stratena
22.05.06,14:27
Dobry den,
mam pripad, firma si vedie pokladňu Sk, v hotovosti preplaca bloky. Podľa mojho chapania je pokladna o hotovosti a nie o platbe bankomatovou kartou. Cize otazka znie je korektne ked sa preplati blok z pokladne, ktorý bol platený bankomatovou kartou, nebolo tam zaokruhlenie ale ciastka je 100,70 Sk pretoze je to platba kartou. Mozem urobiť halierove vyrovnania 0,30 Sk? ja si myslim a mozno si myslim zle, ze by sa to robit nemalo lebo pokladna je o hotovosti, nema sa platit bankomatovou kartou a za druhe mozem ja len tak dat o 0,30 halierov viac aj ked to nemam na pokladnicnom bloku?je to spravne?ja viem ze 0,30 halierov sem 0,30 halierov tam ale casom to urobi dost vysoku ciastku...pytam sa z uctovneho hladiska....
a este otazka uctovne je uctovna jednotka vies pokladnu vo valutach a v skk zvlast!je to tak?
Peterka
22.05.06,12:39
Pokiaľ vyplácam v hotovosti, tak musím vyplatiť z pokladne v 0,5 Sk a rozdiel zaúčtujem ako zaokrúhlenie.
stratena
22.05.06,12:51
a to sa moze? nevadi ze pokladna je platba v HOTOVOSTI? to ste ma velmi nepotesili ja som tu dokazovala ze to tak musi byt a teraz som asi viete kde...
Jozef I
22.05.06,12:57
Veď pokladňa je o hotovosti. Ty vyplatíš z pokladne iba na 50 haliere alebo celú korunu. Veď rovnako to funguje všade v obchodoch. Na kase vybehne suma 150,70 halierov a ty zaplatíš len 150,50. Tých 0,20 im ide do zaokrúhlenia. Ty dostaneš na preplatenie v hotovosti bloček a po zaokrúhlení ho vyplatíš podľa zákona platidlami aké máme. nakoľko ani inú možnosť nemáš. :)
stratena
23.05.06,06:08
mozem preplatit blocek, ktory nebol zaplateny v hotovosti z pokladne ktora je o HOTOVOSTI?
Paula
23.05.06,06:18
mozem preplatit blocek, ktory nebol zaplateny v hotovosti z pokladne ktora je o HOTOVOSTI?
Áno, ak bola platba cez iný ako firemný bankový účet. Ide napr. o preplatenie nákupu, ktorý vykonal zamestnanec cez svoj osobný účet.
luebchenko
23.05.06,08:19
Áno, ak bola platba cez iný ako firemný bankový účet. Ide napr. o preplatenie nákupu, ktorý vykonal zamestnanec cez svoj osobný účet..
Súhlas s Paulou, len doplním - ak bola platba cez firemný účet nemusíš si lámať hlavu, bločok pripnem k bank.výpisu a účtujem bez zaokrúhľovania cez banku do N. Tie pokladne to je snád jasné že sa musia viesť osobitne. Ani si neviem predstaviť ten guláš, ak by si sa pokúsila to viesť spolu :D
tibor
23.05.06,08:45
no - ja len pripíšem moju skúsenosť. zamestnanci mi nosili bločky - trebárs za benzín či iné nákupy, kde tiež boli platby cez súkromné bankové karty. lenže bol problém, že DPH kontrola mi to nechcela uznávať na odpočet DPH, lebo to kupoval zamestnanec (nie je platiteľom DPH) a on si nemôže uplatňovať odpočet DPH. totiž sa stávalo, že predajcovia neakceptovali firemnú bankovú kartu, resp. záloha zamestnancovi došla už.
Lila
23.05.06,09:12
Ale ak si vediete riadne knihu jázd a na bloček, ktorý Vám dá k preplateniu Váš zamestnanec napíšete do akého služobného vozidla kupoval poh. látku, tak nevidím problém v tom, prečo by Vám mal niekto /DÚ/ vyhadzovať takúto DPH z daň. priznania. Veď to kupoval azda pre firmu.
luebchenko
23.05.06,09:32
.
...bločok pripnem k bank.výpisu a účtujem bez zaokrúhľovania cez banku do N...

Paula ma upozornila, že robím chybu - že vraj to treba cez ID a nie rovno 5../221. Tak dávam na vedomie a beriem späť! Nech nemýlim druhých :o
Peterka
23.05.06,09:52
no - ja len pripíšem moju skúsenosť. zamestnanci mi nosili bločky - trebárs za benzín či iné nákupy, kde tiež boli platby cez súkromné bankové karty. lenže bol problém, že DPH kontrola mi to nechcela uznávať na odpočet DPH, lebo to kupoval zamestnanec (nie je platiteľom DPH) a on si nemôže uplatňovať odpočet DPH. totiž sa stávalo, že predajcovia neakceptovali firemnú bankovú kartu, resp. záloha zamestnancovi došla už.
To je nesprávny postup,lebo všetky nákupy v hotovosti kupujú zamestnanci ale v mene spoločnosti, keby to neplatilo tak zo všetkých nákupov v hotovosti nie potom nárok na odpočet DPH. Čo sa týka platby cez súkromnú kartu zamestnanca, to ma nezaujíma, lebo deň vzniku účtovného prípadu je pre mňa zvyčajne platba zamestnancovi za nákup.
Paula
23.05.06,10:10
....... kontrola mi to nechcela uznávať na odpočet DPH, lebo to kupoval zamestnanec (nie je platiteľom DPH) a on si nemôže uplatňovať odpočet DPH.-môže byť v prípade, že doklad je súčasťou cestovného príkazu.............. totiž sa stávalo, že predajcovia neakceptovali firemnú bankovú kartu -toto je mimo oblasť môjho chápania v prípade, ak nebola karta z nejakého dôvodu zablokovaná ....
.......................