Mikolajova
23.05.06,07:06
Ahojte, šéf mi doniesol faktúru za náplň klimatizácie a výmenu náplne do auta a kontrolu tech. stavu. Jednotlivé položky sú rozpisané. Neviem ako postupovať z pohľadu DPH či to dať na odpočet.
alušik
23.05.06,05:11
Ja by som to dala celé na odpočet.;) Podľa môjho názoru ide o údržbu - neviem, síce o akú náplň do auta ide... A používa sa to auto aj na súkromné účely? Ak áno, potom by bolo potrebné všetky vstupy DPH týkajúce sa príslušného auta krátiť. Ak sa mýlim, opravte ma niekto skúsenejší.;)
Mikolajova
23.05.06,05:12
Nárok DPH z nákupu klimatizácie nie je a nie som si istá ako je to s tou výmenou náplne? Auto je firemné, len na firemné účely.
A ešte otázočka ak bol nákup klimatizácie, kde je DPH rozčlenená ako by ste to zaúčtovali, keďže nárok na odpočet nie je?
Milan Benka
23.05.06,05:19
Ahojte, šéf mi doniesol faktúru za náplň klimatizácie a výmenu náplne do auta a kontrolu tech. stavu. Jednotlivé položky sú rozpisané. Neviem ako postupovať z pohľadu DPH či to dať na odpočet.

Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,

Jediný problém by mohol byť s "náplňou klimatizácie". Ide o to, či náplň klimatizácie sa ráta ako príslušenstvo, alebo nie. Podľa môjho názoru, príslušenstvom by bola klimatizácia akko celok, ale samotnú náplň a jej výmenu už by som neposudzoval ako kúpu príslušenstva.
Osobne som sa s týmto problémom nestretol, ale dal by som to s nárokom na odpočet.
Dúfam, že sa pripoja poraďáci, kt. majú s takýmto problémom skúsenosť.
alušik
23.05.06,05:20
Stále si myslím, že v tomto prípade by sa DPH mohla odpočítať - veď nejde o samotný nákup klimatizácie ani o nijaký nákup, ktorý je priamo v zákone o dph vymenovaný medzi plneniami, pri ktorých nie je nárok na odpočet.
V prípade nákupu samotnej klimatizácie Ti suma DPH vstupuje do obstarávacej ceny, keďže nárok na odpočet pri nej zo zákona nemáš. Platí pravidlo, že dph pri ktorej nárok na odpočet nie je sa účtuje tam, kam základ.;)