? zatial som nenasla nič .( a to je pekne učtuj ako chces bo nie je nič ale ked kontrola pride tak .... idu podla postupov učtovania pre spoločnosti nezriadene na podnikanie či ako? vdaka

kto to vlastne moze kontrolovat?
Tinika
17.01.14,10:21
su nejake skolenia k tomu? videla osm len jedno v nitre este v r. 2013
a_je_to
17.01.14,17:37
Teraz mám pred sebou nejakú pozvánku. podľa nej bol včera školenie v Žiline a 23.1.2014 bude vo Zvolene.