regina.golierova
08.05.15,11:39
Nakupujem tovar v hotovosti v Poľsku, následne ho na Slovensku predávam s mojom maržou..
Otázka znie: Ak Poľsky predajca mne predá tovar bez dph, ja som čo povinná na Slovensku. podať tlačivo DPH a zaplatiť aj dph nášmu štátu.
Prečo mnohí živnostníci majú registráciu podľa §7 odst.2 a nepodávajú dph a neplatia dph, Má zmysel sa dobrovoľne registrovať podľa §7 odst.2.
KEJKA
08.05.15,10:27
čo robia mnohí živnostníci, to netuším, a nie je to podstatné.
Ak nakupuješ ako neplatca a tiež neregistrovaná osoba podľa §7, tak máš mať faktúru s poľskou DPH alebo s neuvedením DPH (ak je Poliak neplatiteľ)
Nerobíš s tým nič, len počítaš takto nakúpenú hodnotu tovaru, ktorá za rok nesmie prekročiť 14000 Eur.
Ak prekročí, je povinnosť registrovať sa aspoň podľa §7 (to môžeš urobiť aj dobrovoľne) a následne nakupuješ bez PL DPH - to musí byť na faktúre uvedené, tiež tam musí byť ičDPH PL ako aj SK a musí tam byť odkaz na zdanenie u odberateľa - viac pozri náležitosti faktúry v ZDPH.
Následne takúto faktúru priznáš - uvedieš v DP DPH, vypočítaš si SK DPH a tú zaplatíš.

Zmysel - pokiaľ by v Poľsku bola vyššia DPH, je výhodnejšie sa registrovať a v SR zaplatiť SR DPH, inak zmysel nevidím.
Povinnosť - ako som napísala, pri prekročení stanoveného obratu vzniká povinnosť a vtedy zmysel/nezmysel je irelevantný.
regina.golierova
08.05.15,10:36
ja nakupujem ako osoba podľa §7 odst.2, faktúru mám bez Poľskej dph, to znamená,: že som neprekročila hodnotu 14.000 eur, a ani neprekročím, ja som sa registrovala ako dobrovoľne ,
marjankaj
08.05.15,11:17
§69
(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

§70
(4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo 7a je povinná viesť záznamy o
a) nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu,
b) dodaných službách s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1,
c) prijatých službách, pri ktorých je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3.

§78
(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4. Osoba, ktorá nie je platiteľom, nie je povinná zaplatiť daň, ak daň na zaplatenie nie je viac ako 5 eur.
marjankaj
08.05.15,11:19
Nezaregistruješ sa - zaplatíš Poliakovi.
Zaregistruješ sa - zaplatíš Kažimírovi.
regina.golierova
08.05.15,11:38
Ďakujem, tak že v každom prípade či ide o povinnú registráciu podľa §7 alebo dobrovoľnú podľa §7 odst.2, podávam do 25. dňa tlačivo dph a do tohto dňa aj príslušnú 20%dph zaplatím na Slovensko. Ak tomu dobre chápem, nie je to odvedenie dph našej 20% na DÚ podmienené dosiahnutím hodnoty 14.000 eur, lebo mnohý to robia tak, že však nenakúpim do hodnoty 14.000,- eur , tak nič nemusím, nemám žiadne povinnosti, dph neplatia
marjankaj
08.05.15,11:45
To si nevieš nájsť sama? Všetko ti treba po lopate?
§11
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 14 000 eur za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.