annie3
09.05.15,18:36
Dobrý deň poraďáci. Potrebujem radu ohľadom odstránenia hnuteľnej prekážky /motorky/ z môjho pozemku, ktorá mi bráni vstupu na pozemok, aj v jeho plnohodnotnom užívaní.
Majiteľov motorky som vyzvala písomne /doporučeným listom/, aby si svoje osobné veci z môjho pozemku vzali a premiestnili mimo môjho pozemku. Dala som im termín 14 dní. Nestalo sa tak... už je 10 dní po stanovenom termíne a motorka stojí stále na pôvodnom mieste.
Volala som odťahovú službu, kde som sa informovala na možný zákonný postup. Dostala som informácie, že musím o súčinnosť požiadať políciu, že iba na jej požiadanie môže odťahová služba konať a odtiahnuť motorku z môjho pozemku. A tak sa pýtam:
1. Môžem ako súkromná osoba požiadať o súčinnosť políciu pri odstraňovaní prekážky zo svojho pozemku ústne, alebo písomne?

2. Existuje na takýto úkon aj nejaký zákon na ktorý sa môžem odvolať?

3. Môžem motorku odstrániť - vyložiť mimo môjho pozemku aj sama?
Viete mi poradiť, ako mám postupovať, aby som dosiahla odstránenie motorky z môjho pozemku? Ďakujem.
buchač
09.05.15,16:44
Kde je umiestnená motorka ?
Pred vstupom na pozemok, alebo priamo na pozemku ?
Kto je majiteľom motorky ? Rodina alebo niekto cudzí ?

Mám ciťák, že tu ide o medziľudské vzťahy...robenie si priekov v rodine-spoluvlastníkmi pozemku.
-------------------------------------------
Ale riešenie je až príliš jednoduché...;)
annie3
09.05.15,16:58
Motorka je umiestnená priamo na pozemku za vstupnou bránou a stojí skoro v bráne - bráni majiteľom pozemku vstupu na pozemok. /Ak by napríklad chceli na pozemok vojsť vlastným autom, neprejdú/.
Majiteľom motorky je sused-nie je spoluvlastníkom. Nikdy nebol spoluvlastníkom, ani vlastníkom pozemku. Nikdy nemal a nemá ani v súčasnosti žiadny súhlas, že tam môže parkovať. Je len drzý...

Aké je to "až príliš jednoduché riešenie?"
Tweety
09.05.15,17:00
ako sa dostal na cudzí pozemok?
marjankaj
09.05.15,17:03
Je tam zabetónovaná?
annie3
09.05.15,17:06
Tweety .... drzo... proste vošiel a zostal tam... pozemok sa dlhšie /asi 2 roky/ neužíval, tak vymenil kladku /on tvrdí, že bolo otvorené :-D / tak si tam zaparkoval svoju motorku /navyše je bez EVČ, ale je to pomerne nový model/... takže tak. Ale ja neriešim ako sa tam dostal, ale ako ho odtiaľ dostať...
annie3
09.05.15,17:07
marjankaj ....humor Ti nechýba, len tak ďalej...
Tweety
09.05.15,17:09
Vyzvite ho na odstránenie prekážky z pozemku s tým, že ak tak neurobí, odstránite ju na jeho náklady vy.
annie3
09.05.15,17:11
Tweety.... Prečítali ste si všetko, čo som napísala? Vidím, že asi nie... skúste to ešte raz, úplne od začiatku...
buchač
09.05.15,17:12
annie3 (Dnes 19:58) Motorka je umiestnená priamo na pozemku za vstupnou bránou a stojí skoro v bráne - bráni majiteľom pozemku vstupu na pozemok. /Ak by napríklad chceli na pozemok vojsť vlastným autom, neprejdú/.
Majiteľom motorky je sused-nie je spoluvlastníkom. Nikdy nebol spoluvlastníkom, ani vlastníkom pozemku. Nikdy nemal a nemá ani v súčasnosti žiadny súhlas, že tam môže parkovať. Je len drzý...

1. Môžem ako súkromná osoba požiadať o súčinnosť políciu pri odstraňovaní prekážky zo svojho pozemku ústne, alebo písomne?
2. Existuje na takýto úkon aj nejaký zákon na ktorý sa môžem odvolať?

3. Môžem motorku odstrániť - vyložiť mimo môjho pozemku aj sama?
Viete mi poradiť, ako mám postupovať, aby som dosiahla odstránenie motorky z môjho pozemku?
1.Telefonicky postačí - polícia je povinná konať, či štátna a či tá mestská/obecná.
2. Zákon http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-cestnej-premavke/
§ 25
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
n) pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty ...,
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest.
3. Viem...viď nižšie..;)



Aké je to "až príliš jednoduché riešenie?"
Vravíš, že sused je drzý ?
No neviem, ako si na tom Ty (ja som drzý teda dosť), ale ja by som žiadne písomné výzvy nedával. Môj dom je môj hrad, ten ja bránim aj so zbraňou v ruke. :rolleyes:
Riešenie sú dve :
a. slušne by som ho upozornil, nech ťahá ten svoj šrot niekde do teplej..
b. neslušne by som mu motoročku vydrbal niekde mimo môj pozemok.

DOPNENIE :

annie3 (Dnes 20:06) Tweety .... drzo... proste vošiel a zostal tam... pozemok sa dlhšie /asi 2 roky/ neužíval, tak vymenil kladku /on tvrdí, že bolo otvorené :-D / tak si tam zaparkoval svoju motorku /navyše je bez EVČ, ale je to pomerne nový model/... takže tak. Ale ja neriešim ako sa tam dostal, ale ako ho odtiaľ dostať...
=================================
Toto si prečo nezadala do otázky ?
------------------------------------------------------------------

Tu ide o neoprávnený vstup na pozemok, poškodzovanie osobnej veci...a je úplne irelevantné, či tam bola kladka, alebo nie.
Zo zákona na pozemok môže vstúpiť bez povolenia len hasiči a policajti...a aj to len v určitých prípadoch.
marjankaj
09.05.15,17:15
No tak ju prehoď cez plot k susedovi.
marjankaj
09.05.15,17:24
Ešte môže požiadať spoluobčanov, aby ten šrot bez ŠPZky odviezli do zberu alebo do PREČ.:D
annie3
09.05.15,17:30
marjankaj: ... jasne a on ma následne zažaluje za zničenie osobného majetku... a ešte si vezme na to aj svedkov.... toto nie je riešenie, ku ktorému by som pristúpila... neriadim sa heslom: "Oko za oko."
Hľadám zákonný spôsob...
marjankaj
09.05.15,17:33
A si ty kompletná?
Tak ju odtlač pred jeho bránu.Nech sa stará. Ty mu akože robíš vartáša tej motorky? A zadarmo?
A ešte by si mu ju mala vyglančiť, aby nepovedal, že si mu ju zašpinila.:D
annie3
09.05.15,17:41
marjankaj:
aj na to som myslela... alebo ju darujem nejakej charite...

buchač:
=================================
Toto si prečo nezadala do otázky ?
------------------------------------------------------------------

Tu ide o neoprávnený vstup na pozemok, poškodzovanie osobnej veci...a je úplne irelevantné, či tam bola kladka, alebo nie.
Zo zákona na pozemok môže vstúpiť bez povolenia len hasiči a policajti...a aj to len v určitých prípadoch.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

No nezadala som to... zabudla som... takže to predsa len bude dobré dať na "papier" a posunúť to policajtom... či?
buchač
09.05.15,17:50
annie3 (Dnes 20:06) .... drzo... proste vošiel a zostal tam...
=================================
Doplnil som príspevok
Tweety
09.05.15,17:55
nezostal tam, motorku tam nechal
marjankaj
09.05.15,17:58
No môže byť rada, že si tam aj garáž nepostavil. To by mohla dostať aj pokutu od stavebného úradu za čiernu stavbu.:---
Tweety
09.05.15,17:59
Mohla,ved za 2 roky sa toho mohlo stať aj viac.
marjankaj
09.05.15,18:29
Že by tam pestoval "trávu"? Teda "marišku"?:
Tweety
09.05.15,18:30
napr. a mohla skončiť horšie
annie3
09.05.15,18:38
Tweety, marjankaj:

vtipálci... pfuj, pfuj... ešte to tak... neprivolávajte väčšiu pohromu, než je
buchač
09.05.15,18:47
...takže to predsa len bude dobré dať na "papier" a posunúť to policajtom... či?
=======================================

Dáš alebo nedáš policajtom...to je na Tebe.
Ale ako výstraha medzi rečou nie zlá voľba.

Na papier sa to dá tiež dať...no tam je si treba dávať pozor na správne vyjadrovanie....aby nedošlo k opačnému procesu.
Dilino Ťa môže obviniť z vyhrážania sa...
marjankaj
09.05.15,19:19
No tak to môže dopadnúť, keď sa vlastník dva roky nestará o svoj majetok.
tannenkau
10.05.15,04:19
Riešenie sú dve :
a. slušne by som ho upozornil, nech ťahá ten svoj šrot niekde do teplej..
b. neslušne by som mu motoročku vydrbal niekde mimo môj pozemok.

Ak ju používa, tak vraj aj kocka cukru robí zázraky :D
Peggynka
10.05.15,04:59
A ešte môže byť kradnutá :D:D:D a on odtají,že ju tam dal :eek:
annie3
10.05.15,06:13
Nestraš Peggynka... napíšem, ako to nakoniec dopadlo...

Všetkým ďakujem:

BUCHAČovi za skutočne dobré rady ktoré som potrebovala a pre ktoré som sem vlastne prišla a pýtala sa ;)

a Vám ostatným, za váš čas, vaše odpovede, otázky, aj úvahy ktoré ste sem dali. :-)
misoft
10.05.15,08:50
@annie3: buchač to napísal po svojom. Ja poradím po svojom.
Zober 2 chlapov, pákové kliešte na železo, novú kladku. Odstrihni tú jeho kladku, vytlač motorku do škarpy pri ceste, zamkni bránu svojou kladkou.
Bude pindať? Nech pindá - môj pozemok, ťahaj preč - inak sa stretneme na OO PZ - i s TO pre neoprávnený vstup na pozemok = sused - ta si ZLODEJ na mojom pozemku!
A tí dvaja chlapi to budú istiť - jedna neriadená, vzduchom chladená na jeho hubu svoje tiež urobí....
annie3
10.05.15,10:44
tannenkau... písomné upozornenie dokedy sa má odtiaľ pratať dostal v doporučenom liste (písala som to úplne v úvode).Termín nerešpektoval - uplynuli už skoro 2 týždne a on si tam naďalej stojí za bránou na mojom pozemku, akoby sa nechumelilo... na násilné riešenia nie som stavaná... takže to nechám na políciu.

Apropo: Neviem, či na motorke jazdí, nevidela som a motorka nemá EVČ...

A akéže zázraky robí kocka cukru? To akože sa potom sama aj naštartuje a odpáli odtiaľ aj bez pomoci??? .... Lebo toto by som uvítala :-D
tannenkau
10.05.15,10:56
kocka cukru do nádrže a vraj polepí karburátor / sviečku
annie3
10.05.15,11:17
misoft.... Nemám takých kamarátov... prídeš?
misoft
10.05.15,15:39
Zaplatíš? :D
Zverbujem i buchača - ten má ešte lepšie argumenty - že sused i do gatí pustí čosi hnedé....
Sranda bokom: je to na tvojom a nie je to tvoje? Vyšmariť..... odpad. Na nič sa nepýtaj. Bude sused pindať, začni i ty - a viac... i tým, že si nevedela, čo to je a tak si ten šrot vyhodila, nech si ho Romuláni zoberú...
A mimochodom - každý zodpovedá za svoj majetok, pokiaľ ti to nebolo zverené. Takže on sa má o svoje starať sám, ale na SVOJOM (nie na cudzom).