mato
25.10.04,23:08
ahojte,
zacinam so zivnostou, a rad by som sa spytal, ako to funguje v pripade, ak chcem do "podnikania" - teda majetku SZCO vlozit napr. svoj starsi pocitac.. v akej hodnote ho tam mozem vlozit? mam fakturu, ale je stara uz asi 6 mesiacov.. mozem to zaradit v tejto cene, alebo mozem spravit medzi sebou ako fyzickou osobou (resp. tvarit sa ze mi to predava napr. brat) a sebou podnikatelom nejaku kupno-predajnu zmluvu a tam dat lubovolnu cenu? alebo ako sa to da spravit najvyhodnejsie? a ako to je potom so zdanenim prijmu z takehoto starsieho predaneho majetku fyzickou osobou nepodnikatelom? taky prijem je oslobodeny od dane, nie?
dakujem
mato
M3G
25.10.04,22:00
ahojte,
zacinam so zivnostou, a rad by som sa spytal, ako to funguje v pripade, ak chcem do "podnikania" - teda majetku SZCO vlozit napr. svoj starsi pocitac.. v akej hodnote ho tam mozem vlozit? mam fakturu, ale je stara uz asi 6 mesiacov.. mozem to zaradit v tejto cene, alebo mozem spravit medzi sebou ako fyzickou osobou (resp. tvarit sa ze mi to predava napr. brat) a sebou podnikatelom nejaku kupno-predajnu zmluvu a tam dat lubovolnu cenu? alebo ako sa to da spravit najvyhodnejsie? a ako to je potom so zdanenim prijmu z takehoto starsieho predaneho majetku fyzickou osobou nepodnikatelom? taky prijem je oslobodeny od dane, nie?
dakujem
mato

Obidva spôsoby=dobré spôsoby.

1. spôsob - vloženie do majetku podnikateľom, je najjednoduchšie vtedy, ak máte nejakú starú faktúru, čo máte. Ak do 30.000 Sk - do nákladov, ak väčšia suma - musíte odpisovať. Dá sa určiť aj iná suma ako na faktúre, ale veľmi neodporúčam kvôli dokázateľnosti(hlavne v prípade, že počítač bol kúpený nad 30L a vložený do firmy za menej ako 30L.
2. spôsob - predá Vám to brat, brat to nezdaňuje, ak to nemal v posledných piatich rokoch v majetku firmy, čo asi nemal, keďže to je Vaše. Výhoda je, že môžete si určit cenu akú chcete. Nie som si teraz istý, či dávate na brata aj oznámenie daňovému úradu o platbe v hotovosti?!
iva
26.10.04,09:45
To oznámenie na brata je potrebné - ak by ten počítač bol v hodnote nad 10.000,-. Dá sa to vyriešiť tak, že bratovi pošle peniaze prev.príkazom zo svojho účtu na jeho účet.
Mickya
16.11.04,14:32
Obidva spôsoby=dobré spôsoby.

1. spôsob - vloženie do majetku podnikateľom, je najjednoduchšie vtedy, ak máte nejakú starú faktúru, čo máte. Ak do 30.000 Sk - do nákladov, ak väčšia suma - musíte odpisovať. Dá sa určiť aj iná suma ako na faktúre, ale veľmi neodporúčam kvôli dokázateľnosti(hlavne v prípade, že počítač bol kúpený nad 30L a vložený do firmy za menej ako 30L.
2. spôsob - predá Vám to brat, brat to nezdaňuje, ak to nemal v posledných piatich rokoch v majetku firmy, čo asi nemal, keďže to je Vaše. Výhoda je, že môžete si určit cenu akú chcete. Nie som si teraz istý, či dávate na brata aj oznámenie daňovému úradu o platbe v hotovosti?!
Viem, že dodanie hnuteľ. veci (ak nie je obchodným majetkom) je oslobodené od dane. Ale ja sa chcem k tomuto spýtať, že či to ale nie je podmienené tým, že brat nemá žiadny príjem? Alebo je to naozaj vždy oslobodené? A kedy sa, prosím, pridržiavam podľa § - ostatné príjmy podľa ZDP- lebo tam je uvedené, že hnuteľ. veci sa zdaňujú - len neviem o aké konkrétne ide.
viktoria
17.11.04,08:59
To oznámenie na brata je potrebné - ak by ten počítač bol v hodnote nad 10.000,-. Dá sa to vyriešiť tak, že bratovi pošle peniaze prev.príkazom zo svojho účtu na jeho účet.

Novela zákona o správe daní a poplatkov by mala zýšiť limit na nahlášky na DÚ z 10.000,- na 100.000,-. Účinnosť by mala byť od 1.1.2005.
d.varmeda
17.11.04,21:10
Za minuly rok som neurobil nahlasku na DU. Co mam urobit? Dakujem
ZuzanaA
18.11.04,07:12
Za minuly rok som neurobil nahlasku na DU. Co mam urobit? Dakujem
Nechcem vystupovať ako nejaký ignorant, ale ja by som si z toho ťažkú hlavu nerobila, napíš si ten bonz dodatočne, pekne si ho založ do šanóna (a nikde ho neposielaj), keby niečo, ak tu bude chcieť daň. kontrola vidieť, ukážeš im to a povieš, že si to poslal obyčajne tak sa to asi niekde stratilo.. Neviem ako ostatní, ale ja zatiaľ nemám skúsenosť, že by DU po tomto špeciálne pátrali...
viktoria
18.11.04,07:36
Za minuly rok som neurobil nahlasku na DU. Co mam urobit? Dakujem
Súhlasím so Zuzanou, ak pošleš hneď ti vyrubia pokutu 2000,- Sk za oneskorenie, ak nepošleš, možno že ani nebudú kontrolovať. V najhoršom zaplatíš tých 2000,- Sk po kontrole.
sway
18.11.04,07:44
Mám čerstvú skúsenosť s "bonz" nahláškami: jedna naša odberateľka FO mala daňovú kontrolu a predstavte si že od nás žiadali vyjadrenie a vysvetlenie- prečo nahláška od našej firmy nesedí s jej obratom - berie tovar len od nása výlučne v hotovosti. Bolo to nepríjemné, museli sme vysvetlovať a preukazovať presne koľko od nás odobrala tovaru, za aké ceny... no horor, takže aj takéto existuje. Patríme pod DU Trnava.
simako
22.01.05,12:24
Ahoj, Mato.

Všetky náklady, 12 mesiacov dozadu od začatia podnikania si môžeš uplatniť
ako výdavky, súvisiace s podnikaním.
jeso
22.01.05,12:56
a čo v takomto prípade-
začala som podnikať 6/2004,/ JU/ mám doma počítač starý 2 roky a chcem ho dostať do účtovníctva ? Urobím kúpno predajnú zmluvu medzi mnou a niekým o kúpe počítača ....
Počítač kúpim za 20 000,- Sk. Ja to mám v nákladoch ale čo druhá strana ?
Ak je zamestnaný a má príjmy podľa §5 -mal by to zdaniť ? Podľa mňa hej -§ 32 ods.3
Ak je nezamestnaný /študent , úrad práce , dôchodca/-zdaňovať nemusí -sledujem hranicu 40... Sk ?
Je to tak ?
Nahlášku na DU netreba lebo je to do 100 000,- Sk.
babenko1
22.01.05,20:22
Mám čerstvú skúsenosť s "bonz" nahláškami: jedna naša odberateľka FO mala daňovú kontrolu a predstavte si že od nás žiadali vyjadrenie a vysvetlenie- prečo nahláška od našej firmy nesedí s jej obratom - berie tovar len od nása výlučne v hotovosti. Bolo to nepríjemné, museli sme vysvetlovať a preukazovať presne koľko od nás odobrala tovaru, za aké ceny... no horor, takže aj takéto existuje. Patríme pod DU Trnava.hej preverujú si to... a nielen v trnave....
rodof
22.01.05,22:36
Pozor na tie bonzaky...treba ich urobit, ja som sa v r. 2002 na to vykaslala a klientovi to pekne zuctovali nie 2000 ale 15 000,-
sway
23.01.05,07:58
Pozor na tie bonzaky...treba ich urobit, ja som sa v r. 2002 na to vykaslala a klientovi to pekne zuctovali nie 2000 ale 15 000,-

Ľudkovia, ale aspoň jedna vec sa zmenila k lepšiemu hranicu na bomzáky posunuli na 100 000,- - takže mnohé odpadávajú - platí to dúfam už aj za rok 2004 !!! :rolleyes:
jees
01.02.05,19:51
Chcem sa k tomuto prípadu tiez spytat, pocitac kupil v r. 2003, v r. 2004 ho chce vlozit do podnikania, moze sa do nakladov v r. 2004 zahrnut v nakupnej cene? Dakujem za kvalifikovanu odpoved. JS
Rupert
01.02.05,20:30
Nechcem vystupovať ako nejaký ignorant, ale ja by som si z toho ťažkú hlavu nerobila, napíš si ten bonz dodatočne, pekne si ho založ do šanóna (a nikde ho neposielaj), keby niečo, ak tu bude chcieť daň. kontrola vidieť, ukážeš im to a povieš, že si to poslal obyčajne tak sa to asi niekde stratilo.. Neviem ako ostatní, ale ja zatiaľ nemám skúsenosť, že by DU po tomto špeciálne pátrali...
Nejde ani tak o to ze ci budu patrat u Vas ci ste dali "bonzakov" ,ale to ze danova kontrola najde u niekoho na koho ste mali podat "bonzaka".
A potom im vysvetlujte a porovnavajte faktury. su to zbytocne peripetie.
Naco upozornovat danovy urad na seba ked nemusime. :)
Kači
01.02.05,21:21
Bonzov. povinnosť platí od 1.1.2005, ale týka sa aj r. 2004. Bonzujeme len tých, ktorým sme vyplatili v hotovosti (bez dokladu z reg. pokl.) viac ako 100.000,-.
Sharky
06.02.05,15:19
Ahoj, Mato.

Všetky náklady, 12 mesiacov dozadu od začatia podnikania si môžeš uplatniť
ako výdavky, súvisiace s podnikaním.
Toto by ma zaujímalo, mal som totiž nejaké výdavky, ktoré by mi pomohli, ale... kupoval som 12.2003 a podnikám od 9.2004, kupoval som programy (Office...) za cca 20 000 Sk spolu tuším. Môžem dať do nákladov? A kde je nejaká opora v zákone, lebo som to nenašiel, tuším len nejaké zásoby max. rok dozadu.
A 2. vec, mám faktúru na starý PC, môžem dať niečo do nákladov? Je to ale 3 roky dozadu, ale pokiaľ by som ho akože odpisoval, t.j. na rok 2004 by som si tam hádam mohol dať 1/4 z pôvodnej ceny, nie?

Uf... neviem, a čo ak dám do nákladov niečo čo mi neuznajú? Bude pokuta or iba doplatím daň? Sa snažím dať len to čo je vporiadku, ale napr. ten SW a starý PC by mi pomohli :-) Neviem....
sway
06.02.05,16:02
Toto by ma zaujímalo, mal som totiž nejaké výdavky, ktoré by mi pomohli, ale... kupoval som 12.2003 a podnikám od 9.2004, kupoval som programy (Office...) za cca 20 000 Sk spolu tuším. Môžem dať do nákladov? A kde je nejaká opora v zákone, lebo som to nenašiel, tuším len nejaké zásoby max. rok dozadu.
A 2. vec, mám faktúru na starý PC, môžem dať niečo do nákladov? Je to ale 3 roky dozadu, ale pokiaľ by som ho akože odpisoval, t.j. na rok 2004 by som si tam hádam mohol dať 1/4 z pôvodnej ceny, nie?

Uf... neviem, a čo ak dám do nákladov niečo čo mi neuznajú? Bude pokuta or iba doplatím daň? Sa snažím dať len to čo je vporiadku, ale napr. ten SW a starý PC by mi pomohli :-) Neviem....


SW je OK, ale ten PC nijako! :p
babenko1
06.02.05,16:08
sharky... urob s nejakým susedom kúpno predajnú zmluvu na PC...a hned to máš vo výdavkoch :-)