akinom71
09.05.15,23:35
chcem sa opýtať, ak zamestnancovi s dvojzmennou alebo nepretržitou prevádzkou nepripadne na deň sviatku pracovná zmena - počíta sa jeho mesačný fond bez sviatkov? Čiže napríklad apríl - ak nemal zmenu vo sviatky, mal odpracovať 20 prac.dní a ak odpracoval, tak 22 prac. dní?
avalik
09.05.15,21:55
Zákonník práce nepozná pojem "fond pracovného času"

§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.


§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
akinom71
09.05.15,22:37
Ďakujem za výcuc zo zákona. Ale nebola to odpoveď na moju otázku. Nejde mi o náhradu mzdy, ale či sa mu sviatok počíta do počtu hodín v mesiaci, ktoré má odpracovať alebo nie v prípade, ak mu jeho zmena nevyjde na sviatok.
avalik
09.05.15,23:52
ako to ze nie? ... "Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok"

uz som ti v inej otazke vysvetlovala, ze u zmenovych nesledujes mesacny "fond pracovneho casu" ale sledujes podla § 87 ods. 1 priemerny tyzdenny pracovny cas

pocita sa beznemu "osmickarovi" do tzv. "FPC" sviatok, ktory pripadne na sobotu alebo nedelu kedy nema planovanu zmenu???
ivka70
10.05.15,09:30
Pocitaju sa vsetky dni, aj so sviatkami.