Deniska Šikulincová
07.05.15,07:35
Dobré ránko, chcela by som sa spýtať, či je tu niekto, kto účtuje pílu alebo inú drevovýrobu. Aké máte normy prirodzených úbytkov? Myslím tým konkrétne položky a ich výšku (viem, že sa má zistiť dlhodobým pozorovaním, ale píla bola založená minulý rok).....myslím odkory, piliny, poškodené drevo lykožrútom a podobne...
Ďakujem
Ester plus
07.05.15,06:43
V tomto prípade nejde o prirodzené úbytky nakoľko od prirodzených úbytkov zásob je potrebné odlíšiť úbytky zásob, ku ktorým dochádza napríklad spotrebou materiálu vo výrobe. Spotreba materiálu je zvyčajne stanovená technologickou normou spotreby materiálu. Tieto normy môžu byť stanovené vo všeobecnej rovine ako odporúčajúce, prípadne vyplývajú z výrobných postupov a receptúr. Účtovná jednotka si takúto normu vypracuje na svoje podmienky. V prípade, že stanovená norma spotreby materiálu je prekročená, nemožno to považovať za škodu. Vyššia alebo nižšia spotreba materiálu v porovnaní so stanovenou normou môže byť daná odchýlkami v kvalite materiálu, aktuálnym stavom výrobného zariadenia, jeho obsluhou.
Deniska Šikulincová
07.05.15,07:42
aha, takže v tomto prípade by som mohla za prirodzené úbytky považovať napríklad odparenie moridla na sklade...
ale všetko, čo je spojené so spracovaním dreva vo výrobnom procese (piliny, odkory) sa tam zahrnúť nedá a malo by to byť zahrnuté v technickej norme spotreby materiálu.. pochopila som to správne?
Ester plus
07.05.15,07:56
Áno, efektívna výťažnosť (ktorá sa pridržiava technologickej normy) vlastne vplýva na veľkosť pridanej hodnoty z ktorej sa hradia ďalšie náklady firmy - finančné, mzdové atď. a tým aj na veľkosť hospodárskeho výsledku.
Deniska Šikulincová
07.05.15,07:59
ďakujem :)