poraditel
04.05.15,09:13
V zákonníku práce som sa dočítal nasledovné:
§ 140
(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

(3) Pracovné voľno podľa odseku 2 poskytne zamestnávateľ najmenej

a) v rozsahu potrebnom na účasť na vyučovaní,
b) dva dni na prípravu a vykonanie každej skúšky,
c) päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej skúšky, maturitnej skúšky a absolutória,
d) 40 dní súhrnne na prípravu a vykonanie všetkých štátnych skúšok alebo dizertačnej skúšky v jednotlivých stupňoch vysokoškolského vzdelávania,
e) desať dní na vypracovanie a obhajobu záverečnej práce, diplomovej práce alebo dizertačnej práce.

Ako je to ale v prípade, ak som začal chodiť externe na vysokú školu a po roku som sa zamestnal ako operátor vo výrobe, stále študujem ale nejde o zvyšovanie kvalifikácie pre zamestnávateľa (aj tak študujem iný odbor) - mám nárok na voľno v práci keď mám skúšku, prednášky, štátnu skúšku a pod?
avalik
04.05.15,07:22
nemas narok, ries to v ramci dovolenky

narok by si mal, ak by ta na studium vyslal zamestnavatel a mali by ste uzatvorenu dohodu
poraditel
04.05.15,07:26
a keď je s tým problém? že mi nechcú dať dovolenku lebo treba robiť?
veronikasad
04.05.15,07:26
Máš so zamestnávatelom uzatvorenú dohodu v zmysle § 155 Zákonníka práce ?
avalik
04.05.15,07:30
no tak si vymen zmenu s niekym inym, preloz skusku, ... zamestnavatel nie je povinny prihliadat na tvoje studium
veronikasad
04.05.15,07:32
Informoval si zamestnávatela pri nástupe do zamestnania, že študuješ popri zamestnaní ?
poraditel
04.05.15,07:32
nie pretože:
1. som k zamestnávateľovi nastápil neskôr ako som začal študovať
2. študujem iný odbor (ekonomika) a v práci montujem elektronické súčiastky
veronikasad
04.05.15,07:35
To že si začal študovať skôr nie je prekážkou. Zrejme si zamestnávatela ani neinformoval že študuješ popri zamestnaní. Preto je len na vzájomnej dohode či ťa uvolní z práce (nástup na dovolenku určuje zamestnávatel)
poraditel
04.05.15,07:42
tak robím jednozmenku takže od 6:00 - 14:30 takže sa nemám s kým vymeniť a keď mám termíny skúšok cez pracovné dni o 8:00, 9:00, 10:00 resp 13:00 všetko cez pracovnú dobu a počas 2 týždňov mám 5 skúšok čo sa samozrejme všetky nepodarí spraviť keď človek medzitým musí pracovať a má denne minimum voľného času. Na druhej strane ak dám výpoveď tak si nemám z čoho to štúdium platiť.
poraditel
04.05.15,07:44
pracujem prostedníctvom personálnej agentúry a spomenul som to pri pracovnom pohovore, mám to aj v životopise napísané
veronikasad
04.05.15,07:45
Rozumiem ti, ale bohužial, pokial nemáš ústretového šéfa, žiadny zákonný nárok na uvolnenie zo zamestnania nemáš. Ak chceš školu dokončiť, budeš sa musieť poobzerať po inom zamestnaní s perspektívou využitia tvojej kvalifikácie. Zmluva v zmysle § 155 ZP sa dá uzatvoriť aj v priebehu štúdia.
veronikasad
04.05.15,07:47
Pokial si štúdium v životopise uviedol, mohol by si sa na to odvolať pri požadovaní volna (dovolenky)
avalik
04.05.15,08:25
veronikasad, zamestnavatel nie je povinny prihliadat na jeho studium, zamestnanec podpisal pracovnu zmluvu, bol oboznameny s pracovnym casom.