KACKAC
22.05.06,19:40
Prosim o radu. Tri roky fungujem ako SZCO. V polovici juna chcem odcestovat do Velkej Britanie na min. 8 mesiacov za pracou. Ako to funguje so zivnostou? Mam ju prerusit alebo zrusit? Je na to stanovene nejake minimalne obdobie? A ako postupovat ohladom VsZP, Soc. poistovne, zivn. uradu? Budem musiet nadalej platit odvody? Vopred dakujem, hlavne za pozitivne spravy v tomto veselom svete.
Zoltán Kovács
23.05.06,10:57
Prosim o radu. Tri roky fungujem ako SZCO. V polovici juna chcem odcestovat do Velkej Britanie na min. 8 mesiacov za pracou. Ako to funguje so zivnostou? Mam ju prerusit alebo zrusit? Je na to stanovene nejake minimalne obdobie? A ako postupovat ohladom VsZP, Soc. poistovne, zivn. uradu? Budem musiet nadalej platit odvody? Vopred dakujem, hlavne za pozitivne spravy v tomto veselom svete.
Odporúčam prerušenie živnosti, ak v budúcnosti rátaš s pokračovaním v činnosti. Ak budeš mať rozhodnutie o prerušení živnosti, tak s tým rozhodnutím musíš navštíviť DÚ, SP, a aj VšZP. Na základe prerušenia ti v SP urobia odhlášku a prestaneš platiť. Vo VšZP je to trošku iné, lebo tam by si mal platiť aj keď nebudeš podnikať, ak nie si z iného dôvodu poistený. Neviem ako to funguje, ak im nahlásiš,že dlhodobo sa budeš zdržiavať v zahraničí. Ak ta práca je legálna mal by si v tej krajine platiť aj poistenie.
pedantmk
25.05.06,10:08
Ja by som bol tiež za prerušenie,potom je menej vybavovania a papierovania ak sa k živnosti podnikateľ vráti.Naviac mu podržia max.2 roky jeho identifikačné údaje (IČO,DIČ,IČ DPH...) a aj v registry bude uvedené len pozastavenie živnosti.
Pozastavenie živnosti je v živnostenskom zákone.
Minimálna doba je 6 mesiacov,treba to ohlásiť na príslušnom tlačive ešte pred dátumom prerušenia (v zákone je rozhodnutie na 30 dní,na živnostenskom v BB to robia za 7),potom s rozhodnutím do poisťovní a DÚ.
Poplatok za rozhodnutie je 200,-Sk kolkom.Treba si rozmyslieť dobu prerušenia,lebo pred koncom prerušenia-ak subjekt ešte nechce podnikať-treba znovu ísť na živnostenský a predĺžiť dobu prerušenia znovu za 200,-Sk.Ak sa to nepredĺži,nasledujúcim dňom po ukončení prerušenia je činnosť opäť aktívna.
Priznanie o DPH sa podáva ako doposiaľ (mesačne,štvrťročne),a vyznačí sa X na nevznikla daňová povinnosť.
Priznanie k dani z príjmu sa pri prerušení robí normálne k-reps.do 31.3. nasledujúceho roka.
Odvody sociálne sa nemusia platiť-samozrejme nenabieha doba odpracovaných rokov a peniaze na dôchodok do pilierov.
Odvody zdravotné treba platiť mesačne vo forme preddavkov 14% z min.mzdy a potom ročné zúčtovanie odvodov.
Zdravotné platí štát,ak je občan nezamestnaný a prihlásený ako uchádzač o zamestnanie na Úrade práce.
KACKAC
25.05.06,18:55
Dakujem za odpoved. Mam este jednu otazocku: V Anglicku budem pracovat ako zivnostnik. Budem platit dane, urazove poistenie, zdravotne aj socialne odvody. Viem, ze tym padom na Slovensku do VsZP platit nemusim kvoli dvojitym odvodom. Zaujimalo by ma, ci sa mi cas odpracovany v Anglicku zarata v Soc. poist. do odpracovanych rokov. Viete mi poradit?
pedantmk
26.05.06,18:46
Dvojité odvody existujú,ak je zamestnanec popri zamestnaní aj živnostník.V tom prípade odvádza odvody on aj jeho zamestnávateľ.
Zdravotné poistenie podľa mňa stačí platiť v Anglicku.
Zo sociálneho-dôchodkové by som sa rozhodoval pre dobrovoľne poistenú osobu,alebo nie-podľa nižšie vypísaných paragrafov zákona o soc.poistení.

§ 60
Obdobie dôchodkového poistenia
(1) Obdobie dôchodkového poistenia je obdobie povinného dôchodkového poistenia, obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, ak za tieto obdobia okrem období uvedených v § 140 bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie podľa tohto zákona a ak tento zákon neustanovuje inak. Ak zamestnávateľ nesplnil povinnosť platiť a odvádzať poistné na dôchodkové poistenie, podmienka zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie u zamestnanca sa považuje za splnenú.
.
.
(4) Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz.

Čiže ak som poistený dôchodkovo viackrát,odpracované roky sa započítajú len raz.
Ak sa poistím dobrovoľne,zvyšujem si osobný mzdový fond pre výpočet hodnoty starobného dôchodku a beží mi obdobie dôchodkového poistenia.
Potom už len pridám paragrafy
§ 65
Podmienky nároku
na starobný dôchodok
(1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dovŕšil dochodkový vek.
(2) Dôchodkový vek je 62 rokov veku poistenca, ak tento zákon neustanovuje inak.
§ 120
Výkon sociálneho poistenia
(4) Sociálna poisťovňa pri výkone sociálneho poistenia je kontaktná inštitúcia na komunikáciu medzi príslušnými inštitúciami a príjemcami dávok a medzi inštitúciami členských štátov Európskej únie.