Shariza
05.05.15,16:07
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ohľadom parkovania firemného auta. Pred prevádzkou máme takú zložitú situáciu, čo sa týka parkovania. Na celej ulici je povolené parkovanie na chodníku, pretože chodník je široký skoro tri metre. Čiže aj pri parkovaní auta ostáva pre chodcov 1,5 metra. Pred našou prevádzkou asi v polovici parkovacieho miesta začína čiara naznačujúca odbočovací pruh. Doteraz sme tam bez problémov mohli parkovať a to okolo prešlo nespočetne veľa policajných áut. Nedávno prišiel policajt,nech si okamžite odparkujeme auto, lebo nám dá pokutu. Vysvetlili sme mu, že máme povolenie od majiteľa parkovať pred prevádzkou. Pán policajt bol neodbytný, tak sme zavolali majiteľa budovi. Potom skrotol, povedal dobre teda a odišiel. O pár hodín prišiel aj s mestskými policajtmi, ktorí mi začali tvrdiť, že tam nemôžme stáť pretože porušujeme zákon, vzhľadom k tomu, že stojíme v odbočovacom pruhu. Hovorím mu, že stojíme na chodníku, pretože to je na ulici povolené. Potom mi povedal, že chodci musia mať na prechod aspoň 1,5m. Hovorím mu, že majú. Aj tak si tvrdil svoje, že tam nemôžme stáť, pretože stojíme v odpočovacom pruhu. Aj keď čiara začína od polovice parkovacieho miesta, aj keď je tam povolenie parkovania na chodníku a pod. V čom je potom pravda. Keď som mu povedala, že dobre teda, budeme tu stáť iba pri vyložení a naložení tovaru, povedal že nech to ani neskúšame. Aj keď nikomu nezavadzáme, pretože parkujem skoro celým autom na chodníku, ich to nezaujíma. V podstate nemáme aktuálne prístup k prevádzke autom. Tým pádom ani naši dodávatelia. Je to trošku na hlavu postavené. Viete mi nejak poradiť? Ďakujem
misoft
05.05.15,14:23
Pokiaľ je povolené parkovanie na chodníku - musí to byť označené dopravnou značkou D11e
http://static.mediacentrum.sk/automix.atlas.sk/images/dopravne_znacky_test/D11e.jpg
alebo sa musí dodržať zákon 8/2009 §23, §25 ods.e, q ->§52 ods.2

Teda ak nestojíte priamo v odbočovacom pruhu (ale na chodníku a je tam 1,5m a viac miesta), nezakrývate dopravné značenie - môžete oponovať tým, že sa držíte uvedeného zákona.
Pokiaľ by policajt uložil pokutu (a všetko vyššie písané by bolo dodržané)- ja osobne by som neplatil a pri priestupkovom konaní by policajt MUSEL dokazovať spáchanie dopr. priestupku. Inak sa to dá považovať aj za zneužívanie právomocí verejného činiteľa (to mu môžete pripomenúť - bude prskať...), môžete si konanie policajta obrazovo i zvukovo zaznamenať (je to povinný strpieť ako verejný činiteľ) a toto potom môže byť ako argumentácia použité pri priestupkovom konaní, alebo prípadného podnetu na Inšpekciu MV (Sekcia kontroly a inšpekčnej služby http://www.minv.sk/?sekcia-kontroly-a-inspekcnej-sluzby-mv-sr)
sosak
05.05.15,14:43
Nemáte pri krajnici vodorovnú žltú čiaru?
Shariza
05.05.15,15:01
Nie. Žltá čiara tam vôbec nie je.
sosak
05.05.15,15:05
Ako som pochopil, tak parkujete s autom tak, že dve kolesá sú na chodníku a dve kolesá spočívajú na vozovke a zasahujete už do odbočovacieho pruhu, aj keď vodorovné značenie začína už v polovici dľžky vašeho auta. Tým pádom ale naozaj parkujete v odbočovacom pruhu a tam je parkovanie zakázané.
Iné by to bolo v prípade, že na chodníku sú všetky štyri kolesá.
Shariza
05.05.15,15:06
Je tam značka IP 15b, čiže parkovacie miesta s pozdĺžnym čiastočným státím na chodníku. Dopravné značenie nezakrývam. Značky, čo sa týka odbočovacích pruhov sú až za miestom, kde stávalo naše auto. Priamo nestojíme v odbočovacom pruhu a dodržiavame aj to, že chodci majú 1,5m.
Shariza
05.05.15,15:18
Takže nemôžem stáť v odbočovacom pruhu ani s dvomi kolesami ako chápem aj keď tam je povolené parkovať na chodníku, ktoré sa ruší až kus od nášho parkovacieho miesta značkami označujúcimi križovatku a prikázanými smermi a aj keď neohrozujem chod premávky. Čiže jediné, čo by pomohlo, je státie všetkými štyrmi kolesami na chodníku, za čo by sme ale tiež mohli dostať pokutu, vzhľadom k tomu, že tam je značka IP 15b a pravdepodobne by sme nedodržali ani 1,5m pre chodcov. Vidím, že tu sa neprehádam
sosak
05.05.15,15:24
Presne tak, nemôžeš mať ani dve kolesá v odbočovacom pruhu.
misoft
05.05.15,16:46
Nuž.... potom posledné vety.....;)
Ale z popisu - ťažko sa háda.
Hodil by sa "pohľad zo Street View... pre ozrejmenie.
Stačí link na StreetView.
avalik
05.05.15,16:53
§ 25

(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť

e) na pripájacom alebo na odbočovacom pruhu,
Shariza
06.05.15,15:02
Takže za prvé. Na chodníkoch sú vyznačené parkovacie miesta, pretože celý chodník ma 4,5m na šírku. Pre chodcov je tam miesta viac než dosť. Neparkujeme ako iné prasatá v tomto štáte bárs kde aj na trávniku. Za druhé, nech zrušia ten zákon, tie parkovné miesta tam zostanú, pretože na tej ulici to je tak spravené naschvál. Zväčšili chodníky, aby sa mohlo parkovať. Neviem, čo za debila by bol spokojný, keby si prišiel do roboty a každých tridsať minút by za debilom chodil policajt, že preparkuj si to. Ale v každom fóre sa nájde taký debil, ktorý niečo také napíše. Hlavne, že ten debil, čo píše o tzv. debilovi o ňom nič nevie a ani o situácií na ulici. Prasatá a debili radi reagujú na niečo o čom nič nevedia.
Shariza
06.05.15,15:10
Ďakujem za informácie. Boli sme to riešiť cez PZ odbor dopravy. podľa plk., s ktorým sme to riešili, naše parkovné miesto je ešte reálne a môžme tam stávať. Odôvodnil nám to tým, že pre chodcov ostáva viac ako 1,5m, neparkujeme vo vnútornom odbočovacom pruhu a pre odbočovacie pruhy zostáva 2,5 až 3 metre. V priebehu týždňa sa nám na to pôjde pozrieť a potom mi vysvetlí ako máme reagovať, keď príde hliadka.
buchač
06.05.15,15:22
Shariza (Včera 18:18) Vidím, že tu sa neprehádam ...


V podstate nemáme aktuálne prístup k prevádzke autom. Tým pádom ani naši dodávatelia. Je to trošku na hlavu postavené. Viete mi nejak poradiť?
No, to je ťažké.
S policajtami sa nemá význam hádať...tam uhraješ akurát remízu...;)
-------------------------------------------
Prístup k prevádzke predsa máš.
No je rozdiel prísť, vyložiť náklad a odstaviť auto niekde inde.
Tak isto je to u dodávateľov.
Príkladne si vezmi tie pešie zóny, kde sú obchody. Je vymedzený prístup od-do a fertig. Nestihneš a už máš mestských na krku a títo radi plnia kasu mesta.
Druhá voľba je požiadať o nejakú výnimku, povolenie (nazvi jak chceš) na danú činnosť...lebo aj to sa dá.
Shariza
06.05.15,15:25
Ale nestála za prd. Prinútilo nás to ísť na Odbor dopravy. Áno stojíme dvomi kolesami na vozovke, ale podstatné je, že nie vo vnútornom odbočovacom pruhu (Tam by to asi nebolo ani možné :D) Neviem presne, kde to je v zákone spomenuté, ale v priebehu týždňa budem vedieť bližšie. Plus je tam povolené parkovanie, ktoré je riadne označené značkou. Dokonca celý chodník má až 4,5m. Ako tak vidím, sami policajti nevedeli za čo chcú pokutovať.
Shariza
06.05.15,15:35
O tú výnimku sme sa dnes pokúšali. Bohužiaľ nie je možná. Odôvodnili nám to na úrade tak, že to by si sem mohol každý dôjsť žiadať o výnimku :D Na PZ nám povedali, že všetko aj závisí od daného policajta, jeden povolí a druhý zas nie. Tak to potom fakt neviem, čím sa riadiť v tomto štáte. Dnes sme sa dokonca stretli s odozvou policajta, že tam môžme stáť, ale iba cez noc :D (podotýkam, že to tam nie je určené)
buchač
06.05.15,15:49
Taká kontrolná otázka.
Čo je to za prevádzku ???