bejbe85
05.05.15,09:52
Ahojte poradaci,
Máme zamestnancov v prevádzke kde pracujú 7 dní v týždni od 10.00 - 21.00. Majú nastavené 10,5 hodinové zmeny, prípadne kratšie, tak aby im sedeli hodiny, robia teda jednozmennú prevádzku so 40 hod. týždenným prac. časom. Chcela by som sa spýtať, na výpočet fondu prac. času. Ráta sa aj v tomto prípade rovnakým štýlom ako pri rovnomernom rozvrhnutí prac času? Napríklad na jún 2015, aký bude ich mesačný fond.

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem
avalik
05.05.15,08:17
§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

- kludne mozu mat jeden mesiac menej hodin dalsi mesiac viac - podla poctu zmien, ale pracovny kalendar musi byt urobeny tak, aby ti priemer sedel na 4 mesiace
bejbe85
05.05.15,09:24
Ďakujem za odpoveď, len by som rada vedela či chápem správne túto vec. Fond pracovného času na mesiac jún je pre zamestnancov s rovnomerným prac. časom (40 hod.) - 176hodín. Platí tento fond aj pre zamestnancov s nerovnomerným prac. časom, kedy je prevádzka otvorená 7 dni v týždni s tým, že majú minimálne 2 dni po sebe nasledujúce dni voľno, ale nepracujú 5 dni v týždni? Ide mi o to, že chcem zamestnancom rátať zmeny podľa stanoveného fondu na daný mesiac,aby nerobili nadčasy.
avalik
06.05.15,07:38
zákonník práce nepozná pojem "fond pracovného času na mesiac" ... ale uvádza, citované v odpovedi, "rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne" to, že v danom týždni je prechod mesiacov nie je podstatné ... a definíciu práce nadčas máš uvedenú v § 97 ods. 1) "Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien."