icingi
07.05.15,10:22
Zvažujem prenájom dvoch 1i. bytov. Jeden nie je zaradený v obchodnom majetku a druhý by som zaradil do obchodnom majetku. Prvý byt by bol ziskový, druhý byt v značnej strate. Môžem počítať príjmy a výdaje spolu pre obidva byty a tým pádom znížiť daňový základ pre celkový základ príjmu z prenájmu? Čiže strata na druhom byte by mi znížila zisk z prvého bytu a to by viedlo k zníženiu príjmu z prenájmu. Som fyzická osoba, nepodnikateľ, zamestnaný. Registráciu na daňovom úrade mám. Vie niekto poradiť? Ďakujem za odpoveď.

Pozn.: podľa info na http://www.etrend.sk/financie/nebojte-s-zaradit-prenajimany-byt-do-majetku-usetrite-na-dani.html alebo aj http://www.etrend.sk/podnikanie/kedy-zaradit-byt-do-obchodneho-majetku.html môže dať byt do obchodného majetku aj osoba bez živnostenského listu.
ivka70
07.05.15,08:26
A v akom obchodnom majetku bude zaradeny byt, ked nie si podnikatel?
avalik
07.05.15,08:44
ivka70 pozri § 2 písm. m) ZoDP
Tweety
07.05.15,08:47
Príjmy zahrnieš spolu. V jednom DP.
marjankaj
07.05.15,08:53
Môžem počítať príjmy a výdaje spolu pre obidva byty

Nie že môžeš ale musíš. Teda príjmy musíš. Výdaje môžeš.
cico29
04.12.17,21:38
Dobry den mam podobny pripad. Ak dobré rozumiem výdaje môžem spocitat ale s tým ze pre byt ktory je zaradeny v obchodnom majetku musim viesť zvlášť výdaje? Správne? Dakujem
felix1
05.12.17,23:18
Hlavne by mal zakon rozlisovat prenajom bytu ,,prechovavaneho / podrzaneho ,, po rodicoch na ,,x,, rokuv pre vnucata a investicnu nehnutelnost bez trvaleho pobytu s cielom kazdorocneho zisku.
Preco sa neriesi obchadzanie dane z prenajmu povinnou registraciou najomnika cez www obecneho uradu a povinnym nahlasenim spravcovi domu uz od 14 dni ? Pri osobach nejasneho povodu a aktualnej bezpecnostene situacii je to stale aktualnejsia otazka . Vchadzate do vlastnehio domu a nepoznate viac ako 30% ludi s pravom vstupu do domu !
vicktor
06.12.17,07:52
To nepoznas ani majitelov, nielen najomnikov.
Uz si niekedy prenajimal? Nie je to med lizat. Stat vymysla kadejake prekazky akoze na ochranu nebyvajucich pred majitelmi volneho bytu. Ty to chces este vysperkovat blbostami. Aky je rozdiel ci ten byt niekto zdedi a iny kupi?
Spravca domu bol o pocte osob informovany, dane som platil.
Ked som sa mal zaregistrovat a zacat platit nemocenske, tak som s prenajmom skoncil.
Nedavno som bol v nemocnici na izbe s potmavsim invalidnym dochodcom, ktory za poslednych par rokov mal 5-6 operacii. Dostali sme rovnaku starostlivost aj keby som z prenajmu odvadzal dalsie extra peniaze a on nic. Na zarobku som denne tratil 100 eur, on dostal svoj dochodok v plnej vyske.
Ked Mazurek povie ze na takychto doplacame, hrozi mu basa 10 rokov.
Pardon za OT, admin to moze presunut do "nahnevalo" alebo k 'Blazkovej".
miguel9991
06.12.17,17:55
Prijmy spocitas,vydavky tiez spocitas.V DP prijmy -500, naklady : prijmy-500/prijmy x vydavky. Je jedno ci mas byt zaradeny v obchodnom majetku,vydavky pri oboch musis viest.
felix1
08.12.17,07:25
Až na výnimky chce investor čo najviac inkasovať a čo najmenej zaplatiť. Ak sa stáva byt menej ziskový, byt predáva a kupuje nový. Na schôdze nechodí a nemá záujem o opravu spoločných priestorov. Toto neplatí o,, investoroch,, ktorí behom 3 mesiacov byt kúpia opravia a predajú.
Na nemocenskom si stratil len pár EUR oproti tomu ak si byt vedľa teba kúpi ,,investor,, a bude ti tam prevádzkovať svoje podnikanie ...
http://hodinovyhotelbratislava.sk/home.html
Cena tvojej nehnuteľnosti je o XX % dole.
cico29
08.12.17,09:23
dakujem
chapem ze vydavky musim viest pre oba byty.
odpocitatelnu polozka - 500 eur musim s oeficientom vydelit aj vydavky bytu ktory je v obchodnom majetku ?


toto je vypocet kde som koeficient som pouzil len pri byte (ktory nie je zaradeny v obch.majetku)

Byt 1 (nie je zaradeny v obch.majetku)

Najom + 4 020,00 €
Vratene spravcom +400,00 €
odpocitatelna polozka -500,00 €
sprava -872,65 € (uz zapocitany koeficient)


Byt 2 (zaradeny v obch majetku)

Najom +2 370,00 €
urok -411,00 €
sprava -296,00 €
odpis bytu - 757,92 € (60637eur/40rokov/12mesiacov=(126,32eur/mesiac x 6 mesiacov)
Zariadenie -3000 eur (navrh na vklad, zapojenie elektrom, nabytok, TV, zacclony, ...)

Spolu vynosy: +6 790,00 €
Spolu nakldy: - 5 837,57 €

Dan 180,96 € (6790-5837,57)x0,19
vicktor
09.12.17,06:22
Toto je nieco ine.
Snad myslis ze na hodinu uzatvara zmluvu o prenajme a ma to nahlasovat na obecny urad?