tmarky1
03.05.15,08:19
Aký rozsah hodin OA je približne pri praktickej slepote oboch očí (silnom diabete, nefropatii.).Mne sa zda že mame priznali málo( 3 hod denne) ale neviem ako su na tom ostaní s podobným problémom, možno je to strop. A ako sa vyplaca OA, ak žiadosť bola podana 17.2 a rozhodnutie prišlo 30.4. Da sa aj spatne vyplatit , kedže osobnu asistenciu bude vykonavať dcera matke. Ako sa postupuje, po vydaní rozhodnutia o schvalení. dakujem
veronikasad
03.05.15,06:41
Nárok na peňažný príspevok vzniká právoplatným rozhodnutím príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o jeho priznaní.

Peňažný príspevok sa:

prizná a vypláca od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom sa začalo konanie o peňažnom príspevku na kompenzáciu,
poskytuje za celý kalendárny mesiac, a to aj vtedy, keď podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca,
vypláca mesačne pozadu,
vypláca mesačne na základe predloženého výkazu o odpracovaných hodinách osobnej asistencie za predchádzajúci kalendárny mesiac.


Peňažný príspevok sa vypláca v eurách:

v hotovosti alebo

bezhotovostným prevodom na žiadosť fyzickej osoby s ŤZP, ktorej sa peňažný príspevok na osobnú asistenciu priznal
na jej účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky so sídlom na území Slovenskej republiky alebo
na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky so sídlom na území Slovenskej republiky alebo inej osoby, ktorú si fyzická osoba s ŤZP, ktorej sa peňažný príspevok na osobnú asistenciu priznal, určí.

viac info
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.employment.gov.sk%2Fsk%2Frodi na-socialna-pomoc%2Ftazke-zdravotne-postihnutie%2Fpenazne-prispevky%2Fpp-osobnu-asistenciu%2F&ei=nNBFVcmdA4K6abSegZAF&usg=AFQjCNFWAue3vINaOD0RwRLFmKvKl9FyTA&sig2=uVM9sqGSx5jW88i_ssGJwg&bvm=bv.92291466,d.d2s&cad=rja

K počtu priznaných hodín OA pozri rozhodnutie najvyššieho súdu
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.nsud.sk%2Fdata%2Fatt%2F22758_ subor.pdf&ei=DdNFVcDGJMvlaKXHgLgG&usg=AFQjCNGvFqvPqb2wKqXzFpVJS38GlK2DVg&sig2=py5PAZvaZf-YmgiSzjns-A&bvm=bv.92291466,d.d2s&cad=rja
alaya1
03.05.15,07:11
- rozah hodin OA sa priznava na zaklade komplexneho posudku vypracovaneho oddelenim posudkovych cinnosti UPSVaR, na zaklade predlozenych lekarskych nalezov a rozhodnutim revizneho lekara UP.
Ak sa mame pocet hodin OA zda malo, ma podat odvolanie.

- OA sa vyplaca dnom podpisu zmluvy medzi OA a prijimatelom sluzby.

- rodinny prislusnik moze vykonavat len obmedzeny pocet hodin OA a obmedzene cinnosti upresnene v komplexnom posudku.

-ak OA vykonava dcera je zjavne, ze pocet hodin OA je preto limitovany tymto poctom.
Katy a R
03.05.15,09:52
friško treba spraviť výkazy aspoň za apríl ... a pondelok utorok odovzdať na UPSVaR. (do 5-teho je termín)
neviem, či by ti ešte vzali výkazy aj za marec a február - nechce sa mi hľadať (voľakde sme to aj riešili) - však sa poraď na UPSVaR??
ten rozsah je malý ... zrejme preto, lebo ste uviedli, že budeš robiť OA ty... pozri zákon (ako dcéra môžeš robiť len presne stanovené činnosti - teda za peniaze). Ak by jej robil OA niekto cudzí - tak si myslím, žeby priznali viac. ale je to individuálne - vždy záleží od Rozhodnutia
tmarky1
03.05.15,10:49
a ako sa myslí že možem robiť len presne stanovené činnosti, to niekam uvadzam? Kedže celkový počet hodin v kompexnom posudku za rok vyšiel cca 1373 hod a z toho su uvedené na 3 oblasti mobility-521h, obl.komunikacie-24h,obl.-sebaobsluhy 828 hod.Dufam že to neznamena že ja možem odrobiť len dajme tomu v oblasti mobility tých 828 hod? To by ma nahnevalo. A čo zmluvy o OA. Ta sa kedy podpisuje, k akému dátumu?
Alebo mam podať odvolanie, a dožadovať sa vačieho počtu hodin?
Katy a R
03.05.15,12:27
no neviem veru - či aj tak to nebude? ... ale pozri presne, čo je napísané v Rozhodnutí a porovnaj s prílohou 4 - a z §22 odst 5 (447/2008)
Zmluvu som myslela, že už máš - tak aj tú treba friško - od 1.4. podľa mňa môžeš, či aj so skorším dátumom? - neviem (zisti na UPSVaR). Len nezabudni, že aj ty máš povinnosti a termíny (DU, ZP) .
k tomu odvolaniu - už máš aj v inej téme. Je to posudzované individuálne.