s4rl4t4n
05.05.15,09:58
Zdravim, mam pre vas velmi zaciatocnicke otazky, ale o to viac dufam vo vasu profesionalnu pomoc, za ktoru uz vopred dakujem.

Predpokladajme, ze mam zalozenu zivnost a ze oficialne prijmy z nej smerujem na svoj osobny ucet. Samozrejme ratam s tym, ze tieto oficialne prijmy po odratani oficialnych nakladov potom riadne zdanim.

Popritom sa ale z-casu-na-cas ci pravidelne dostanem k nepodnikatelskym prijmom, par teoretickych scenarov:
1) Otec mi prispeje na auto 4000 €, ja si ich ulozim na chvilku na ten ucet, neskor za ne to auto kupim a nasledne si tuto nadobudaciu cenu NEdam do nakladov.

2) Pravidelne (kazdy mesiac) mi na ucet bude chodit 300 € ako pomoc od rodicov.

3) Pravidelne sa v hotovosti (opat mimo podnikania) dostanem k 300 € a budem ich pravidelne vkladat na ucet.

Moje otazky: Moze v jednom z tychto pripadov vzniknut problem v pripade danovej kontroly? Mozu patrat po zdroji tychto penazi, aj ked ich oznacim za sukromne?

S tym, ze rozdiel oficialne prijmy minus oficialne naklady bude pozitivny. Nechcem odrbavat na daniach, ale ani danit osobne prijmy, ktore som ako nezivnostnik nemusel...
veronikasad
05.05.15,08:02
Predpokladám, že účet bude nahlásený na daňový úrad a tie súkromné príjmy si budeš vedieť pri daňovej kontrole obhájiť.
s4rl4t4n
05.05.15,08:10
A je potom dostatocne odvolat sa napr. na tu rodinu, alebo potom budu "presetrovat" aj ich a zistovat, odkial oni maju tie peniaze?
veronikasad
05.05.15,08:12
Nebolo by jednoduchšie nemiešať súkromné peniaze s firemnými a tie od rodiny si dať posielať na osobný účet ? Máš nejaký rozumný dôvod prečo to chceš na podn. účet ?
Peggynka
05.05.15,08:46
A účtovníctvo si budeš robiť sám ? :D
Katy a R
05.05.15,08:51
keď si vieš obhájiť - problém určite nebude.
ale mi povedz, načo to takto komplikuješ, keď dnes založíš účet aj bez toho, aby si z domu päty vytiahol (keď aj len na jednu platbu) ... a zrušiť tiež môžeš hocikedy.
s4rl4t4n
05.05.15,09:29
Nope, ale este nie som v leveli stretnutia s uctovnikom, nemam na to cas a v tomto som chcel mat jasno este dnes. :) Staci takto?
s4rl4t4n
05.05.15,09:31
A ak oddelim ucty, vsetky vyssie spomenute problemy zmiznu a peniaze na osobnom uz nikdy nikomu nebudem musiet vysvetlovat? Ak je to definitivne takto, samozrejme zalozim aj 5 uctov. :)
Katy a R
05.05.15,09:33
tá otázka na účtovníctvo asi kvôli tomu - že to budeš mať u učtovníka takto drahšie.......;)
Katy a R
05.05.15,09:39
tak kontrola podozrivých bankových operáciíí existuje aj na bežných účtoch (na všetkých účtoch) .... vyplýva zo zákona :) - ale to hádam nie je tvoj prípad - či?
a daniari nebudú kontrolovať tvoje účty, ktoré nepoužívaš v súvislosti s podnikaním. Ak samozrejme nebudú mať nejaký dôvod ?? ;)
s4rl4t4n
05.05.15,09:43
Aha..to uz mi teoreticky nevadi.
s4rl4t4n
05.05.15,09:46
Predpokladam, ze dovod nebude, ale zaroven viem, ze stale sa da vyrobit, ak bude niekto potrebovat. :) No a co v hypotetickej situacii, ze by som si chcel kupit nieco na sukromne ucely (t.j. opat to nebude ako naklad), ale pouzijem na to peniaze z oboch uctov. To je ok?
s4rl4t4n
05.05.15,10:08
A este jedna podotazka: Ako velmi "podozrivy" je pravidelny vklad hotovosti na ucet?
veronikasad
05.05.15,10:10
chceš ho robiť kvoli poplatkom za vedenie účtu ?
s4rl4t4n
05.05.15,10:14
Nie nie, je to sucastou povodnej otazky: Pravidelne dostavam v hotovosti nejake peniaze a nechce sa mi ich v hotovosti aj drzat, ked ich neminiem. Nie je to za sluzby, uz vobec nie podnikatelske, je to "len tak" - ale to "len tak" by som aj tak radsej nikomu nevysvetloval.
veronikasad
05.05.15,10:16
a míňať ich budeš výberom bankomatovou kartou na súkromné účely? Lebo aby sa ti potom nestalo, že ak budeš mať zmluvu s účtovníkom na položky, vyjde ťa to oveľa drahšie ako keby si ich mal na samostatnom účte.
avalik
05.05.15,10:20
no ak bude mat policia alebo DU nejake podozrenie, tak budu skumat povod penazi ci na sukromnom ci na firemnom ucte a potom budes musiet vysvetlovat "len tak" ... pre poriadok vo financiach si na ucely podnikania zaloz samostatny ucet a ten nahlasis na DU
s4rl4t4n
05.05.15,10:20
Samostatny ucet fakt nie je problem. Ale z toho co tu tak citam, je idealny scenar toto: Mat 2 ucty, osobny a "podnikatelsky," pricom ten podnikatelsky vyuzivat len na prijmy a obratom z neho vsetky prostriedky preposielat na osobny a tam uz si robit co chcem. Je to tak? Tie peniaze sluzia len mne, nikoho neplanujem zamestnavat alebo tak.
veronikasad
05.05.15,10:23
na tom podnikatelskom by si si mal nechať euráčiky na odvody a dane, ostatné môžeš po presune míňať na súkromnom účte. Pochopil si to správne.