fidelko
23.05.06,11:21
može mi niekto poradiť ako je s odvodmi do soc. a zdravot. poisťovní, keď za minulé zúčtovacie obdobie som bol v strate? Dostalo sa mi do uší, že začínajúci podnikateľ môže požiadať o oslobodenie platenia poistného za jeden rok resp. za dva roky. Kde by som k tomu našiel nejakú právnu kvalifikáciu, ktorá by sa opierala o spomínané oslobodenie?
Pepa
23.05.06,09:28
može mi niekto poradiť ako je s odvodmi do soc. a zdravot. poisťovní, keď za minulé zúčtovacie obdobie som bol v strate? Dostalo sa mi do uší, že začínajúci podnikateľ môže požiadať o oslobodenie platenia poistného za jeden rok resp. za dva roky. Kde by som k tomu našiel nejakú právnu kvalifikáciu, ktorá by sa opierala o spomínané oslobodenie?
Treba "povedať" či si "čistá" SZČO alebo SZČO popri zamestnaní.
Ale asi takto:
SP - tu nie je rozhodujúce, či si bol v strate alebo nie a ani to, či si SZČO alebo SZČO popri zamestnaní. Tu je rozhodujúci príjem /hrubý/, ktorý ak prekročil výške 12-násobku MM /za rok 2005 82800,- Sk/ stávaš sa povinným platcom odvodov vo výške min. 2288,- Sk. Ak bol nižší, odvody neplatíš.
ZP - tu je rozhodujúce, či si SZČO alebo SZČO popri zamestnaní. Ak si SZČO preddavky platíš min. vo výške 966,- Sk. Ak si SZČO popri zamestnaní, preddavky platíš vo výške v akej ti vyšli z RZZP - ak sú nižšie ako 100,- Sk neplatíš nič.
O oslobodení neviem nič.
katkaj
23.05.06,09:34
Treba "povedať" či si "čistá" SZČO alebo SZČO popri zamestnaní.
Ale asi takto:
SP - tu nie je rozhodujúce, či si bol v strate alebo nie a ani to, či si SZČO alebo SZČO popri zamestnaní. Tu je rozhodujúci príjem /hrubý/, ktorý ak prekročil výške 12-násobku MM /za rok 2005 82800,- Sk/ stávaš sa povinným platcom odvodov vo výške min. 2288,- Sk. Ak bol nižší, odvody neplatíš.
ZP - tu je rozhodujúce, či si SZČO alebo SZČO popri zamestnaní. Ak si SZČO preddavky platíš min. vo výške 966,- Sk. Ak si SZČO popri zamestnaní, preddavky platíš vo výške v akej ti vyšli z RZZP - ak sú nižšie ako 100,- Sk neplatíš nič.
O oslobodení neviem nič.

Len doplním Eriku,že teraz sa ešte platia odvody z príjmu za rok 2004. :)
Príjmy z roku 2005 budú aktuálne pri odvodoch od 1.7.2006
Soňurka
02.06.06,17:16
Pekný večer všetkým :)
Mám doplňujúcu otázku k prekročeniu 12-násobku MM - počíta sa do tohoto hrubého príjmu aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá nie je zaradená do firmy? :confused: alebo len príjem z podnikania SZČO?
Ďakujem za odpoveď ;)
Soňurka
03.06.06,20:00
Prosím o radu :confused: - včerajší príspevok :
uvediem príklad: SZČO za rok 2005 - príjem z podnikania napr. 5O.OOO,-Sk
- príjem z prenájmu nehnuteľnosti 50.OOO,- Sk
Musí platiť odvody do SP od l. 7. 2006 :confused: :confused::mee:
Ďakujem všetkým ochotným :) :):)
abel
03.06.06,22:42
Podľa Zákona o sociálnom poistení §5 je SZČO:
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 19) okrem činnosti znalca a tlmočníka, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, 20) v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov, a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 22)
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. 23)
To znamená, že pokiaľ príjem z prenájmu nemáš na základe živnostenského oprávnenia, tak do obratu pre sledovanie limitu sa sleduje len obrat zo živnosti - v tvojom prípade 50000.-
Soňurka
04.06.06,06:34
Elenka ďakujem a posielam bodík. Mňa len straší to, že tieto príjmy sú teraz zaradené v jednom paragrafe.