tatarka13
08.05.15,07:46
Mozem darovat polku majetku mojmu druhovi ak zijeme v jednej domacnosti viac nez 14 rokov a sme bezdetny?? Znamena to ze v pripade mojej smrti bude dedit cely moj majetok on alebo aj moji surodenci?? Ci je lepsie spisat zavet ??
Peggynka
08.05.15,05:51
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/21294-dedenie-majetku-niekedy-zaruci-len-zavet/
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/21321-manzelia-mozu-uzavriet-rozne-dohody-o-majetku/
Tu to máš pekne vysvetlené :) A závet môžeš kedykoľvek zmeniť,darovanie je nemenný stav (teda za určitých okolností).
Poplatky:Cez notára cca takto: odmena notára je podľa vyhlášky 26,56 €, ďalších 1,33 € sa platí za zistenie totožnosti a 3,32 € za vydanie potvrdenia o spísaní a uložení a za registráciu v archíve listín.
Ale dá sa aj inak:http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Z%C3%A1vet.aspx
marjankaj
08.05.15,06:28
Ak mu to daruješ, tak v prípade jeho smrti ty dediť už nemusíš. Závet je asi lepší, aj keď je spojený s notárskymi poplatkami.
dmc
08.05.15,07:10
Zvet ju nemusi stat ano euro.
marjankaj
08.05.15,07:17
Nemyslel som závet ale prejednanie dedičstva po prípadnej smrti druha.
Peggynka
08.05.15,07:17
Však nemusí nič stáť,len niekto musí vedieť,že existuje a kde je.U nás chátral dom cca 10rokov,lebo bezdetní manželia na striedačku vypisovali závete v prospech ľudí z jednej alebo druhej strany a súdy :D riešili pravosť závetov. A dom nedostal ten z poslednej závete,lebo spochybnil zdr. stav majiteľky v čase spísania závetu.
mirma
08.05.15,07:18
Určite spísať závet, je to lepšie, jasnejšie, a môžeš si to pekne podchytiť ako chceš. Polku jemu a polku rodine... PS: Dobre si rozmysli komu čo
marjankaj
08.05.15,07:28
No napríklad keby žila s bezdomovcom a darovala by mu dom a on by zomrel. Tak by bolo dedičské konanie a ak by ona zdedila(svoj) dom, tak by samozrejme platila notárske poplatky z dedičstva.
Ak by mu odkázala dom v závete, tak by neplatila nič.
A predstav si, keby toto zopakovala viackrát. Čiste teoreticky. Notár by si prišiel na svoje.
tannenkau
08.05.15,08:41
"" Ak mu to daruješ, tak v prípade jeho smrti ty dediť už nemusíš ""

MULO !!!!!

Ak mu to daruje, tak v prípade jeho smrti dediť už NEMÁ ČO :D :D
tannenkau
08.05.15,08:45
" marjankaj (Dnes 10:28) No napríklad keby žila s bezdomovcom a darovala by mu dom a on by zomrel "

A keby ona žila s bezdomovcom, tak je veľmi pravdepodobné, že by ten "bezdomovec" žil s ňou
a už by asik NEBOL bezdomovec , lebo by mal DOMOV u nej (lebo ona má DOM)
marjankaj
08.05.15,09:54
Milan, doštuduj si občiansky zákonník. Ak to jej druh závetom odkáže zase zadávateľke, tak predsa bude dediť ten svoj dom, čo mu predtým darovala. Teda ak ten dom dovtedy neprešafári.
Ak by tebe niekto daroval dom a bol by zapísaný na tvojom liste vlastníctva, tak v prípade tvojej smrti by ten dom bol predmetom dedičského konania.
A nepodpisuj sa stále tvojím pseudonymom. Aj tak vieme že si to ty.:---
tannenkau
08.05.15,10:08
Kecy
ešte mu ani nedaruvala
takže on nemá čo napísať do závetu :D
a ty ? už sa oháňaš OZ

Mulo :
1, nikde sa nepodpisujem
2, čo mám napísať Ryžkovi, aby mi zmenil (kvolivá tebe nick ? :D:D
tannenkau
08.05.15,10:11
"" Ak by tebe niekto daroval dom a bol by zapísaný na tvojom liste vlastníctva, tak v prípade tvojej smrti by ten dom bol predmetom dedičského konania ""

ako 436372tretí objavil Emeriku :D :D

- zomriem
- dedí sa z LV
- a z hnuteľných, čo priznajú :D / nedá sa zatajiť !!!
tannenkau
08.05.15,10:16
"" marjankaj (Dnes 12:54) Milan, doštuduj si občiansky zákonník. Ak to jej druh závetom odkáže zase zadávateľke, tak predsa bude dediť ten svoj dom, čo mu predtým darovala ""

Presne tomuto sa vraví "právne BEZvedomie" :

- ona mu daruje dom
- bude zapísaný na jeho LV
- on napíše závet na ňu
- potom zomrie
(doležité je u týchto posledných dvoch dodržať toto poradie :D )
- ona bude dediť JEHO dom (nie svoj :D )
marjankaj
08.05.15,11:58
No áno JEHO, ale tatarovi to inak nevysvetlíš.
tannenkau
08.05.15,20:34
:D

"jeho", lebo byt je mužského rodu

ale keby to bola taká garsonka (ženský) tak potom : "jehova"