KristyBA
02.05.15,17:57
Dobrý deň, okrem svojho zamestnania, sa vo voľnom čase venujem napr. maľovaniu obrazov, foteniu, šitiu bytových doplnkov, tašiek a kabeliek, výrobe drevených bytových doplnkov a mozaiky, ale tiež navrhujem a upravujem záhrady a pod.
1.) chcela by som tieto výrobky predávať známym. Nepôjde o veľké príjmy, ale zaujíma ma - ako ČO sa mám registrovať a kde ? - samozrejme tak, aby zaplatila čo najnižšie odvody ??
2.) Som zamestnaná v štátnej správe ("práca vo verejnom záujme) - môžem sa aj tak registrovať napr. ako SZČO, Sloboné povolanie - nebude sa to legislatívne navzájom "prebíjať" ??
Nikto mi presne nevie poradiť čo by bolo najvýhodnejšie. Tiež ma zaujíma, ako predávajú svoju bižutériu a výrobky ľudia na portáloch napr. sashe.sk a pod. (ak nie sú živnostníci). Je tam nejaký finančný limit na zisk, ktorý (ročne) nesmiem prekročiť aby som neplatila odvody, dane ?? - alebo naozaj z každej drobnosti ktorú predám musím platiť odvody aj dane? Za odpovede a info vopred ďakujem.
sosak
02.05.15,17:08
Živnosťou nie je činnosť, ktorá je vykonávaná jednorazovo alebo sporadicky, resp. občas. - See more at: http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1031/category/registracne-povinnosti/article/neopravnene-podnikanie.xhtml#sthash.cDjOVlr4.dpuf
Internetový predaj, bazáre, inzercie a aukcie – kedy je potrebné ohlásiť živnosť?

Príležitostný predaj vecí, ktoré sú nazvyš, prostredníctvom inzercie (v súčasnosti najčastejšie cez internetový inzertný server) nie je podnikaním. Je to činnosť náhodná a hlavný úmysel nie je dosiahnuť z predaja zisk. Ak osoba niečo nepotrebuje a chce to predať, nie je potrebné ohlasovať živnosť na živnostenskom úrade v dôsledku predaja. Nákup vecí (tovaru) alebo domáca výroba vecí (výrobkov) vykonávaná opakovane a následný predaj prostredníctvom internetovej inzercie alebo aukcie už spĺňa znaky živnosti a osoba, ktorá takéto činnosti vykonáva je povinná ohlásiť jej prevádzkovanie na príslušnom obvodnom (okresnom) úrade – odbor živnostenského podnikania, z čoho jej vznikajú aj ďalšie povinnosti, najmä daňovo-odvodové. Predaj uvedeným spôsobom bez živnostenského oprávnenia je neoprávneným podnikaním.
- See more at: http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1031/category/registracne-povinnosti/article/neopravnene-podnikanie.xhtml#sthash.cDjOVlr4.MrZkKIuI.dpuf
KristyBA
02.05.15,21:54
o slobodnom umelcovi nebola reč - naštuduj si pojmy/dojmy ;)
záhradnú architektúru nemusí robiť len človek s príslušným vzdelaním - stačí chuť, nápad, rozhľad, práca s rozpočtom a nebáť sa práce ...
Podobné témy som si prezrela a žiadna nezodpovedala moje otázky (podobne ako tvoja odpoveď tu) - logicky som založila novú tému.
Zaroveň Sosakovi ďakujem za prínosnú odpoveď :) (y)
marjankaj
03.05.15,06:09
Veď si vybav živnosť ako radila kopretinka. Alebo máš problém s čítaním?
Na živnostenskom úrade ti povedia, či ide o viazanú živnosť alebo nie. Bližšie si nešpecifikovala rozsah tej záhradnej architektúry.
kopretinka
03.05.15,08:05
keď si taká chytrá,tak by si mala vedieť,že je to v podstate to isté,ale nebudem ti sem dávať linky,pretože na tých linkoch sú všetky odpovede na tvoje otázky.
KristyBA
03.05.15,10:43
marjanka .... - keby som sa pýtala na to, ako sa registrovať (živnosť, SZČO, slobodne povolani, ...) a platiť dane a odvody - tak OK - ALE mňa zaujímalo, ako občas niečo predať (tovar /služba) a neplatiť odvody, pretože mi príde choré že z cca 20-50€ za 2mesiace mám platiť odvody a dane...
marjankaj
03.05.15,10:48
Veľmi pozorne si prečítaj link, čo priložil sosak na konci príspevku. Hlavne to dočítaj až do konca. Aj viackrát, až kým to pochopíš.
kopretinka
03.05.15,11:36
nevie,či má byť szčo alebo slob.povolanie,ale pritom nechce sa nikde registrovať ani platiť odvody........má to zmáknuté
marjankaj
03.05.15,12:14
Ale takíto potom chcú bonzovať na susedu, keď si chce privyrobiť 20 euri. Žasnem nad takýmito "prispievateľmi". Vraj štátna správa.:eek:
veronikasad
03.05.15,12:34
Kristy, v prvom príspevku píšeš, že navrhuješ a upravuješ záhrady. Z toho príjem 20€ nebude. Povinnosť platiť odvody do ZP a SP závisí od výšky príjmov a výšky základu dane. Najmä povinná registrácia v SP.
marjankaj
03.05.15,12:39
No tak pre tých menej chápavých vyberám z linku od sosak. Hlavne, že príspevok od sosak bol pre teba veľmi prínosný. Už len chýba pochopiť ho.

Za sústavné činnosti sa pre účely živnostenského zákona považujú aj činnosti vykonávané sezónne. V tomto prípade, aj keď je činnosť vykonávaná jednorazovo alebo len časť roka, je dôležitý zámer vykonávať ich opakovane. Typické situácie uvádzame v nasledovných v príkladoch.

Príklad: Fyzická osoba predáva pred Vianocami kaprov a iné ryby, prípadne predáva alebo prenajíma vianočné stromčeky alebo výzdobu. Aj keď túto činnosť vykonáva len pár týždňov musí mať vydané živnostenské oprávnenie, inak podniká „načierno“ a môže byť sankcionovaná.
- See more at: http://www.podnikajte.sk/start-podnikania/c/1031/category/registracne-povinnosti/article/neopravnene-podnikanie.xhtml#sthash.cDjOVlr4.U1vrBZDM.dpuf
marjankaj
03.05.15,13:14
A hlavne nezabudni tie príjmy priznať(aj keď podľa §8) a zdaniť -19%. A tvoja zdravotná poisťovňa ti z nich vypočíta v ročnom zúčtovaní vyúčtovanie 14%.