RAMONBB
03.05.15,18:49
som zamestnany a chcel by som si rozbehnut e shop , teda kupa tovaru za ucelom jeho predaja . , moja otazka , kedy nebudem platit odvody do zdrav a soc ,poistovni z podnikania teda len zo zamestania , chcem skusit podnikat a ked to bude rentabilne a e-shop dostatocne vyvinuty skoncim zo zamestanim .moj prijem sa bude pocitat zo zamestania a zamestavatel bude platit odvody , a z podnikania budem odvadzat 0€ odvody , predaj tovau z minimalnym ziskom , viac menej sezonny tovar ,rocny obrad cca 3000€ zo zivnosti , prijem zo zamestania 5000€
janiely
22.05.15,20:32
zdravotne odvody by sa neplatili (lebo sa platia z titulu pracovnopravneho vztahu), socialne odvody by sa prvy rok neplatili a od dalsieho roku by platili len v pripade ak za predchadzajuci rok prijmy z podnikania (szco) presiahnu zhruba nieco okolo 5000 eur (presne treba zistit).
Katy a R
22.05.15,20:39
povinné poistenie SZČO v sociálnej poisťovni vznikne až po podaní DP za predch rok - od júla. Ale len vtedy - ak dosiahneš danú hranicu príjmu. http://www.socpoist.sk/szco-vjr/55165s
Zdravotné odvody ako SZČO zaplatíš podľa RZZP (spraví ZP). Môžeš si zatiaľ (ak máš súbeh so zamestnaním) určiť nulové preddavky .
Katy a R
22.05.15,20:41
nie je pravda, žeby sa zdravotné odvody neplatili, pretože sa platia z pracovnoprávneho vzťahu.
zaplatí ich aj ako SZČO - podľa toho, aký bude mať príjem!
janiely
22.05.15,20:45
pravda, presnejsie je to takto: Pri vzniku oprávnenia na podnikanie má živnostník povinnosť registrovať sa v zdravotnej poisťovni a začať platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie. Pokiaľ má živnostník súbeh, to znamená okrem podnikania je aj zamestnaný neplatí pre neho hranica minimálnych odvodov a môže si určiť, že z podnikania bude až do prvého ročného zúčtovania zdravotného poistenia platiť nulové preddavky. Potom však musí pamätať na to, že z dosiahnutých príjmov z podnikania mu môže vzniknúť nedoplatok, ktorý mu zdravotná poisťovňa vyčísli v ročnom zúčtovaní a zároveň mu vypočíta preddavky na zdravotné poistenie na ďalšie obdobie.