decros
22.05.06,19:39
Potrebujem radu ohľadom diskrétnych výplatných pások. V OS SR sa takéto pásky vojakom rozdávajú prostredníctvom ich nadriadených. Môže (má právo) takúto výplatnú pásku nadriadený vojaka rozlepiť, nazrieť do nej a následne ju opatriť pečiatkou, podpisom a zalepiť priesvitnou lepiacou páskou? Rieši ochranu (alebo ako to nazvať) takýchto výplatných pások nejaký zákon alebo usmernenie? Ďakujem.
endrju
23.05.06,04:48
Potrebujem radu ohľadom diskrétnych výplatných pások. V OS SR sa takéto pásky vojakom rozdávajú prostredníctvom ich nadriadených. Môže (má právo) takúto výplatnú pásku nadriadený vojaka rozlepiť, nazrieť do nej a následne ju opatriť pečiatkou, podpisom a zalepiť priesvitnou lepiacou páskou? Rieši ochranu (alebo ako to nazvať) takýchto výplatných pások nejaký zákon alebo usmernenie? Ďakujem.
V takom prípade už určite nejde o diskrétnu výplatnú pásku.
Vnútorné predpisy OS SR asi málokto z nás pozná, ale asi postup nadriadeného nie je kóšer.
Existuje zákon o ochrane osobných údajov, v ktorom by sa azda niečo o tejto otázke dalo nájsť.
Chobot
23.05.06,07:20
Potrebujem radu ohľadom diskrétnych výplatných pások. V OS SR sa takéto pásky vojakom rozdávajú prostredníctvom ich nadriadených. Môže (má právo) takúto výplatnú pásku nadriadený vojaka rozlepiť, nazrieť do nej a následne ju opatriť pečiatkou, podpisom a zalepiť priesvitnou lepiacou páskou? Rieši ochranu (alebo ako to nazvať) takýchto výplatných pások nejaký zákon alebo usmernenie? Ďakujem.

Ja by som to trochu rozviedol v nadväznosti na zákon o ochrane osobných údajov. Pre zjednodušenie budem uvádzať miesto pojmov vojak a armáda pojmy podľa zákona o ochrane os. údajov - dotknutá osoba a prevádzkovateľ.

V prvom rade by som som sa zameral na účel spracovania os. údajov (OÚ). Prevádzkovateľ musí vopred určiť účel spracovania OÚ - teda v tomto prípade to bude spracovanie mzdy dotknutej osoby. Keďže ten nadriadený je zamestnancom prevádzkovateľa, ktorej dotknutá osoba dala súhlas na spracovanie osobných údajov, nepôjde o neoprávnené poskytovanie osobných údajov.

Treba sa však zamerať na účel, za ktorým otvoril tú výplatnú pásku. Ak to bolo v súlade s účelom spracovania mzdy (čo si však nemyslím, lebo výplatná páska je už výstupom toho samotného spracovania), tak by to bolo v poriadku. Ak však to otvoril za akýmkoľvek iným účelom, tak to nie je v súlade so zákonom a dotknutá osoba by sa mohla sťažovať prostredníctvom úradu.

Nezdá sa mi to teda v poriadku, ak nadriadený otvára výplatnú pásku zamestnanca, aj keď o platových pomeroch je určite informovaný, pretože potom zamestnanec nemá informáciu, kto všetko mohol tú pásku vidieť.
Vlado66
23.05.06,07:39
..neviem ako by ste reagovali ostatní ale toto by mne urobil moj nadriadený iba raz.Celkom iste by to bola jeho labutia piesen.
ivemar
23.05.06,10:31
Suhlasim s tym, ze nadriadeny by nemal otvarat pasku, lebo potom zamestnanec nema istotu, ci ju nevidel aj niekto iny, ale nesuhlasim s touto prudkou reakciou.Nadriadeny nepristupuje k informaciam, ktore by mali byt pred nim utajene, naopak - on je ten, kto rozhoduje o sumach na paske. Urcite vsak ma ine sposoby ako zistit, ci ma zamestnanec vyplatenu zodpovedajucu sumu, a ked kona tak ako je v prispevku uedene, predpokladam, ze kona na zaklade nejakych konkretnych podozreni alebo len z jemu vlastnej podozrievavosti, nedovere k mzdarke a pod. alebo skutocne z nejakych dovodov v armade existuje osobitny predpis, ktory to urcuje. Urcite by nic nemalo branit zamestnancovi zistit dovod takehoto konania - aj v armade sa asi moze pytat priamo svojho nadriadeneho.
Ingrid G.
23.05.06,10:43
Suhlasim s tym, ze nadriadeny by nemal otvarat pasku, lebo potom zamestnanec nema istotu, ci ju nevidel aj niekto iny, ale nesuhlasim s touto prudkou reakciou.Nadriadeny nepristupuje k informaciam, ktore by mali byt pred nim utajene, naopak - on je ten, kto rozhoduje o sumach na paske. Urcite vsak ma ine sposoby ako zistit, ci ma zamestnanec vyplatenu zodpovedajucu sumu, a ked kona tak ako je v prispevku uedene, predpokladam, ze kona na zaklade nejakych konkretnych podozreni alebo len z jemu vlastnej podozrievavosti, nedovere k mzdarke a pod. alebo skutocne z nejakych dovodov v armade existuje osobitny predpis, ktory to urcuje. Urcite by nic nemalo branit zamestnancovi zistit dovod takehoto konania - aj v armade sa asi moze pytat priamo svojho nadriadeneho.

V podstate súhlasím. Lenže na výplatných páskach nie sú len zložky platu, ale aj zrážky. V niektorých organizáciach ešte stále funguje (stretla som sa s tým), že na základe dohody o zrážkach z platu si zamestnanec platí napr. pôžičky. Alebo je vydané rozhodnutie o zrážkach z platu (exekúcia, platenie výživného,...). V takýchto prípadoch si myslím, že nadriadený nemusí vedieť, aké má zamestnanec zrážky. Alebo musí?
účtovník 007
23.05.06,10:57
Ak mal akýkoľvek dôvod na otvorenie disk.výpl. pásky, nemal ju otvoriť. Ak mal podozrenie , že podklady ktoré dal mzdárke nezodpovedajú údajom na výpl.páske, mal požiadať o porovnanie podkladov a konkrétnej výplaty svojho nadriadeného. Ak ho nemá , konzultovať priamo so mzdárkou. Ak je raz výplatná páska diskrétna, mal by ju otvoriť iba zamestnanec , ktorému je určená.(dôvody môžu byť rôzne exekúcie, pôžičky..). Ak zamestnanec ďalej ukáže iným výpl.pásku, je to jeho vec. No viem, že sú firmy, kde zamest. musia o výške platu dodržiavať mlčanlivosť. Viem, že teraz diskutujeme o armáde, ale podmienky by mali byť snáď porovnateľné.
decros
24.05.06,19:50
Ďakujem Vam za rady a pomoc. Urcite mi to pomoze pri dozadovani sa vysvetlenia u nadriadeneho. Este raz dakujem. decros