monika-s
23.05.06,08:12
Chcela by som sa len uistiť:

Dňa 22.05.2006 sme mali pohovor o nadbytočnosti so zamestnancom. Vznikol z toho Zápis z pohovoru s dátumom 22.05.2006, kde zamestnanec podpísal, že súhlasí s riešením - skončenie k 31.05.2006 + odstupné.

Moja otázka je: Ak by sa náhodou tento zamestnanec hodil napr. 23.05.2006 na PN-ku, podľa mňa to ukončenie PP k 31.05.2006 s odstupným platí...
Tweety
23.05.06,08:13
Chcela by som sa len uistiť:

Dňa 22.05.2006 sme mali pohovor o nadbytočnosti so zamestnancom. Vznikol z toho Zápis z pohovoru s dátumom 22.05.2006, kde zamestnanec podpísal, že súhlasí s riešením - skončenie k 31.05.2006 + odstupné.

Moja otázka je: Ak by sa náhodou tento zamestnanec hodil napr. 23.05.2006 na PN-ku, podľa mňa to ukončenie PP k 31.05.2006 s odstupným platí... Ak dostal výpoveď pre nadbytočnosť §63, začína mu od 1.6.2006 plynúť VD, ak pred jej začiatkom požiada o ukončenie PP dohodou má nárok na odstupné počas VD. Ak už predložil žiadosť a zamestnávateľ mu vyhovel( čo musí podľa ZP), PP mu končí 31.5.2006.
dana9
23.05.06,09:00
Chcela by som sa len uistiť:

Dňa 22.05.2006 sme mali pohovor o nadbytočnosti so zamestnancom. Vznikol z toho Zápis z pohovoru s dátumom 22.05.2006, kde zamestnanec podpísal, že súhlasí s riešením - skončenie k 31.05.2006 + odstupné.

Moja otázka je: Ak by sa náhodou tento zamestnanec hodil napr. 23.05.2006 na PN-ku, podľa mňa to ukončenie PP k 31.05.2006 s odstupným platí...

Ak som dobre pochopila opísanú situáciu, tak ZC len podpísal, že bol oboznámený, že je nadbytočný a že súhlasí so skončením pracovného pomeru. Dôležité je čo všetko tento zápis obsahuje, od toho závisí, či je takýto zápis možné považovať za platne danú a doručenú výpoveď .

Dôležité je, aby boli splnené všatky náležitosti podľa § 61, najmä aby bol dostatočne presne identifikovaný dôvod výpovede, predpokladám, že o organizačných zmenách už bolo rozhodnuté. Ak sú splnené všetky náležitosti výpovede, tak podpis zamestnanca možno chápať ako prevzatie písomnej výpovede. Ale je dôležité, aby na tom zápise bol aj podpis osoby, ktorá je štatutárnym orgánom Zamestnáveteľa, resp. je oprávnená konať za zamestnávateľa v pracovnoprávnych veciach. Až potom to je možné považovať za jednostraný prejav vôle zamestnávateľa (smerujúci k výpovedi).

dana
monika-s
23.05.06,11:23
ahojky, takže ja ten doklad považujem za "doručenú výpoveď". V tom prípade už keby ten dotyčný išiel na PN, má "smolu", nie?
dana9
23.05.06,11:31
ahojky, takže ja ten doklad považujem za "doručenú výpoveď". V tom prípade už keby ten dotyčný išiel na PN, má "smolu", nie?

Čo sa týka "dania výpovede", tak je to v poriadku, ale treba pozrieť § 64 ods 2 ZP, ide o to , že pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby (v tomto prípade PN), teda ak by PN bola dlhšia ako výpovedná doba, resp. by trvala aj po 31.5.2006.

dana
Tweety
23.05.06,11:32
ahojky, takže ja ten doklad považujem za "doručenú výpoveď". V tom prípade už keby ten dotyčný išiel na PN, má "smolu", nie? Podľa mňa , ak je ten zápis o dohode na ukončení PP k 31.5.06 podpísaný , považuje sa za posledný pracovný deň, s nárokom na odstupné a finito.
monika-s
23.05.06,12:24
Každopádne mi ide o to, že už aj keby išla na PN, má smolu lebo už podpísala že končí
Tweety
23.05.06,12:31
Každopádne mi ide o to, že už aj keby išla na PN, má smolu lebo už podpísala že končí Ak zamestnanec oznámi, že na predlžení PP netrvá, pracovný pomer končí 31.5.
dana9
23.05.06,12:40
Ešte by som chcela zdôrazniť, čo sa týka tej výpovede, resp. dohody o skončení, zo všetkých týchto príspevkov mi nie je jasné, ako ste to vlastne posúdili. Ak by malo ísť o dohodu, tak je veľmi dôležité, aby to malo náležitosti dohody, presné označenie zlmuvných strán, písomná forma, dátumy. Ak ide o výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, treba aby bolo konštatované, že pre zamestnanca nemáte inú vhodnú prácu. Aj keď je predpoklad, že ak to raz podpísal, súdiť sa už nebude, na to sa však nedá spoliehať. Po dvoch mesiacoch sa poradí s právnikom a ten nájde vo výpovedi/dohode formálny nedostatok a budete platiť a platiť. Súdy vždy skúmajú predovšetkým splnenie formálnych náležitostí.

dana