flector
05.05.15,08:09
Viete niekto ako správne účtovať s platobným systémom MoneyBookers, po novom to premenovali na Skrill. Je to podobný systém ako PayPal. Máte s tým niekto skúsenosti, čo sa týka účtovania v s.r.o.?

Ide mi hlavne o prípad, keď mi napríklad nejaká firma z USA pošle peniaze v $ zarobené skrze affiliate reklamu na mojej stránke. Aj keď ten účtovný postup musí samozrejme platiť vo všeobecnosti.

Napríklad:
V apríli (od 1.4 do 30.4) zarobím za affiliate banner na mojom webe $100 a 1. mája mi tých $100 firma z USA pošle na MoneyBookers (Skrill) konto, čo prebehne ihneď. Tam z nich strhnú 2.5% nejaký poplatok, ale peniaze ostávajú stále v $, teda je tam $97.5.

Potom sa napríklad 3. mája prihlásim do svojho MoneyBookers (Skrill) konta, vidím že tam mám peniaze a chcem si ich poslať na účet do mojej s.r.o., ktorý je k tomu kontu pripojený. Zadám prevod, MoneyBookers (Skrill) tie $ premení na EUR nejakým SVOJIM konverzným kurzom, pošle ich a za dva dni, 5. mája pristanú v slovenskej banke, teda je to prevod EUR do EUR a slovenská banka vs. slovenská banka.

Kedže peniaze pri odchode z MoneyBookers (Skrill) už neboli v $, tak na bankovom výpise nie je vidieť žiadny konverzný kurz a platba príde od z xxxxxxxxxx/1111, čo je slovenská UniCredit Banka, pretože ten MoneyBookers (Skrill) aj napriek tomu, že sa jedná o firmu sídliacu v Londýne, má v každom štáte zriadený normálny bankový účet z ktorého rozposiela peniaze pre ľudí/firmy z tej krajiny.

A teraz, ako sa to všetko vyfakturuje a zaúčtuje?!?

Faktúru vystavím za sprostredkovanie obchodu a služieb, tj. ten affiliate, za obdobie od 1.4 do 30.4., so všetkými náležitostiam ako má faktúra vyzerať, dodávateľ moja s.r.o. odoberateľ firma z USA.

Potiaľto to chápem. :)

Ale mám zopár nejasností. Konverzný kurz tam použijem aký? Kurz NBS? Či toho MoneyBookers (Skrill) a hlavne k akému dátumu bude ten konverzný kurz?

K dátumu keď firma z USA pošle tých $100 do MoneyBookers (Skrill), tj. 1. máj? Ale vtedy sú peniaze stále ešte v $!

Alebo vtedy keď MoneyBookers (Skrill) premení tie $ SVOJIM konverzným kurzom na EUR, tj. 3. mája?

Alebo čas keď prídu na účet v slovenskej banke tj. 5. mája – ale vtedy to už je, ako som písal, prevod z EUR do EUR.

A čo vlastne s tými 2.5% ktoré si z toho MoneyBookers (Skrill) strhne? Totiž tá suma ktorá príde na slovenský účet bude vlastne o to nižšia. Tj. nie len nižšia kvôli kurzovej strate, ale aj kvôli tým 2.5%. To nie je problém? Ako sa to zaúčtuje?

No, dúfam, že niekto odpovie. :confused:
Vďaka.