PataNR87
05.05.15,11:12
Matka tazky alkoholik, otec pracuje ako kamionista.matka narobila kopec dlhov cez bankovky nebankovky pozicala peniaze a nesplacala.stale nejake exekucie chodili postou a teraz prislo sudom vystahovanie.nebyvam s nimi ale hrozia mi nejake povinnosti pripadne zaplatenie dlhov ak ich vystahuju.ako sa mam branit aby som s nimi uz nemusela nic riesit.
Tweety
05.05.15,09:15
Za dlhy rodičov počas ich života zodpovedajú oni. V prípade smrti rodičov a teda dedičstva, tak sa dedia aj tie ale len do výšky aktív.(majetku) Prípadne sa dá dedičstvo aj odmietnuť.
PataNR87
05.05.15,09:27
A ked ziadny majetok mat nebudu ? Lebo im hrozi vystahovanie z domu ktory matka prepisala bohvie komu akoze za vyplatenie tych dlhov no ona medzi tym narobila dalsie.ani si neplati zdravotnu ani socialku proste nic nikde neni ani evidovana proste strateny pripad.takze vlastne by to mal vsetko zatial platit otec.a ked nebudu mat kde byvat co potom.ja ich nechcem mat u mna doma mam male dieta a nechcem aby videla ako sa ozieraju.lebo ze deti maju tiez nejaku vyzivovaciu povinnost voci rodicom ako to je.
Tweety
05.05.15,09:38
áno, majú vyživovaciu povinnosť voči svojim rodičom(zákon o rodine)
Mária27
05.05.15,09:56
Keď matka prepísala dom na iného, nebolo to viac ako tri roky dozadu, kedy sa veritelia ešte môžu dovolať neplatnosti prevodu a exekútor môže dom predať. Ak nebude získaná suma stačiť, splácať bude otec.
Po vysťahovaní budú musieť rodičia ísť do nejakého prenajatého domu.

Vyživovaciu povinnosť má predovšetkým manžel. Aj po rozvode by prípadne mohla matka žiadať od exmanžela výživné. Dieťa je povinné zabezpečiť len primeranú výživu rodičom, ak to potrebujú, poľa zákona o rodine:

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
Mária27
05.05.15,09:59
Matke patrí polovica spoločného majetku s otcom - z toho môže exekútor uspokojiť jej veriteľov. Do spoločného majetku patria aj príjmy otca. Ak nebudú mať majetok, exekútor konanie zastaví.
PataNR87
05.05.15,12:00
Myslim ze ten dom prepisala v roku 2014 alebo 2013 neviem lebo neviem najst ziadnu zmluvu a ona furt klame takze od nej nemozem cakat pravdu ani na smrtelnej posteli. A k tej vyzive co je primerana vyziva? A nebudem ich muset ubytovat potom u nas doma? Viete mi mame tiez hypoteku na krku a nemienim sa vzdavat svojho za chyby a neuvazene ciny mojich rodicov. Mala som dost tych psychickych a bezradnych chvil ktore som musela s nimi trpet.dalo by sa vzdat nejako pravnicky tej vyzivy?
tannenkau
05.05.15,12:03
kapor ti povie kedy prepísala
ubytovať nie
výživa, treba asi viac údajov
prečítam večer
jslancik
05.05.15,12:04
buď rada, že sa oni nevzdali teba, keď ťa bolo treba vyživovať... AK by to prešlo - teda súd by to nariadil - vyživovaciu povinnosť - bolo by to pár eur.
PataNR87
05.05.15,12:31
Jslancik: ja viem su to rodicia ale alkohol urobi z cloveka nieco co sa da nenavidiet. Ja by som im rada pomohla no niekedy sa to neda.lebo ked niekto nechce ako ho prinutis dam ju na sud zbavit svojpravnosti to by bolo mozno aj horsie.
Mária27
05.05.15,14:13
myslím, že na výživu by stačilo zaplatiť jej obedy - u vás na dedine sú to nejaké 2 eurá denne
PataNR87
05.05.15,16:47
Ale ja byvam 30 km od nich.tak otec este pracuje no neviem ako dlho bude moct splacat a dokedy im budu chodit vselijake exekucie, a ak by som im nasla aj posdnajom ci ho bude schopny otec platit s tymi exekuciami.to by chcelo asi nejakeho financneho poradcu ktory by to dal dokopy no hovorim neviem odkial vsade si napoziciavala, a ako by som sa k tomu ja dopatrala.
PataNR87
05.05.15,16:54
A este ak by som chcela aby matka dostala aspon davku v hmotnej nudzi co mam urobit ? Ci ona by sa musela sama prihlasit na urad prace? Lebo ona ma dlhy aj v zdravotnej poistovni aj v socialnej to viem ze to uz aj odtial vymahali cez exekucie.a aj to by jej asi nedali.hm toto riesit.aj by som im pomohla ale vobec neviem ako.nemam na pravnikov a behat po uradoch s malym dietatom.
Katy a R
05.05.15,18:01
paťka - treba riešiť aj vznik ďalších dlhov - matka si sama určite nepomôže. možno poradiť sa s nejakým psychiatrom a uvažovať o liečení, rep odvykačke .. samozrejme, nie je to len tak. (Zálužie napr - máš blízko). len ak veľký dlžník v ZP - mohol by byť problém??
A aspoň dohliadni (keď ju tam aj osobne dotiahneš) - nech sa zaeviduje na UPSVaR - aby nemusela platiť zdravotné poistenie, keď jej aj dávka v hmotnej núdzi nevýjde (a možno aj výjde - kuk sem http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675)
PataNR87
06.05.15,05:30
To hej no mame teraz taky probem ze ona je momentalne v nemocnici lebo jej pecen je v dezolatnom stave uvidime ako ju daju dokopy a kolko zaplatime za nemocnicu.bola v ohrozeni zivota tak snad si uvedomi ze uz nemoze pit.neviem bola na tom posledne 3 mesiace dost zle ked som prisla za nou tak bola triezva no tazko povedat kedze skoncila v nemocnici a co bude ked ju pustia. Podla toho upsvr ak som spravne pochopila by mohla mat narok aj na starobny dochodok ona je nar.1956. Od 18 sky urcite pracovala az do nejakeho 2001 roku kde ostala doma zo starymi rodicmi poberala nejake prispevky na starostlivost ale 25 rokov ma urcite odrobenych.cize by mohla daco asi dostat?alebo by jej to socialka strhavala lebo tam ma tiez dlhy?
PataNR87
06.05.15,05:32
Alebo by si to porozdelovali exekutory
AdrianaA
06.05.15,05:57
Pata, deti majú vyživovaciu povinnosť voči svojim rodičom, ale o tom rozhoduje súd. Tvoji rodičia nie sú ani chorí, ani bezvládny. Ak ich nechceš doma, čo je úplne logické vzhľadom k ich spôsobu života, tak si ich jednoducho nepusti do domu. Môžeš matke navrhnúť liečbu a po liečbe im nejakým spôsobom pomôcť. Môžeš im vybaviť nejaký podnájom ( samozrejme zmluva na rodičov ) . Nájsť matke prácu . Otec hovoríš, že pracuje. Ak je on OK, tak skúste spolu spracovať matku. Oni si musia uvedomiť, že ich život sa neskončil. Majú teba, vnúča a preto sa určite oplatí zmeniť. Každý si vo svojom živote raz prejde ťažkým obdobím. Tí slabší to riešia niekedy takto. čo sa týka toho vysťahovania, ak je ešte nejaká možnosť to zvrátiť, tak urobte preto všetko, čo sa dá. Poraďte sa s niekym kompetentným. Držím palce.
AdrianaA
06.05.15,06:03
Ak by jej bol priznaný dôchodok, tak by je po strhnutí všetkých zrážok exekútorov malo zostať živ.minimum. Všetko jej zobrať nemôžu.Tým dôchodkom by si mala vyriešené aj odvody a dlhy v poisťovniach by už nenarastali. Ak sa toto dá, treba to urobiť.
Katy a R
06.05.15,11:47
dôchodok nevypláca UPSVaR - ale SP dôchodkový vek pravdepodobne ešte nemá ... možno ak predčasný?? (záleží koľko detí vychovala) - pozri stránku SP - tam si aj zistíš, kedy by mohla požiadať - aj postup tam je ...http://www.socpoist.sk/dochodca/55164s
PataNR87
07.05.15,05:48
Dakujem vsetkym za rady no myslim ze by jej vysiel dochodok aspon nejake minimum by bolo fajn no v jej momentalnom stave ze ledva chodi ale prejde.lebo vcera ju kvoli plnemu stavu prepustili z nemocnice tak neviem ako by som ju dostala po vsetkych tych uradoch a to este najst papiere od zamestnavatelov to bude tazky oriesok ak teda sa z toho dostane lebo este po doktoroch s nou bude treba behat,ale tak nech otec riesi aspon doktorov zatial ak ju vobec osetria, lebo ten dochodok alebo ine budem moct jedine ak bude fit.a to je otazne.lebo asi ako dcere mi neposkytnu nejake informacie prip.podklady ktore bude treba.mozno nejake splnomocnenie no ked este je otec tak asi by to mal skor on vybavit ci?
Katy a R
07.05.15,09:48
ak je zlý stav - môžeš sa dohodnúť s pracovníčkou v SP - že doma jej dáš podpísať a ty potom povybavuješ. lenže klikla si na ten link - či vôbec prichádza do úvahy dôchodok? - lebo riadny SD ešte nie - len ak predčasný - a ten má aj minimálnu hranicu! .... takže toto hneď zisti a treba požiadať! ... a ak nie - tak tú evidenciu na UPSVaR (treba konať, nie špiritizovať - zase je koniec týždňa - tlačivá nájdeš na stránke)