caffe
05.05.15,18:02
Dobry den,od roku 2008 pracujem v Rakusku,
k 31.3.2015 bol ukonceny moj pracovny pomer,bola som sa zaevidovať na AMS Wien,kde som mala uz 2 terminy ohladodom doplnenia potrebnyych udajov .dnes som dostala postou list,ze neakceptujú muju evidenciu a vyraduju ma z evidencie ,ciize nemam narok na Arbeitslosgeld a mam si o evidenciu a ppodporu ziadat v state ,v ktorom zijem.Kedze od .1.4. 2015 som "nezamestnana". povinnst na Sk som si mala uplatnit do 7 dni.... ale odvtedy je uz viac ako 5 tyzdnov...Viete mi prosim Vas poradit ako mam postupovat ? Za dalsie ,ked som sa dnes informovala na UPSVaR ,tak ma odoslali do Socialnej poistovne,kde mi povedali,že potrebujem fomule U 002 a U004...a že to bude trvat 4-5 mesiacov ,kym si to vybavim a bude,ted ak budem dostavat podporu na Sk.Na internete som sa vsak k tymto formularom nedostala...dakujem pekne
veronikasad
05.05.15,16:34
Zo stránky SP

Rakúsko

O formulár E 301 možno požiadať elektronicky na https://www.e-ams.at/eamse301.html alebo písomne na nižšie uvedenej adrese:

Arbeitsmarktservice Österreich
Finanzen/EWR Verbindungs- und Verrechnungsstelle
Treustrasse 35-43
A-1200 Wien
http://www.ams.at/
tel: 00431 33 178 542
fax: 00431 33 1 78 123
ams.ewrverbindungsstelle@ams.at

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia/34684s
caffe
06.05.15,05:06
Dakujem to viem... Ale problem je v tom , ze neviem co mam robit, kedze rakuske AMS ma neregistruje, na besscheid od nich som podal odvolnie cwz arbeiterkammer, a tym padom sa nemozem prihasit teraz na Sk, a tak ci tak by mi urcite neuznali obdobie od 1.4, ..
zanetth
06.05.15,06:02
No keď si podal odvolanie, bohužiaľ, kým nerozhodne o odvolaní rakúska strana, náš úrad práce nemôže robiť nič... Záleží aj na tom, kvôli čomu Ti vlastne v Rakúsku príspevok v nezamestnanosti zamietli - v rozhodnutí musí byť uvedené konkrétne odôvodnenie... Neostáva Ti nič iné len čakať... a ak zamietnu aj odvolanie, potom ísť s týmto rozhodnutím na náš úrad práce a riešiť to tam s nimi... Ešte by si sa mohol informovať tu http://ec.europa.eu/solvit/index_sk.htm - klikni vľavo na "Predložte svoj prípad sieti Solvit" a zadaj potrebné údaje - podrobnosti ako to funguje sú uvedené na stránke, ...

Inak, keď zamietnu aj odvolanie, tak na náš ÚP sa môžeš ísť dať zaregistrovať ako nezamestnaný a môžeš požiadať o dávku v nezamestnanosti aj k neskoršiemu dátumu, musia byť však splnené podmienky uvedené tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/postup-pri-podavani-ziadosti-o-davku-v-nezamestnanosti.html?page_id=12931. Doba poistenia v nezamestnanosti v Rakúsku by sa Ti mala započítavať do doby povinného poistenia v nezamestnanosti, len to bude treba vydokladovať, že si poistenie v nezamestnanosti platil v Rakúsku ... Problém vidím v tom, že si asi budeš musieť doplatiť zdravotné poistenie tu na Slovensku ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a to za obdobie od dátumu ukončenia prac. pomeru v Rakúsku do dátumu zaradenia do evidencie nezamestnaných tu na Slovensku (suma 57,68 Eur/mesiac)

Zaradenie do evidencie nezamestnaných na SK nie je povinnosť, je to možnosť, keď chceš aby za teba platil zdravotné poistenie štát... Vtedy je nutné oznámiť ukončenie prac. pomeru a zaregistrovať sa na ÚP do 8 dní.
caffe
06.05.15,06:36
V Rakusku som este v ochrannej lehote poistena zamestnavatelom.. Co je 6 tyzdnov od vypovede,
zanetth
06.05.15,06:46
Keďže si chodila na Slovensko a máš tu stredisko životných záujmov, v Rakúsku máš zrejme štatút tzv. cezhraničného pracovníka a v tom prípade si mala požiadať o dávku v nezamestnanosti v štáte svojho trvalého bydliska t.j. na Slovensku s tým, že doba zahraničného poistenia v nezamestnanosti sa Ti započítava... Podľa mňa Ti zamietnu aj odvolanie, ale aj tak musíš počkať na rozhodnutie a potom to riešiť s našim ÚP ako som už písala v predch. príspevku... Z Rakúska budeš potrebovať potvrdenie o dobe poistenia, určite je na to nejaký formulár, treba sa informovať potom na ÚP...
caffe
06.05.15,07:03
Na Arbeiterkmmer mi povedali , ze je nedokazatelne, ze ked mala volno som chodila domov... Ked mam freizeit mozem ist aj do Ameriky... A za dalsie nemozu to odovodnit tym, ze moj nyvaly zamestnvatel uviedol, ze aom mala pocas kazdeho tZna 1-2-3 dni volno, to neznamen , ze som j n SK cestovala.. Prave mi poslal email ten pan z arbeiterkammer, ze podla rozposu tel. Hovorov os rakuskeho operatora, nebol pouzivany rooming, a vsetky hovori , ktore som uskutocnil boli na uzemi rakuska
caffe
06.05.15,07:06
Je to vsetko uplne na hlavvu postavene, pretoze na Sk musim tvrdit, ze som chodila domov castejsie ako raz za tyzden...
zanetth
06.05.15,07:19
Ono je to viac-menej pochopiteľné, jednoducho sa musí na základe niečo rozhodnúť pod aký sociálny systém patríš, nemôžeš naraz podliehať dvom soc. systémom v rôznych štátoch... Problém vidím v úradoch - v neochote úradníkov riešiť tieto prípady, pomáhať ľuďom a informovať ich o postupe a hlavne v pomalosti.... Uvidíš ako rozhodnú v Rakúsku od toho potom bude závisieť ďalší postup, v tejto chvíli ozaj neostáva nič iné len čakať... Ak budeš mať pocit, že to rozhodnutie o odvolaní nie je ok, myslím, že sa dá podať aj žaloba... skús sa potom informovať na tej stránke solvit, či má význam sa doťahovať s rakúskou stranou a právo je na tvojej strane alebo to treba riešiť na SK.
caffe
06.05.15,07:22
Jj, aj tak ti velmi pekne dakujem
curtis222
21.06.16,14:23
Ahoj viem ze toto je uz stary inzerat ale ako si dopadla?? ..ja som teraz v podobnej situaacii ..mam trvaly v rakusku dostal som vypoved ...a na AMS mi povedala na tretom termine ze mam ist na urad na sk sa zaevidovat
caffe
21.06.16,14:57
ahoj, dala som to aj na Arbeiterkammer, ale tiez som si nepomohla, vraj mam ziadat o podporu na Sk, vykaslala som sa nato, pretoze na Sk minpovedali , ze to bude trvat niekolko mesiacov , kym to vybavia ! tak som bola 3 mesiace doma na sucho a odisla som potom do Svajzu
caffe
21.06.16,14:58
a tym , ze som sa nenahlasilla na Sk do 7 dni od vypovede, tak by to bolo eate zlozitejsie
caffe
21.06.16,15:01
skoda, ze si nepokracoval po ukonci bypovednej lehoty na Pnke, ja som to poradila mojej kolegyni, ktora dostala o mesiac neskor vypoved a tiez by nemala sancu na Arbeitslosgeld a ta vyhrala mala kazdy mesiac 1500€ prijem, sice chodila kazde 2 tyzdne knlelarovi a lemmala prijem
curtis222
21.06.16,15:03
a mala si v rakusku trvaly pobyt ze? ja mam teraz trvaly v at ...nemam pracu a xxx s AMS ma poslala ziadat podporu na sk ...kde samozrejme nemam narok a aj ked mam tak to mi nevykryje naklady na rakusko .....nechapem co to robia za *****iny
curtis222
21.06.16,15:05
teraz si neviem poradit :D trvaly mam tu v at aj tu byvam a som bez primu :D a ams ma posiela na sk
caffe
21.06.16,15:07
je to hrozne , plne ta chapem.. ja som to prezila! svine rakuske, platis im vysoke dane a prd z toho
caffe
21.06.16,15:27
je to hrozne, ja som mala len prochny v AT, najvacsie svinstvo je , ze tym padom nie si aj poisteny.. no katastrofa
teraz ma napadlo,ak nemas este uplynutych 6 tyzdnov od vypovede,tak mozes ist na Pnku, a dostanea utcite viac ako zo slovenska podporu