Kudy
07.05.15,17:26
Mal som pracovný pomer na dobu určítú 1 rok so skúšobnou dobou 6 mesiacov.Bol som prepustený posledný deň v skúšobnej dobe a výpoveď mi prošla e-mailom.Nasledujúci deň som musel odovzdať všetky dokumenty na odlúčenom pracovisku i vo firme, čo zabralo celý deň. Na predávacích dokumentoch je dátum. Ďalší deň mi nariadil riaditeľ dostaviť sa k nemu na pohovor.Je výpoveď právoplatná?
misoft
07.05.15,15:40
Výpoveď sa dáva písomne a DORUČENE (do vlastných rúk) - nie e-mailom..... v tomto prípade by som hádal, že výpoveď je neplatná.
Zákonník práce §61, ods.1.

(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.
tannenkau
07.05.15,15:50
ned.b sa tam , kde tomu nerozumieš
misoft
07.05.15,15:53
No ty sa tomu tiež nerozumieš.
E-mail nie je platná výpoveď.
Tak potom tiež tu nep*čuj! Ho*no tomu rozumieš....
ivka70
07.05.15,15:55
Bol si veduci zamestnanec? Lebo len ti mozu mat SD dlhsiu ako 3 mesiace.
Predpokladam, ze islo skor o skoncenie PP v skusobnej dobe ako o vypoved.
Nerozumiem, preco po skonceni PP dostavas prikazy na dostavenie sa na pohovor. A preco si tam isiel.
To, ze si odovzdaval dokumenty az dalsi den po skonceni PP nema vplyv na platnost skoncenia, skor su pozoruhodne okolnosti.
Kolko casu ubehlo od skoncenia PP?
tannenkau
07.05.15,15:59
Príklad :
máš PZ so SD 6 mesiacov
SD je do 30.4.2015
30.4. ti príde mail, že končia s tebou PZ v SD
1.5. máš odovzdať a odovzdáš
2.5. máš ísť k šéfovi na pohovor

O čom by ste sa tak mohli rozprávať ??
- či je právoplatné mailové ukončenie PZ v SD (aj PZ ste uzavreli mailom ????? :D )
- či napriek tomu uzavrieš novú PZ s novou SD (asi o toto ide)

PS1
Výpoveď si (30.4.) nedostal = v SD sa nedáva výpoveď, ale kvalifikovaný oznam o ukončení PP v SD



PS2

Je vhodné, aby obe strany potrénovali ZP
tannenkau
07.05.15,16:01
PZ uzavretá osobne a písomne
a
ukončenie PP (teda aj PZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ) mailom ?????????? :D

Ale noooooooooooooooooooooo

Zas aj pracovnoprávnesrandy : odtál / potál
tannenkau
07.05.15,16:05
Mulo.

Keby si čítal, tak toto je najpresnejšia odpoveď :
PS1
"Výpoveď si (30.4.) nedostal = v SD sa nedáva výpoveď "
na jeho zadanie
ivka70
07.05.15,16:11
Ano, on sa mohol ohradit, ze tak PP v SD nekonci. Ale zjavne to akceptoval, kedze na zaklade toho nasledujuci den vsetko odovzdal a pravdepodobne aj podpisal to ukoncenie.
Jarka 1
07.05.15,16:11
To ako myslíš, aby obe strany potrénovali ZP?
veronikasad
07.05.15,16:13
Prilož (bez osobných údajov) mail od zamestnávatela, ktorý si dostal pred ukončením prac.pomeru
tannenkau
07.05.15,16:37
Kedže som nevidel žiadny dokument, tak som z popísaného mal taký dojem
Zadávateľ netuší o čom píše :D

Z-ľ , ktorý pošle mail o ukončení PP v SD v posledný deň 6 mesačnej !!!!!!!!!!!!! SD
-
nužžžžžžžžžžžžž
(ten posledný deň asi nebude v ZP priamo vylúčený,

ale nie je isté, že by som sa ja (po ukončení :D) zaoberal nejakými papiermi
a to ešte na 2 miestach :

Mám hlboko !!!!!!!!
Jarka 1
07.05.15,16:45
No však som vedela kam mieriš. Len sa mi nepáčilo, žeby aj zamestnanec mal potrénovať. To ako keby si sa mal naučiť piecť, kým si pôjdeš kúpiť rožok.
ˇ
Ale tiež sa čudujem, že od neho ešte žiadali, aby ďalšie dni niečo riešil v práci. A ten pohovor tiež vidím tak, ako píšeš.
kopretinka
07.05.15,16:50
aj zamestnanec by mal poznať ZP,svoje práva a povinnosti z neho vyplývajúce,ja si myslím,že dokonca povinne by to mali študovať......potom by tu nevyplakávali,ako ich zamestn.odr***........nepodpisovali by dohody o skončení PP a iné lahôdky.......
tannenkau
07.05.15,16:53
Nemusí sa naučiť hneď aj piecť

Ale mal by mať dosť presnú predstavu,
ktoré zložky
patria do receptu na rožky
(a v prípade potreby doštuduje presné pomery
a opakovaním (povedzme 4-6 zamestnávatelia :D ) sa naučí aj piecť )
tannenkau
07.05.15,16:55
" kopretinka (Dnes 19:50) aj zamestnanec by mal poznať ZP "

(nerobí mi to dobre na duši :D , ale ) súhlasím s tebou
kopretinka
07.05.15,17:12
:D :D :D
Chobot
07.05.15,19:46
Už tu viacerí napísali útržkovite. Ale na to, aby sme ti fundovane odpovedali a dali jednoznačné stanovisko, chýbajú od teba viaceré dôležité fakty.

Tak začnem tou skúšobnou dobou. V ZP §45 je uvedené toto:

1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

Spĺňaš podmienky na to, aby si mohol mať SD 6 mesiacov (t.j. riadiaci pracovník v priamej pôsobnosti štatutára)? Ak nie, tak SD bola dohodnutá neplatne a preto bola max. 3 mesiace.


Dajme tomu, že SD bola oprávnená a platná. Potom v SD sa pracovný pomer nekončí výpoveďou, ale môže sa ukončiť obyčajným písomným oznámením. Viď § 72 ZP:


(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.


Otázne je, či mail spĺňa písomnú formu. V praxi je bežné, že áno, je to písomná forma komunikácie. ZP nevyžaduje, aby doručenie skončenia PP v SD bolo preukázané.


Ani podmienka doručenia tri dni pred koncom nie je obligatórna, teda keď sa nedodrží, ukončenie nie je neplatné.


Takže je možné, že s tebou riadne ukončili prac. pomer. Možno nie korektne, ale po právnej stránke platne.
Ale je tiež možné, ako som vyššie spomenul, že tvoja SD bola len 3 mesiace, lebo ti nemohli dať 6 mesiacov. V tom prípade ti mali dať výpoveď s riadnou výpovednou dobou.
Otázne je, čo teraz chceš robiť. Môžeš sa síce súdiť (ak skončenie teda nebolo platné), ale získaš možno 1-2 platy ako odstupné. Je len na tebe, ako sa rozhodneš.