Adko430
05.05.15,17:57
Po kúpe bytu na 1 poschodí v 4 poschodovom dome som začal s patričnými povoleniam s rekonštrukciou.Zmenil som dispozične riešenie kúpelne kde som musel vyviesť odpad cez podlahu v priemere cca 8cm do spoločných priestorov,pvc rúru v hrúbke cca 5cm v dlžke cca 2,5m som viedol stropom po nad všetky hlavne rúry až do hlavného odpadu bytového domu.prácu previedla vodo-kurenárska firma.Toto sa nevidí spoločenstvu vraj som si to nemohol dovoliť mal som si pýtať súhlas od všetkých 50 rodín..že mi to zrušia.všetko je hotové chcem sa nasťahovať.ak ju budem musieť dať preč byt bude neobývateľný.
Aké majú na to právo aby ma nútili ju dať preč?
Čo mám proti tomu urobiť?
Aké mám šance ak by to zašlo až na súd?
misoft
05.05.15,16:55
Nuž .... v jednom majú pravdu. Ostatní ti povolili, aby si robil rekonštrukciu kúpelne, ale istotne nesúhlasili (a dokonca o tom ani nevedeli) so zmenou vedenia odpadu a rúr.

A vyvedenie odpadu - máš to podchytené dokumentačne? Veď ty si zmenil celé odpadové hospodárstvo. To nie je len tvoje - patrí všetkým!
Takže ak sa na*erú - i súd ti môže prikázať, aby si to na VLASTNÉ náklady dal do pôvodného stavu.

Ak teda chceš bývať, buď ich ukecáš, alebo vymysli, ako to urobíš....
buchač
05.05.15,17:00
No jo...
Najprv treba premýšľať a nie konať.
------------------------------------------------------
Byt vraj neobývateľný ?
Šak dám do pôvodného stavu a bude obývateľný...;)
misoft
05.05.15,17:05
Kua - a mnohí ani odpad vyvedený nemajú, vodu nemajú a predsa to majú obývateľné.....
Adko430
05.05.15,17:39
keď to dá do pôvodného stavu tak sa tam ani neosprchujem..
Adko430
05.05.15,17:40
Vedela o tom domovníčka moc dobre povolila to ale zrazu si nič nepamätá
Adko430
05.05.15,17:43
Som si toho vedomí a napísal si všetko čo viem
buchač
05.05.15,17:46
Adko430 (Dnes 20:40) Vedela o tom domovníčka moc dobre povolila to ale zrazu si nič nepamätá
====================================
Domovníčka v dnešnej dobe neexistuje.
-----------------------------------------------------

Zástupca vlastníkov bytov mohla vedieť, ale to neznamená, že ostatní musia súhlasiť.
Máš súhlas od vlastníkov na nejakom lajstre ? Ak nie, môžeš sa sťažovať tak v Olcnave na lampárni a nie snívať o šancách na súde.
buchač
05.05.15,17:51
Adko430 (Dnes 20:40) Vedela o tom domovníčka moc dobre povolila to ale zrazu si nič nepamätá

Domovníčka v dnešnej dobe neexistuje.
-----------------------------------------------------

Zástupca vlastníkov bytov mohla vedieť, ale to neznamená, že ostatní musia súhlasiť.
Zástupca vlastníkov bytov nemá na takéto povoľovacie konanie právomoc.

Máš súhlas od vlastníkov na nejakom lajstre ?
Ak nie, môžeš sa sťažovať tak v Olcnave na lampárni a nie snívať o šancách na súde.
------------------------------------------------------
Takže Ti ostáva LEN jediné.

Obehať všetkých susedov s patričným papierom a pekne, slušne, s náležitým vysvetlením a ospravedlnením ich požiadať o udelenie súhlasu.

Zvládneš to, lebo niekto veru nie...? ;)
Adko430
05.05.15,17:54
No veď toto sa chystám urobiť ako prvé....zvládnuť? som nútený aj keď mi to je proti srsti
buchač
05.05.15,18:01
Vedel som...;) :D :D :D

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť.
Mária27
05.05.15,18:58
Môžeš sa brániť, že spoločné priestory sú aj tvoje priestory, máš ich právo využívať. Ak nikoho neoberáš o plac ani inak neškodíš, myslím, že nepochodia ani na súde.
Adko430
05.05.15,19:58
Nie nijako im nezavadzajú,nezaberajú miesto ani nič podobné ,je to v kúte na strope..
Mária27
05.05.15,20:31
Ak by ti to niekto ničil, poškoduje tvoj majetok = priestupok alebo aj trestný čin.
bjuty smis
06.05.15,05:31
za pár evri to daj - alebi ak vieš, tak to sám zamaskuj sadrokartonom...
marjankaj
06.05.15,05:49
A prečo si ten odpad celý neodviedol do kanalizácie? Vraj do spoločných priestorov.:eek:
sito
06.05.15,06:01
Noo, patrí sa o spoločných veciach rozhodnúť spoločne. Nepotrebuješ súhlas všetkých 50 spoluvlastníkov, stačí 25 a tvoj hlas to jest 50 % +. To spoločenstvo je ako 49 bytov, ktoré písomne trvajú na tom, že ty ako spoluvlastník spoločných priestorov nemáš právo ich využívať tak vo svoj prospech, že tým neobmedzuješ ostatných spoluvlastníkov v ich využívaní? Na nie je to len pár závistlivcov, ktorí by si tam chceli uviazať štranek , ak by bolo o čo? Snáj sa neobesia na ten tvoj odpad?

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté."

Ak ste ako spoločenstvo, ako píšeš, môžu aj orgány, aj ten najkompetentnejší, ZHROMAŽDENIE.

Vzhľad domu si nezmenil. Leda, že by to bola nejaká kultúrna miestnosť v dome. Ale ak neprekážajú spoločne rozvody , spoločné zariadenie domu v dome, tak by nemal ani ten tvoj kúsok rúle.

Ale vieš, vždy sa nájde nejaké hovado, ktoré sa snaží nového spoluvlastníka v dome privítať prívetivo, že?

Ak by sa sudca držal presne litery zákona, bez toho súhlasu nadpolovičnej väčšiny nemáš šancu. Ale ak si uvedomí, že ako sudca môže vec posúdiť nezávisle a pochopí, že tým odpadom nikoho z ostatných spoluvlastníkov spoločného priestoru v dome neobmedzuješ, neohrozuješ môže rozhodnúť v tvoj prospech, tým by ti odpadol problém s tým odpadom, nemyslím tvojím.
Mária27
07.05.15,13:38
Ešte z § 11 ods. 2 - čo je povinný odstrániť.: Vlastník bytu ...v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré ... na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil ..

len závady a poškodenia - to nespôsobil