ituka37
06.05.15,22:33
Prosím vás potrebovala by som poradiť. V práci mi robili daňové priznanie za rok 2014, avšak sa mi to celé nezdá a chcela by som si podať opravné daňové priznanie. Moja účtovníčka potrebuje od môjho zamestnávateľa potvrdenie o príjme za rok 2014. On mi ho ale nechce poslať..robí všetko preto aby ma presvedčil, že všetko je správne vypočítané a nemusím si tam nič kkontrolovať :-( mám nato potvrdpotvrdenie Musí mi ho dat keď chcem podať opravné DP?
veronikasad
06.05.15,20:36
Zamestnávatel ti určite nerobil daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane, ak si oň písomne požiadala do 15. 2.2015.
Súčasne je povinný vydať ti kopiu RZD.
Upozorni zamestnávatela na jeho povinnosti v zmysle § 39 odst. 6 Zákona o dani z príjmov :

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný doručiť zamestnancovi doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní (§ 38 ods. 10) najneskôr do konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi vykonal ročné zúčtovanie. Na žiadosť zamestnanca je zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, povinný do desiatich dní od doručenia žiadosti vystaviť doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku, preplatku, zamestnaneckej prémie alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, za zdaňovacie obdobie, za ktoré vystavil doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní nebude po dátume vyplnenia tohto dokladu zrážať alebo vyplácať sumy daňového nedoplatku, preplatku, zamestnaneckej prémie alebo daňového bonusu uvedené v tomto doklade.

Ak budeš podávať DP - tak dodatočné, nie opravné.

Čo sa ti na RZD nezdá ?Výška preplatku ? (uveď sumu) Aký je tvoj mesačný príjem ? Bola si v minulom roku na PN-ke ?
ivka70
06.05.15,20:38
V praci ti nemohli robit danove priznanie, mohli ti robit len rocne zuctovanie dani.
To mas narok od zamestnavatela aj dostat.
Ak ti ho odmietne dat, mozes sa obratit na danovy urad so staznostou.

Potvrdenie o prijme ti od zamestnavatela nepomoze, lebo podkladom k dodatocnemu DP musi byt to rocne zuctovanie dani.