Naďa
22.05.06,22:02
Mám známeho. Zdedil po mame byt. Notár ho ohodnotil na 600 tis., predali ho za 600 tis. Byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 5 rokov a známy dedil byt ako syn. Môj názor je, že predaj bytu je od dane z príjmu oslobodený, a to z dôvodu, že bol vo vlastníctve viac ako 5 rokov. Môžete mi môj názor odobriť?
Ďakujem.
KEJKA
22.05.06,20:16
vo vlastníctve koho?
ale nie je podstatné......ZD = 0, lebo príjem a hodnota dedičstva sú rovnaké.
Barbara
23.05.06,04:27
Mám známeho. Zdedil po mame byt. Notár ho ohodnotil na 600 tis., predali ho za 600 tis. Byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 5 rokov a známy dedil byt ako syn. Môj názor je, že predaj bytu je od dane z príjmu oslobodený, a to z dôvodu, že bol vo vlastníctve viac ako 5 rokov. Môžete mi môj názor odobriť?
Ďakujem.


súhlasím s Lidou, ale či tam mal 2 roky trvalý pobyt- to je dôležité podľa zákona, keď mal ,tak daň z predaja bytu by nemal platiť.:)
teda zákon hovorí, že keď tam mal 2 roky trvalý pobyt, tak sa daň neplatí.
keď nemal 2 roky, tak sa daň platí.:(
vieroslava
23.05.06,05:08
Je nepodstatné, či tam mal trvalé bydlisko 2 roky alebo nie, ak vlastnil poručiteľ nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, daň z príjmu sa neplatí.
Pepa
23.05.06,06:58
súhlasím s Lidou, ale či tam mal 2 roky trvalý pobyt- to je dôležité podľa zákona, keď mal ,tak daň z predaja bytu by nemal platiť.:)
teda zákon hovorí, že keď tam mal 2 roky trvalý pobyt, tak sa daň neplatí.keď nemal 2 roky, tak sa daň platí.:(
Nesúhlasím s týmto názorom.
Jedná sa o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, ktorej poručiteľ bol vlastníkom viac ako 5 rokov - oslobodený príjem podľa par. 9 ods. 1 písm. c).
Barbara
23.05.06,07:34
Nesúhlasím s týmto názorom.
Jedná sa o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade, ktorej poručiteľ bol vlastníkom viac ako 5 rokov - oslobodený príjem podľa par. 9 ods. 1 písm. c).



súhlas- nefunguje mi tlačítko " súhlasím".
je to tak ako píše Pepa. Ja som prehliadla, že je to dedenie. To je tak keď niekto číta rýchlo. ;)
Naďa
23.05.06,08:32
Ďakujem za rady. Tiež som myslela na §9, c, ale potrebovala som sa ubezpečiť, že som si to vysvetlila správne. Ešte raz ďakujem.
tibor
14.06.06,09:27
mám podobný prípad:

prababka s pradedkom majú rodinný dom. pradedko zomrie, prababka má 20/40 podielu, a ich 4 deti - dedkovia a babky, majú po 5/40. jeden dedko a jedna babka zomrú a zostanú po nich 1 dedič (ostáva mu 5/40) a 5 dedičov - každý po 1/40 podiel.

súčastný stav podielov:
- prababka 20/40 a stále tam má trvalý pobyt
- dedko 5/40 a bez trvalého pobytu už
- babka 5/40 a bez trvalého pobytu
- 5/40 dedič nebohej babky
- 5 dedičov po 1/40 od nebohého dedka.

nastáva predaj nehnuteľnosti - prababka je od dane oslobodená ako jej ešte 2 žijúce deti so svojimi podielmi 5/40, čo zdedili po smrti pradedka, ale čo ostatní, keď tam nemali nikdy trvalý pobyt?, resp. jedná sa o vnukov pôvodných majiteľov a uživateľov? vzťahuje sa na toto ešte §9?