svito1982
02.05.15,19:18
V našom dobrovoľnom hasičskom zbore máme jedného člena, ktorý si na vlastnú reflexnú budu "podobnú ako používame aj bežne pri zásahoch ako obecný zbor" dal spraviť nápis "HASIČI" a máme informácie, že sem tam ak sa niekde niečo stane a je tam si túto bundu dá a pomáha. Samozrejme je pekné a správne, že pomáha. No moja otázka je, či môže používať takto svojvoľne označenie "HASIČ".

Predsa len, nebol k danej udalosti privolaný a taktiež nie je profesionálny hasič.
A hlavne ak by pomáhal vo svojom civilnom oblečení je to iné ako keď na sebe má už označenie hasič ...
ivka70
02.05.15,17:28
A vy ako dobrovolny hasicsky zbor ste profesionalni hasici a mozete nosit toto oznacenie na svojich bundach ? :)
willma
02.05.15,17:43
Ivka označenie členov DHZ je stanovené vyhláškou
ivka70
02.05.15,18:58
Ja som sa snazila zadavatela upozornit na vyrazy, ktore pouziva, preto aj smajlik na konci ....
buchač
02.05.15,19:10
...v podstate môže...
marjankaj
02.05.15,19:16
Keď môže mať na bunde FUCK YOU, tak prečo by nemohol mať HASIČI?
taiko
02.05.15,20:03
mas na mysli, ze zneuziva pojem "hasic"? ved pises, ze je prislusnikom DHZ. Ako bny to mohlo skodit, ze tam ma ten napis? Mozno len che dat najavo ze vie co a ako v danej situacii, ze ma potrebny vycvik, alebo tak. Nechapem v com je problem?
svito1982
02.05.15,20:08
No ako som písal, nie je problém, že chce pomáhať.

Nemalo by význam rozpisovať sa o samotnej osobe, v ktorej je problém. Museli by ste ho poznať potom by to bolo jasnejšie.
No ide o to, že sa "moce" a prezentuje aj tam kde by nemusel ... prípadne nemá.

Podstata bola v tom, či môže a ak môže tak to nemá význam ďalej rozvíjať.

p.s.: ako som písal na začiatku, je správne a úcty hodné, že pomáha ... len lepšie by bolo keby tak robil ako súkromná osoba a neprezentoval sa pri tom ako hasič. Pretože ak niečo zle urobí, tak to bude vrhať zlé svetlo na všetkých. Keby na to boli aspoň dobré ohlasy, ale opak je pravdou ...
svito1982
02.05.15,20:13
To s tým profesionálom bolo myslené hlavne v rámci skúseností a vzdelania v tomto smere ...
Chobot
02.05.15,21:09
Pokiaľ viem, tak je zakázané používať názov POLÍCIA podľa zákona 171/1993 § 81:

(1) Ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovujú inak, zakazuje sa v ústnom vyhlásení, na odeve, v písomnom styku, v názve domény web stránky a na vozidle používať označenia "Policajný zbor" alebo "Polícia" vo všetkých tvaroch, vrátane zmien v ich diakritike a so začiatočnými malými písmenami.

Taktiež sa nemôže používať nápis či názov "Colná správa".

Ale názov HASIČ som nenašiel, že by sa zakazovalo používať. Takže ktokoľvek si môže na tričko vytlačiť nápis HASIČ.
svito1982
03.05.15,15:41
Diik za info.

Čo už ostáva len dúfať, že nám raz niekto nepríde nadať ...
kopretinka
03.05.15,16:34
tak keď je taký nemožný,tak ho vylúčte zo zboru.Potom sa môžete ohradiť,že on k vám nepatrí,že to robí na vlastné triko.
marjankaj
03.05.15,17:59
Kopretinka,tak toto mi ušlo. Úplne jednoduché riešenie :cool: