martin7374
06.05.15,19:59
Dobrý večer bývam v Hlohovci v časti Peter a môj sused chová ošípané nie že by to vadilo ale hnoj má hneď vedľa nášho plota je tam neuveriteľni zápach a so susedom nieje žiadna reč prosím Vás nieje nejaký zákon koľko musí byť od nášho pozemku hneď vedľa máme studne avsade je mocovka nemôžem si otvoriť ani okno aby mi tam nenalietalo veľa múch ďakujem za odpoveď
buchač
06.05.15,18:03
Občiansky zákonník vraví :

§ 127

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Peggynka
06.05.15,18:10
Ak spadáte pod mesto Hlohovec,platí pre vás VZN mesta Hlohovec;roluj dole a máš tam Časť V (chov zvierat).Naštuduj a ak niečomu nerozumieš,obráť sa na MsÚ (odd životného prostredia už bude konať):
http://www.hlohovec.sk/vsebecne-zavazne-nariadenia-mesta.phtml?id_kat_for_menu=19040&module_action__254453__id_vzn=3416#m_254453
duves
07.05.15,04:14
toto poznam a je to fakt obťažujúce. kto vie, ako by to dopadlo napr. v rakúsku.
duves
07.05.15,04:17
ak som spravne pochopil, tak zakaz platí ak chová napr. zviereta na bitúnok na základe zmluvy. Inak je to košer a smrdieť može. toto je chore ludia.
arizona
07.05.15,05:42
Chlievy by mali byt umiestnene min.15 m od susedneho domu. Sused by mal zabezpecit,aby neobtazoval susedov smradom,pravidelne vyvazat fekalie a taktiez zabezpecit,aby neohrozoval spodne vody.
Ak ti mocovka zasiahla spodne vody v studni,porusuje tym zakon,mozes sa obratit na regionalneho hygienika,ten dokaze pomoct viac,ako obecny urad.
Peggynka
07.05.15,06:33
Tam mu preveria ,či dodržal čl .23 VZN a ďalšie:
čl.29
Záverečné ustanovenia k chovu zvierat
2. Z dôvodu verejneho a všeobecného záujmu(porušovanie veterinárnych zásad, nadmerného hluku a zápachu a pod.) môže mesto Hlohovec obmedziť chov týchto zvierat , resp. ho zakázať. Majiteľ zvieraťa nesmie obťažovať susedov pachmi, odpadmi, prachom a hlukom
Olgica
10.05.15,07:39
mám podobný problém, sused chce chovať medzi domami v záhrade mangalice. podľa VZN obce môže 3ks na jedno súpisné číslo (a má dve, takže ich bude 6) ale ako som si prečítala ako sa chovajú mangalice, kt.potrebujú stále ryť a váľať sa v blate, mám obavy že to bude riadny smrad, plno múch a asi aj hlodavcov.je mi jasné že hnojisko nebude mať asi žiadne keď mangalice si svoje výkali rovno zaryjú do pôdy ale bude asi kontaminovaná voda nie? a my máme vlastné studne. samozrejme nikto zo susedov to nerieši a asi budem ja tá najhoršia keď do toho začnem pichať. chystám sa mu napísať moje stanovisko že s tým nesúhlasím a zašlem ho aj starostovi.
misoft
10.05.15,07:59
http://www.svssr.sk/zvierata/chovatelia.asp
a pre suseda toto:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#p123
§127
"Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."
To isté platí (a je to aj argument) pre samosprávu, takže ak sa bude starosta k tomu stavať ľahostajne - máš právo súdnou cestou potom dožadovať nápravu (síce na dlhé lakte, ale dá sa to), zároveň môžeš podať podnet na MV na starostu, pre jeho nečinnosť a porušovanie zákonov o samospráve.
Olgica
11.05.15,03:15
Ďakujem
mirma
14.05.15,14:12
keď sa oprieš do tej hygieny je možnosť že to budú riešiť
mirma
14.05.15,14:13
v Rakúsku by jednak tá farma vyzerala inak a za druhé tam je trošku iná životná úroveň, ľudia sa dokážu rozumne dohodnúť