dragon400
07.05.15,21:06
,
buchač
07.05.15,19:12
Ono záleží, komu chceš predávať.

1. Ak len úzkemu kruhu známych, ktorí Ti veria a zároveň nebonznú...tak ani NIE.
2. Ak chceš predávať trebárs len na tých trhoch, jarmokoch, či eshop...tak si píš, že ÁNO....a nie jedno.

P.S.:
Ešte aj na predaj húb musíš mať povolenie...
Chobot
07.05.15,19:40
A odkiaľ chceš brať to lesné ovocie? Pôjdeš ho zbierať do lesa?
dragon400
07.05.15,19:40
uvazoval som nad web strankou, kde si ludia budu moct objednat tento tovar, ale predpokladal som ze to nebude take jednoduche, kedze by slo o produkty ktore by ludia koznumovali musela by mi to povolit hygiena atd, vsak
dragon400
07.05.15,19:42
co sa tyka hub, ked vidim okolo ciest postavenych ludi co ich predavaju predpokladam ze ani jeden z nich nema povolenie
buchač
07.05.15,19:54
Presne...hygiena hlavne.
A aj iné povolenia sú nutné...
Keď webka, tak už aj tie podnikateľské náležitosti.
buchač
07.05.15,19:57
Huby okolo ciest nejak nerieš...

Na trhoch tiež musíš mať povolenie (papier) o tom, že ovládaš mykológiu.
Ja som skôr myslel na tie sušené huby...tam tiež potrebuješ papier...
Viem, lebo som chcel predávať huby....ale dlabem na to, neoplatí sa takto v malom množstve.
buchač
07.05.15,20:01
Správna pripomienka...

Zber lesných plodín nie je povolený všade a za každých okolností.
Zber lesných plodín je povolený len pre vlastnú potrebu...a v tomto prípade o to rouhodne nejde.
Tu by sa jednalo skôr o drancovanie lesa....
dragon400
09.05.15,10:12
aha, cize ak by som mal vlastnu web stranku musel by som si otvorit zivnost? mohol by som davat len inzeraty na stranky nemusel by som mat vlastnu web stranku.....ako by sa dala ta zivnost najlahsie obijst? kolko by ma to vyslo na rok? povolenia atd?....s tym lesnym ovocim bol len priklad, mam aj ine veci z rastlin a byliniek, som z dediny tak je tu toho dost co by sa dalo spracovat......znamy chova kravy, vyraba korbaciky, a syr pre vlastnu potrebu, sem tam cosi preda do dediny znamym, tiez to chcel rozbehnut len nato aby mohol oficialne predavat musel by mat prevadzkovu miestnost, vydlazdenu, statnu vodu atd, tato prevadzkova miestnost by sa tykala aj mna ze ?
marjankaj
09.05.15,10:17
To sa predsa týka iba bežných občanov. Teba a Širokého to zaujímať predsa nemusí.:D
Liptáčik
09.05.15,10:24
To, že druhý porušuje zákon, neznamená, že ho budeš porušovať aj Ty. Tí, ktorých máš na mysli, pokutu nezaplatia a exekútor im asi nič nezoberie...... to len tak na okraj debaty
M K
09.05.15,11:01
Ahoj, povolenie (konkretne zivnost) by si nepotreboval ak by slo o ....predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlinných a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti fyzickými osobami a predaj lesných plodín priamym spotrebiteľom (§ 3 ods. 3 zivnostenskeho zakona). V opacnom pripade by sa vyzadovala zivnost na cinnosti, ktore najdes v zozname odporucanych volnych zivnosti na stranke ministerstva vnutra.
buchač
09.05.15,11:21
Rád by som vidieť, že ako sa dá dopestovať lesné ovocie...lebo pokiaľ nemá vlastný les/lesy, tak smola.

Ešte raz zopakujem.
Na určité činnosti sú potrebné povolenia.
Na huby http://www.vzbb.sk/sk/aktuality/sos/#soshuby
Na trhy http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-178
Na hygienu....
Terezia13
09.05.15,13:23
Predaj výrobkov a poskytovanie služieb na trhových miestach
Vybrala som časť zo stránky Finančnej správy...............

Predajca výrobkov a poskytovateľ služieb musí byť držiteľom povolenia na predaj a poskytovanie služieb, ktoré mu vydá obec. Základom je požiadať o vydanie povolenia, k žiadosti pripojiť požadované prílohy a splniť zákonom stanovené podmienky. Od 1. júla 2014 nadobúda účinnosť novela zákon č. 101/2014 Z. z..

Na trhových miestach môže na základe povolenia obce predávať výrobky a poskytovať služby

osoba oprávnená na podnikanie,
osoba predávajúca rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plody, pričom táto musí preukázať vlastníctvo, nájom alebo obdobný vzťah k pozemku, kde túto činnosť vykonáva,
osoba predávajúca vlastné použité výrobky v primeranom množstve.

treba si všimnúť V PRIMERANOM MNOŽSTVE a PREUKÁZANIE VLASTNÍCTVA