hviezdička1984
05.05.15,16:32
Prosím o radu otec dieťaťa nie je uvedený v rodnom liste lebo sa tvári že dieťa neexistuje a nie sme v kontakte.1
1.Začne vo veci konať matrikách ex offo a dá podnet na súd?Ked áno čo potom nasleduje?
2.Ak dám podnet na súd ja ako matka dieťaťa a súd nariadi testy DNA ked ho otec dobrovoľne neuzna platím testy ja alebo ten až kto prehra súd čiže odporca ked sa preukáže že je otcom?
hviezdička1984
05.05.15,16:51
Ako neviem o čom hovoríš čítala som otázky čo sú tu aj ked sú podobne nie sú totožné a ja potrebujem naozaj ako to je a nie domnienku.Toto je môj jediny nick si to over u admina ak neveris. Ja som čítala na rôznych strankach že plati kto prehra a potrebujem si to overiť a hľadám tu pomoc a nie obvinovanie
misoft
05.05.15,16:59
Otázky sú rôzneho znenia, ale k JEDNÉMU a tomu istému problému!
Odporúčam:
http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
a
http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
lebo zatiaľ som slušňák......
Peggynka
05.05.15,17:19
Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd (§ 94 ods. 1 zákona č. 35/2006 Z.z.
S konaním o určenie otcovstva sú obligatórne spojené i konania o výchove a výžive dieťaťa.Oprávneným subjektom, ktorý má v takomto konaní aktívnu legitimáciu je matka dieťaťa a takisto i muž, ktorý tvrdí, že je otcom dieťaťa.
Dieťa je v konaní zastúpené kolíznym opatrovníkom, ktorým je príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Funkcia kolízneho opatrovníka sleduje osobitný záujem dieťaťa v konaní pred súdom v konaniach vedených vo veciach starostlivosti súdu o maloletých, alebo v schválení právneho úkonu za maloletého. Funkcia kolízneho opatrovníka spočíva v povinnosti objektívne chrániť práva a právom chránené záujmy dieťaťa v konaní.Kolízny opatrovník má v konaní pred súdom postavenie účastníka konania.
Z toho vyplýva,že treba ísť na UPSVaR,ktorý určí kolízneho opatrovníka a zariadi (pomôže) s ďalším postupom.
Výdavky súvisiace s vypracovaním posudkov hradí súdu ten, kto v konaní
prehrá. Na základe rozhodnutia súdu sa dieťaťu vydá nový rodný list.
Lacnejšie vyjde (pokiaľ otec bude súhlasiť),dať si urobiť test ešte pred súdom (súkromne stojí 175,-€),lebo súdnoznalecký stojí 425,-€.Tak sa dohodnite.
draik
05.05.15,18:44
Konanie o určenie otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov
§ 73
(1)
Ak sa narodí dieťa, u ktorého nie je otcovstvo určené zákonnou domnienkou svedčiacou manželovi matky ani súhlasným vyhlásením rodičov pred orgánom, ktorý vedie matriku, vyslúchne súd toho, koho matka označuje za otca, či uznáva, že je otcom. Príslušným je súd podľa § 88 písm. c).
(2)
Ak dôjde k súhlasnému vyhláseniu rodičov o otcovstve, uvedie sa to v zápisnici a oznámi orgánu, ktorý vedie matriku narodení, v ktorej je dieťa zapísané.
(3)
Ak takto k určeniu otcovstva nedôjde a matka v primeranom čase nepodá návrh na určenie otcovstva, ustanoví súd dieťaťu opatrovníka na podanie takého návrhu a na to, aby dieťa v konaní zastupoval.
Peggynka
05.05.15,18:54
Veď hej,ale...otec sa tvári že dieťa neexistuje a nie sme v kontakte...
hviezdička1984
06.05.15,05:31
Peggynka diky za rady otec dieťaťa vie že to je jeho ale tvári sa že asi sa to dieťa vyparilo a ked spolu nežijeme tak hrá mŕtveho chrobáka..prosím ta ale v každom prípade by tie testy mal platiť on ze?
Peggynka
06.05.15,05:41
To musíš vedieť ty,či je na 100% otcom...lebo ak nie,tak platíš ty :mee:
hviezdička1984
06.05.15,05:50
No žiaľ je on.. sme spolu žili ale počas tehotenstva mu preplo a ukázal aký je tak sme sa rozišli. Malý sa na neho este aj podobá...ja som dúfala že bude po mne:-)
hviezdička1984
06.05.15,08:09
Mist ja som si čítala otázky k danej téme ale nebolo tam zodpovedne čo som potrebovala tak som myslela že sa môžem spýtať presne a vďaka Peggynka poznám odpoveď čo som hľadala.Tak prepáč ak som niečo porusila