Merilin
06.05.15,15:05
Dobry den, chcem vas poprosit o radu, nazor a pod..
Firma ktora tahala siete alebo projektant spravili chybu (to riesime) a tym padom mame na svojom pozemku nielen svoju pripojku na plyn a elektrinu ale aj jeho, cize 4 skrinky. Sused si stavia siroky dom, a ma cca 4 metre na prejazd autom okolo domu, tak on sa netrha vybavovať nieco ohladne toho, lebo by mu to branilo pri vstupe. No teraz realne nema siete na svojom pozemku a vsetko je u nas.
Mam pravo mu nedat suhlas na pripojenie? Resp. zabranit mu v tom?Musel by ist na moj pozemok...nie v zlom, ale viem, ze ked sa to nevyriesi teraz tak potom nikdy...
A kedze je to u nas a nechcem mat v buducnosti konflikt, resp. nase deti a nehovoriac o tom, ake je to neesteticke, tak chcem to doriesit.
Je potrebne mat el. pripojku k stavebnemu povoleniu? lebo ved on ju nema na svojom pozemku...

Myslim si, ze by to malo byt spravne niekde zapisane ako vecne bremeno... ze?
Dakujem
Ondrej Kozlovsky
13.05.15,19:12
Ja by som najskôr vyriesil otazku, ci naozaj idu siete po vasom pozemku? Siete sa daju vyhladat detektorom cca 200 Eur a nasledne riesil so susedom vecne bremeno. T.j. zatazi sa Vas pozemok kde sa na Vas list vlastnictva zapise, ze siete polozene na Vasom pozemku patria Vasmu susedovi a rovnako jemu sa na list vlatnictva zapise, ze pravo k sietam je na Vasom liste vlastnictva. Kedze toto obmedzuje Vas pozemok tak toto obmedenie sa da ocenit znaleckym posudkom cca 150 Eur a tento poplatok by Vam mal sused uhradit. Co sa tyka postupu je nutne mat geometricky plan cca 250 Eur na tieto siete a zmluvu cca 200 Eur, ta sa spolu s poplatkom (66 Eur) poda vkladom do katastra. Ale mozete to spravit ako bezplatne vecne bremeno s tym, ze sused uhradi poplatky s tymto spojene.

Alebo tuto cast pozemku, kde idu siete predate susedovi tu opat potrebujete geometricky plan a zmluvu, ceny su zhruba podobne.
Erzebeth
15.05.15,02:16
Kto dal firme súhlas na to, aby sa prípojky na siete umiestnili na váš pozemok. Už tam máte aj skrinky?
misoft
15.05.15,17:58
Ja len malú poznámočku k tomu.
Áno - zriadi sa VB v prospech suseda na inžinierske siete a el. prípojku - sused bude vysmiaty. Ale čo majiteľ pozemku? Má VB na ňom, hodnota pozemku klesne (stratí na hodnote), potom je tam ešte ochranné pásmo (pri el. vedeniach - nadzemných, podzemných, pri plynovodoch, vodovodoch, kanalizáciach VŽDY) - takže sú tam ďalšie obmedzenia vo vlastníckom práve.
Najlepšie by bolo vyzvať suseda, aby si svoju el. prípojku dal zriadiť na vlastnom pozemku na vlastné náklady.
Keďže táto prípojka nie je vo verejnom záujme (patrí súkromnej osobe) - vlastník pozemku toto potom môže namietať a vyjadriť nesúhlas so zriadením VB (navyše, ak je aj iná možnosť, ako prípojku zriadiť).

Ja - ako majiteľ pozemku - by so šiel touto cestou.... na mojom nebude nič cudzie, nikto mi nebude zasahovať do vlastníckych práv.
Mimochodom - i ústava o tomto píše.
buchač
15.05.15,18:09
Sused by ťahal pekne krásne do teplej diery ....aj prípojku by som mu natiahol...;)
Mária27
15.05.15,20:06
Ak to môže mať sused na svojom pozemku, prečo by ste mu mali dávať právo vecného bremena? Žiadajte váš pozemok vypratať.