Nikulli1
08.05.15,20:17
Dobrý deň, vedel by mi nikto poradiť ako začať upratovať archív? V práci (štátna organizácia) mi dali za úlohu uložiť archív, dlhé roky sa tomu nikto nevenoval, len pribúdali šanóny, krabice,....a teraz to treba všetko prezrieť a nejako uložiť. Čo všetko budem k tomu potrebovať?
Ďakujem, každá rada pomôže
misoft
08.05.15,18:36
Dostatok času!
Neupresnila si však, aký spôsob archivácie požadujú.
avalik
08.05.15,18:43
Naštudovať
395/2002 Z. z.Zákon o archívoch a registratúrach
628/2002 Z. z. Vyhláška o archívoch a registratúrach
Registratúrny plán a registratúrny poriadok organizácie
a postupovať podľa nich.

Ak je to možné vyžiadaj si školenie k tejto problematike.

Ešte doplním, na spracovanie návrhu na vyradenie reg. záznamov sa spravidla ustanovuje štatutárnym organom "vyraďovacia komisia" - malo by to byť uvedené v reg. poriadku.
avalik
09.05.15,12:56
ake sposoby mas na mysli - zadavatelka píse o fyzických dokumentoch - tam je nutné kazdy jeden papier prezriet, skontrolovat lehotu ulozenia a ak uz uplynula tak zaradit do zoznamu reg. zaznamov navrhnutych na vyradenie, po jeho schvaleni vykonat likvidaciu, sposobom uvedenym v reg, poriadku, ostatne zaznamy ulozit podla schvalenych pravidiel v organizacii - aby vyradovanie bolo v buducnosti jednoduchsie ;)
avalik
09.05.15,13:12
doplnila som odpoveď
misoft
09.05.15,13:21
Myslel som tú "klasickú" (tebou spomínaná) a digitálnu archiváciu...

Ale v jednom som mal pravdu ---- treba hóóóóódne času.....
avalik
09.05.15,13:37
no nepredpokladam, ze maju spracovanu dig. archivaciu, ked zadavatelka pise, ze sa tomu dlhe roky nik nevenoval - najprv musia zlikvidovat co sa da v papierovej podobe a neskor spracovat "projekt" na dig. archivaciu - ale to je vhodne spojit s digitalnym spracovanim reg. zaznamov ... a ak to nie je org. so zdatnym IT oddelenim tak to bude na dlhe lakte ;)
Dáša_
09.05.15,16:09
no, ja by som začala tým, že by som dokumentáciu podelila po rokoch a potom by som delila po oboroch, teda mzdy, faktury, uzavierky, zmluvy.... No a ked by som mala takéto hrubé členenie, začala by som s tým, ktoré dokumenty sa dajp skartovať, ktoré treba odkladať ďalej...
Terezia13
09.05.15,18:35
avalik
09.05.15,19:40
Nemôže postupovať podľa seba - musí sa držať reg. poriadku keďže píše, že je štátna organizácia (predpokladám, že mzdové a personálne veci majú uložené samostatne ale väčšina dokumentácie bude z ich činnosti): § 16 (3) Pôvodca registratúry, ktorý je orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou zákonom alebo právnickou osobou, ktorej postavenie upravuje zákon, je povinný vypracovať aj registratúrny poriadok.