Lillian343
07.05.15,07:58
Dobrý deň,
chcem sa spýtat na problém ktorý riešim - dala som v zamestnaní výpoved (odchádzam k 31.5.) a nárok na stravné lístky na máj mi spoločnosť počíta nasledovne :
- nárok 19 KS - 9 ks (očistené od predchádzajúceho mesiaca apríl - dovolenky a služobné cesty) a v máji budem mať 8 dní sluzobnú cestu a 5 dní dočerpanie dovolenky., teda spoločnosť mi chce dať k úhrade 3 ks stravných lístkov.
S týmto postupom nesúhlasím nakolko podľa môjho názoru mám nárok na stravné listky na máj 0, prečo by som mala platit zamestnávateľovi za niečo na čo nemám nárok a čo som nedostala ! Môže sa mi prosim niekto k správnosti tohto postupu vyjadriť?
ivka70
07.05.15,06:02
Zamestnavatelovi bud vratis 3 listky, ktore si dostala v aprili navyse alebo za tie 3 listky zaplatis.
Tie 3 stravne listky si dostala zalohovo, to, na co ti narok nevznikol, vratit musis.
Zamestnavatel to pocita spravne.
On vam vzdy pocita narok minus to, co vam uz dal v p[redchadzajucom mesiaci zalohovo ale nakoniec narok nevznikol (SC,m PN, dovolenka).
To je mala nevyhoda, ked dostavate listky zalohou dopredu.
Ty si si precerpala zalohu uz v aprili a ani v maji to nedobehnes.
Keby si nekoncila PP, tak tie 3 listky ti odpocitaju z naroku v juni a za maj by si nedostala ziadny pri takomto prac. case - to uz ale nemozu urobit.
Lillian343
07.05.15,06:12
Len ja tomu rozumiem tak, ze zaloha na apríl, tie stravné listy, čo som dostala na april, boli očistené o marec. Kedze koncim PP, narok na SL mi na maj nevznika. Keby som teraz sla napr. PN do konca mesiaca, alebo si vyberiem priepustky a este zvyšné dva dni dovolenky, tak mi za kazdý den budu strhavat za stravné listky? Nedava mi to nejak logiku.
ivka70
07.05.15,06:19
Dobre, tak sa vrat na zaciatok svojho pracovneho pomeru, prvy mesiac si dostala stravne listky za cely mesiac, ktore neboli ocistene od nicoho, cize ten "dlh"tlacis stale pred sebou, stale od aktualneho medesiaca odratavas predchadzajuci mesiac.
A kedze v maji z teoreticky 19 listkov ti vznikne narok len na 19-8-5 = 6 listkov, ty ale musis tieto listky mat ocistene o aprilove dovolenky a SC, vznikne ti v maji narok na minus 3 listky, to su tie, ktore si v aprili dostala.
V podstate ti v poslednom mesiaci musia ocistit narok o zaniknurty narok z predchadzajuceho mesiaca aj z maja ...prave preto, ze prvy mesiac PP neocistovali nic ....
Ak by si isla na PN, zasa musis od 19 odpocitat aj dni PN aj minus 9 listkov z aprila, moze byt este vacsi rozdiel ako 3 listky.
ivka70
07.05.15,06:21
Za odpracovane dni v maji ti vznika narok, len ho musis (tvojim slovnikom) ocistit o dlh z aprila a aj o dlh z maja, lebo je to posledny mesiac PP.

V podstate predstav si to ako pocet vydanych stravnych listkov za celu dobu trvania PP MINUS narok na stravne listky za celu dobu trvania PP - tato suma je u teba 3, teda dostala si o 3 listky viac ako ti vznikol narok - tie 3 listky musis teda vratit.
Tweety
07.05.15,06:25
Spoločnosť postupuje správne. Tie tri lístky si dostal v predch. mesiaci naviac, preto ich v máji musíš vrátiť, alebo za ne zaplatiť plnú hodnotu.

Postup, napr. v januári pri nástupe do práce dostaneš plný počet SL, v nasledujúcom mesiaci sa do skoriguje podľa skutočného nároku/ odpočítajú sa D, DPN, PC...) a takto to postupuje každý mesiac.
Lillian343
07.05.15,06:34
Dakujem za obsiahle vysvetlenie. Aj tak mi to nejak nejde do hlavy, lebo ten prvý mesiac, aj ked som dostala stravne listky, tak to bolo na ten daný mesiac (a v prvý mesiac nie je D, ani PN), cize narok sa mala na vsetky pracovne dni prveho mesiaca. No nevadi, toto asi nepochopim :D ale dakujem velmi pekne za vysvetlenie ! chcela som to mat potvrdene aj z tretej strany. Dakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
Tweety
07.05.15,06:36
ak si odpracovala celý mesiac, potom v ďalšom si určite nárok nemala krátený.