krista5555
08.05.15,13:18
priateľ začal podnikať a kúpil traktor, ktorý bol vyradený z evidencia a potrebuje nejaké opravy k opätovnému zaradeniu.....môže tieto výdavky zahrnúť do účtovníctva alebo nie????
tannenkau
08.05.15,11:21
kúpil
zaradí (HIM)
opraví (opravy )
ilona
08.05.15,11:45
Áno môže.
marjankaj
08.05.15,12:19
A zabudol si nech si vybaví ŠPZ na dopravnom inšpektoráte, keďže je vyradený z evidencie. Či????
zlatica76
09.05.15,09:22
Výdavky môžu byť zahrnuté do účtovníctva, len pozor - pred zaradením sú tieto výdavky súčasťou obstarávacej ceny a nie bežných nákladov.
karakul
09.05.15,09:44
... a ani poradie nie je správne.
marjankaj
09.05.15,11:14
Napríklad prezutie zimných pneumatík za letné?
tannenkau
09.05.15,11:33
aké poradie ????????
tannenkau
09.05.15,11:37
Mám taký neodbytný pocit

" tannenkau (Včera 14:23) Mulo. Zas ti ušli kone Načo by mu bola špz na vlastné pole za vlastnou záhradou :D ""
že preškrtaním hentoho , chce upútať moju pozornosť na svoju

SUPERMEGAinteligentnú osobnosť

PS
urobím si časť vyúčtovania a prídem
karakul
09.05.15,13:15
kúpi, opraví, zaradí.
krista5555
09.05.15,19:01
dakujem za odpovede, zabudla som do otázky upresniť to že traktor vlastnil jeho otec a on ho odkúpil za simbolické 1e aby sa mohol zahrnúť do jeho majetku firmy, poradili mu aby ho evidoval len ako drobný majetok. Môže to tak byť???? Ak áno obstarávacia cena musí byť menšia ako 1700e ??? A tie výdavy ktoré sú súčasťou obstarávacej ceny sa ako zaúčtujú????
tannenkau
10.05.15,05:25
súčasťou obstarávacej ceny može byť to čo je nutné k používaniu (prepis , ale NIE oprava) a čo technicky zhodnocuje (ja neviem - rotavátor) a ide to vraj cez 022
zlatica76
10.05.15,08:22
vôbec nie... to som nikde nenapísala.

Ale fakt je ten, že ak kúpi nepojazdný traktor za 1 eur a potom vrazí do opráv 2000 éčok len aby to bolo funkčné, tak tých 2000 éčok je súčasťou obstarávacej ceny. Je to aj napísané v postupoch účtovaniach.

Čiže pri každej oprave by mal sledovať, či je to oprava nevyhnutná na sprevádzkovanie alebo je to "bežná" oprava, ktorú by robil tak či tak.

To, že to daniari reálne nie sú schopní skontrolovať je iná vec.
zlatica76
10.05.15,08:23
presne tak - ale ak je to v tomto poradí, tak opravy sú súčasťou obstarávacej ceny.
Ale každý si je strojcom svojho (ne)šťastia - nech si to účtuje ako chce.
marjankaj
10.05.15,09:15
A mohla by si napísať konkrétne ustanovenie? Ja som to tam akosi nenašiel.
pavol54
10.05.15,09:29
neviem prečo by ho mal zaraďovať do evidencie ak nepoužije verejnú komunikáciu, (čo je pri traktore dosť nepravdepodobné). súčasťou obstarávacej ceny by malo byť vyššie technické zhodnotenie oproti pôvodnej konštrukcii. Ak kúpi traktor alebo vec za zostatkovú hodnotu(teda odpísaný) a na druhý deň potrebuje generálkovať motor ktorý napr. havaroval po 5 km, tak to je len uvedenie do pôvodného konštrukčného stavu či?
pavol54
10.05.15,09:32
kúpi za 1 € , a akú opravu si myslela? výmena súčiastky za 10 €, bežná oprava stredná oprava generálna oprava respektíve oprava niektorej hlavnej skupiny a dokedy to opraví zajtra, za mesiac o päť rokov?
marjankaj
10.05.15,09:38
Nikoho nebude zaujímať, kto ten traktor vlastnil predtým. Podstatný je spôsob nadobudnutia/kúpa, dar,....), cena a dátum nadobudnutia. A ešte aj druh evidencie, ktorú máš na mysli(evidencia u polície, evidencia majetku v účtovníctve) Inak si tu bude každý teoretizovať podľa toho ako si to sám vymyslí.
marjankaj
10.05.15,09:48
Pali presne tak. V otázke chýba zopár podstatných skutočností, potrebných na kvalifikované vyjadrenie. Zato je tam uvedené, že predchádzajúci majiteľ to mal zaradené v evidencii, ako keby to niekoho malo zaujímať.
tannenkau
10.05.15,12:14
a že to bol svokor :D
či kerý
oný
marjankaj
11.05.15,17:53
Postupy účtovania PU
§35
(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a NIE SÚ súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku

f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
marjankaj
11.05.15,18:06
V postupoch účtovania JU som obdobné ustanovenia nenašiel.