rencernakova@gmail.com
09.05.15,20:03
Moja mama mala dediť po svojej mame, ale dedičské konanie neprebehlo, lebo moja mamka medzitým zomrela. My sme tri sestry, ktoré by sme mali po babke dediť. Dedičské konanie, ale stále neprebehlo. Medzitým zomrel aj babkin manžel. On má 6 detí. Takže je nás 9 dedičov. Družstevný byt vlastnila babka sama , kým sa nevydala. Potom byt odkúpila so svojim manželom. On svoj byt predal a nasťahoval sa k nej.
Chcem sa opýtať ako sa sa bude majetok deliť medzi dedičov.
Ďakujem
ivka70
10.05.15,08:37
Ak mama bola jedinacik, po babke dedil jej manzel a mama na polovicu.
Vy dedite z tohto dedistva vysporiadanim dedicstva po mame kazda 1/3 maminho podielu, ak mama nemala zijuceho manzela.
Cize po vysporiadani babkinho dedicstva jej manzel vlastni 1/2 a vy kazda 1/6 bytu.
Ta polovica bytu je predmetom dedenia babkinho manzela, ktory zomrel neskor a dedia len jeho dedici. Ak su 6, tak po celkovom vysporiadani, ak sa nikto dedicstva nevzda, kazdy z nich bude vlastnit 1/12 bytu a vy stale kazda 1/6 bytu.
Katy a R
10.05.15,10:21
V prípade, že byt vlastnila výlučne babka - tak je to ako Ivka napísala.
Ale píšeš, že odkúpila byt so svojím manželom do osobného vlastníctva - tak si treba overiť, či náhodou nevlastnili ten byt obidvaja? (BSM).
lebo v takom prípade by do dedičstva po starkej išla len polovica bytu - druhá by bola manželova. tvojej mamke (jedináčka?) by ostala len polovica z polovice (1/4) - no a tú jednu štvrtinu zdedíte vy tri (už ako sa vy dohodnete - je na vás- zo zákona 1/12 pre každú) . ostatné 3/4 zdedia manželove deti.
Samozrejme - ak ešte nejaký závet nie je ..:confused:
ivka70
10.05.15,11:13
Vlastnikom bytu bola iba babka, kedze ona bola drustevnickou pre sobasom.
Pozri odpoved od marie27 http://www.porada.sk/t147787-rozvod-rozdelenie-bytu.html
tannenkau
10.05.15,11:26
Tožžžžžžžžžžž

Upresnil by som (najlepšie podľa LV :D )
"" Družstevný byt vlastnila babka sama , kým sa nevydala. Potom byt odkúpila so svojim manželom ""

babka a dedko spolu kúpili družstevný byt
a Ivka može znovu zlomkovať
lebo ak
dedko mal 1/2
babka zomrela
dedko sa nevzdal
tak pre jeho 6 detí je 3/4
a pre 3 dcéry po babkinej dcére je 1/4

Teda pisateľka so sestrami po 1/12
dedkove deti po 3/24
Katy a R
10.05.15,11:26
predpokladám, že to tak bude, ako píšeš - ale zadávateľka písala aj o tom, že on predal svoj byt - tak zrejme financoval ??? ... takže len aby si najskôr overila, že ako presne to je ... (ve´d mohol byť aj členom družstva? a mohli spolu kúpiť?)
tannenkau
10.05.15,11:28
TRT a tri orechy

babka bola výlučnou užívateľkou družstevného bytu

ale na vkladovom doklade mohli byť aj obaja
Peggynka
10.05.15,12:20
3/24 nie je 1/8 :D ?
tannenkau
10.05.15,14:29
šag ket steš, tag ja proti tomu nič nemám :D

len sa lachšie porovnáva, že
3 by mohli mať po 2/24
a 6 po 3/24
ivka70
10.05.15,16:37
Druzstevny byt sa prevadza na drustevnika, ak jej manzel nebol druzstevnikom, nemohol byt prevod na oboch.
Pri druzstevnych bytoch to funguje inak ako pri byvalych statnych.
To, ze na byt prispel, by bolo relevantne pri deleni BSM, nie pri dedeni.